Hei!
Olen lähössä ystävänin kanssa Milanoon vajaaksi viikoksi. Tarkoituksena tutustua Milanoon, mutta myös matkustaa päiväreissuille Venetsiaan ja Como/Gardajärvelle.
Olemme etsineet keskihintaista, siistiä ja hyvien kulkuyhteyksen päässä olevaa hotellia. Onko suosituksia?
Onko muita kokemuksia päiväreissuille Venetsiaan tai Como/Gardajärvelle?
Hyvä hotelli Milanossa ja muita vinkkejä?
2
1702
Vastaukset 2
- Olipakerrankin
Valitettavasti en enää muista enkä osaa paikkaa neuvoa, mutta kerron tapauksen kuitenkin. Olimme kaksi suomalaista joskus lähes 20 vuotta sitten Italiassa käymässä. Majoitus oli varattuna Ranskan rajan ja Genovan väliseltä alueelta, sillä siellä eniten olimme ja liikuimme. Päätimme kuitenkin poiketa myös Milanossa ja juna kuljettikin mukavasti sinne. Junassa mennessämme päätimme myös yöpyä Milanossa, siten jäisi paremmin aikaa siellä kiertelyyn eikä pitäisi yhtenä päivänä istua junassa lähes kolmen tunnin rupeamaa kahdesti. Milanon rautatieasemalla juuri junasta poistuneina pähkäilimme mihin suuntaan siitä alkuun lähdettäisiin, kun siinä samassa luoksemme törmäsi mieshenkilö. Hän totesi hetimiten, että lienemme suomalaisia ja ehkä majapaikankin tarpeessa? Emme varmaan ihmeissämme osanneet juuri muuta vastata, kuin että niinhän asia taitaa olla. Selvisi että mies oli naimisissa suomalaissyntyisen naisen kanssa ja että he harrastivat lähellä asemaa asuntonsa yhteydessä pienimuotoista yhden huoneen hotellibisnestä. Yövyimme siis heillä ja kaikki meni hyvin, oli konstailematon ja edullinen paikka.
Milanossa on hotelleja kai satoja, eivätköhän ne ole jokseenkin kaikki kelvollisia. Jos viipyy hieman pitempään kuten ilmeisesti teillä on tarkoitus, niin mikä estää vaikka vaihtamasta hotellia välillä jos jostain syystä siltä tuntuu? - kokenutsen
Valitettavasti Milano kuhisee mafiosojen omistamia hotelleja, jotka naamioidaan jopa varastaen toisten aitojen ketjuhotellien nimiä ja tienaavat niillä, tosin heillä on majoituksia paljon muuallakin Euroopassa. Sitten kohtelevat kaltoin jos valittaa jostain asiallisesti. Ainoat joita suosittelen: oikea B&B hotel ketjun hotellin (sama ketju kuin mm. Saksassa) ja Ibis Milanossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851236
- 96977
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44478Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33465