Hei, meille on tulossa malinois pentu. Kyselisin teidän malinoiseista. Minkä ikäiseksi yleensä elää? Onko teillä ollut sairauksia? Onko ollut agrassiivisuutta?
Itse hain kestävää ja hyvä hermoista harrastuskoiraa. Olen myös tietoinen malinoisin aktiivisuudesta ja koirakokemusta on dobermannista basenjiin. Halusin vain kysyä teidän kokeuksia malinoisseista. miksei vaikka muistakin muunnoksista. :)
kokemuksia?
7
1260
Vastaukset
Meidän tervunartut elivät keskimäärin 12-vuotiaiksi. Toinen vähän alle ja toinen vähän yli. Toisella oli lievä epilepsia tai sitä muistuttava sairaus ja siltä oli poistettu kohtu tulehduksen takia. Toisella roikkui korva viimeiset vuodet, koska sille tuli verikorva. Kumpikaan ei altistunut raskaalle fyysiselle rasitukselle eikä siihen aikaan vielä kuvattu selkiä niin yleisesti niin siitä ei ole muuta tietoa kuin että olivat kotikoirina täysin terveitä. Lonkat ja silmät niillä oli puhtaat.
Toinen oli tasaisen äksy kaikille vieraille koirille ja toinen valikoivasti sosiaalinen. Ts. oli sosiaalinen, jos toinen ei ollut arka. Oli vähän samanlainen myös ihmisiä kohtaan. Vahtivat ja olivat reviiritietoisia, mutta eivät ongelmaksi asti.
Noiden kahden tervun ja yhden tuttavapiirin puolibelgin tuntemuksella sanoisin, että ekat kolme vuotta voivat olla hirveät, jos ei ole yhtään valmentautunut aktiiviseen toimintaa ja koulutusta vaativaan koiraan. Sitten se voi vähän rauhoittua, jos rauhoittuu.- rakkauttajarajoja
Koirat on kyllä ihania, näin tänäänkin aivan ihanan pienen koiranpennun. Kouluttaminen on tietenkin tärkeää ja lajista riippuen se voi olla hyvinkin haastavaa.
- erityyppi
Miksi sepustat tervuista kun kysytään malinoisista. Oikealla malillta ei ole mitään tekemistä näyttelytervujen kanssa. Kyse on aivan eri rodusta ja koiratyypistä.
- nuorijavallaton
Veikkaisin että sen takia kun aloituksessa sattuu lukemaan "miksei vaikka muistakin muunnoksista"
Luetunymmärtäminen 1/5 Aloittaja ei kyllä täsmentänyt myöskään, mistä linjasta on kyse. Maleistakin on olemassa näyttelylinja ja tervuista käyttölinja (joskin pitkätukkamalitaustainen) ja sitten vielä sekalinjaiset varmaan kaikista muunnoksista, kun nykyään saa Suomessa astutella muunnoksia keskenään tietyin ehdoin.
Muunnos kuin muunnos, ei belgiä pidä ottaa sohvaperunaksi tai tekemättä taustatutkimusta luonteen osalta.
- TasoLaskenutRajusti
Poliisille ei kelpaa enää malinois virkakoiraksi....liikaa vikoja ja liian jalostettu....
- Anonyymi
Malikoitahan poliiseilla nykyään on eniten käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o1953807Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812076Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin822013Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva481946Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.821886Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b621603Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1421066Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem276966- 67894
Oikea mies ei katoa elämästä silloin
Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi98836