kokemuksia?

malikkapalikka

Hei, meille on tulossa malinois pentu. Kyselisin teidän malinoiseista. Minkä ikäiseksi yleensä elää? Onko teillä ollut sairauksia? Onko ollut agrassiivisuutta?
Itse hain kestävää ja hyvä hermoista harrastuskoiraa. Olen myös tietoinen malinoisin aktiivisuudesta ja koirakokemusta on dobermannista basenjiin. Halusin vain kysyä teidän kokeuksia malinoisseista. miksei vaikka muistakin muunnoksista. :)

7

1214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meidän tervunartut elivät keskimäärin 12-vuotiaiksi. Toinen vähän alle ja toinen vähän yli. Toisella oli lievä epilepsia tai sitä muistuttava sairaus ja siltä oli poistettu kohtu tulehduksen takia. Toisella roikkui korva viimeiset vuodet, koska sille tuli verikorva. Kumpikaan ei altistunut raskaalle fyysiselle rasitukselle eikä siihen aikaan vielä kuvattu selkiä niin yleisesti niin siitä ei ole muuta tietoa kuin että olivat kotikoirina täysin terveitä. Lonkat ja silmät niillä oli puhtaat.

      Toinen oli tasaisen äksy kaikille vieraille koirille ja toinen valikoivasti sosiaalinen. Ts. oli sosiaalinen, jos toinen ei ollut arka. Oli vähän samanlainen myös ihmisiä kohtaan. Vahtivat ja olivat reviiritietoisia, mutta eivät ongelmaksi asti.

      Noiden kahden tervun ja yhden tuttavapiirin puolibelgin tuntemuksella sanoisin, että ekat kolme vuotta voivat olla hirveät, jos ei ole yhtään valmentautunut aktiiviseen toimintaa ja koulutusta vaativaan koiraan. Sitten se voi vähän rauhoittua, jos rauhoittuu.

      • rakkauttajarajoja

        Koirat on kyllä ihania, näin tänäänkin aivan ihanan pienen koiranpennun. Kouluttaminen on tietenkin tärkeää ja lajista riippuen se voi olla hyvinkin haastavaa.


      • erityyppi

        Miksi sepustat tervuista kun kysytään malinoisista. Oikealla malillta ei ole mitään tekemistä näyttelytervujen kanssa. Kyse on aivan eri rodusta ja koiratyypistä.


      • nuorijavallaton

        Veikkaisin että sen takia kun aloituksessa sattuu lukemaan "miksei vaikka muistakin muunnoksista"

        Luetunymmärtäminen 1/5


      • Aloittaja ei kyllä täsmentänyt myöskään, mistä linjasta on kyse. Maleistakin on olemassa näyttelylinja ja tervuista käyttölinja (joskin pitkätukkamalitaustainen) ja sitten vielä sekalinjaiset varmaan kaikista muunnoksista, kun nykyään saa Suomessa astutella muunnoksia keskenään tietyin ehdoin.

        Muunnos kuin muunnos, ei belgiä pidä ottaa sohvaperunaksi tai tekemättä taustatutkimusta luonteen osalta.


    • TasoLaskenutRajusti

      Poliisille ei kelpaa enää malinois virkakoiraksi....liikaa vikoja ja liian jalostettu....

      • Anonyymi

        Malikoitahan poliiseilla nykyään on eniten käytössä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      31
      7054
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      114
      3845
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3796
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      250
      1981
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      53
      1884
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1870
    7. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      39
      1429
    8. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      78
      1273
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      30
      1226
    10. Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille

      Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https
      Maailman menoa
      6
      1176
    Aihe