RPG Untamed

Kelelmulth

Fantasiaroolipeli Untamed on kehittynyt ja kasvanut paljon alkutekijöistään. Se on myös herättänyt suurta suosiota mm. foorumiroolipelaajien keskuudessa, jotka ovat uskaltautuneet kokeilemaan itselleen vierasta pelityyliä, chatroopelaamista.

Untamed on nimenomaan aikuispelaajille suunnattu roolipeli, suositusikärajanaan K18. Vaikka roolipelissä esiintyykin nuoremmille sopimatonta materiaalia, ilman ennakkovaroituksia, se ei tarkoita että pelissä niillä varta vasten mässäiltäisiin. Nuoremmat liittyvät siis omalla vastuullaan.

Pelaajiemme ikäjakaumasta sen verran, että vanhin on 35 vuotias ja nuorin 16 vuotias. Muiden pelaajien keski-ikä on noin 19 - 25 vuotta.

Juonipohja roolipelissä on simppeli, sudet ja ihmiset sotivat keskenään Irlannin maan herruudesta. Emme kuitenkaan pakota pelaajia seuraamaan juonta orjallisesti, vaan he saavat enempiä lupia kyselemättä luoda omat juonenpätkänsä. Esimerkiksi, uusi liittyjä voi luoda hahmokseen rikollisneron ja menestyä Dublinin alamaailmassa.

Pelimaailmasta sen verran, että siihen on sisällytetty fantasiaa omana mausteenaan. Sudet ovat tavallista perushukkaa kookkaampia (korkein voi olla 170 cm) ja omata erilaisia Voimia. Ihmisten keskuudessa voi hallita riimutaikuutta, kehitellä riimu- ja taikajuomia sekä vangita henkiä. Irlannin maaperällä kulkevat suuret mammutit, sapelihampaat, jättihämähäkit, kuin myös tietenkin tavalliset jyrsijät, linnut ja sorkkaeläimet.

Jos vähänkään kutkutti tutustua roolipeliin enemmän, pyröhdä käymään sivuillamme.
----> http://untamedrpg.com

0

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko kaivattusi ulkonäkö

        tarpeeksi miellyttävä? 🥕
        Ikävä
        55
        1226
      2. Toivotko koskaan mies...

        Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
        Ikävä
        94
        1216
      3. Tämän päivän puukotusuutinen

        Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
        Seinäjoki
        17
        1060
      4. Svty paska työpaikka

        Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
        Suomussalmi
        18
        925
      5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

        Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
        Intohimo
        45
        813
      6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

        Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
        Ikävä
        113
        791
      7. Olisit voinut olla...

        ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
        Ikävä
        64
        742
      8. Onko viisikko aktivoitunut

        Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
        Seinäjoki
        14
        730
      9. Olet ihana mies

        Mun söpöliini 🙊😘
        Ikävä
        38
        619
      10. YT skoda Transtech

        Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
        Kajaani
        72
        613
      Aihe