Onko Salpausselän kävelyreitit merkitty kilometri pituuksin? Onko joku 5-6km mittainen reitti todella hieno?
Salpausselkä
Lahteen
6159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Salpausselän alueella kulkee useita eri reittejä ja osa on merkattu ja osa ei. Kannattaa ehdottomasti vierailla Pirunpesällä joka on huikean kaunis rotkolaakso. Noin 9km rengasreitti alkaa ja päättyy Tapanilan hiihtomajan p-alueelta.
https://www.lahti.fi/PalvelutSite/LiikuntaSite/Documents/Salpausselan_ulkoilureitit.jpg
Suosittelen itsekkin Pirunpesää sillä on sellainen paikka että eipähän montaa tai jos yhtään löydy näin etelästä.
Ei kannata tulla tänne Lahteen vielä sillä Salpausselällä on hiihtokausi käynnissä ja ladut parhaimmilaan. Kaupungilla puhutaan jospa Juhannukseksi saataisiin hiihtokausi päätökseen, mutta sekin on vielä erittäin erittäin epävarmaa.
Missä on Pirunpesää lähinnä oleva p-paikka?
Messilän p-alue on lähinnä Pirunpesää. Pirunpesän läheisyydessä on kaikki Lahden suosituimmat luonnon-nähtävyydet ja kävelyreitit. Samalla kun tutustuu Pirunpesään niin kannatta käydä Tiirismaan huipulla joka on Etelä-Suomen korkein kohta. Läheisen Iso-tiilijärven rantapolku kannattaa kävellä sekä käydä myös Soisalmensuolla jossa kulkee pitkospuureitti. Nämä kaikki koet kun kävelet Tiirismaan kierroksen noin 7km.
Jokaisen Lahteen tulevan turistin pitäisi ehdottomasti kävellä Tiirismaan kierros.