Olin kyselemässä äidilleni koiran pentua kasvattajalta kaikki meni hyvin. Kasvattaja kysyi mitä ihmeellisempiä asioita, mutta sitten yhtäkkiä ei enää vastannut minun kysymyksiini.
Voiko todella kasvattajat olla noin tympeitä? Luulisi että voisi sitten suoraan sanoa jos ei voi myydä koiraa äidilleni kaikkien niiden kysymysten jälkeen. Ovatko nykypäivän ihmiset todella noin paskoja. (Anteeksi)
Jos itse olisin kasvattaja ja henkilö ei olisi sopiva koiran uusi omistaja niin kyllä minä ainakin sanoisin suoraan, vaikka sitten saisi kaiket kurat/paskat silmille.
Miksi jotkut kasvattajat... ??
4
269
Vastaukset
- Rahoituskuntoon
Neuvottele itsellesi laina ja sen avulla hanki koira. Tuskin kukaan ilmaiseksi koiraa anna.
- malttivalttiavaan
Oletko varma ettei vaan ole ehtinyt vielä vastaamaan? Monilla on muutakin elämää kuin päivystää sähköpostia ja/tai puhelimen viestejä ja vastata välittömästi (jos siis kyselit sähköpostilla tai teksti tms viesteillä)
- koiruli00
Ei ole kysymys että ilmaiseksi oisin kysellyt koiraaa. Rahoitus on kunnossa. :D
- Sielläjatäällä
Itse en koskaan myy koiraa välikäden kautta, vaan haluan vähintään kerran tavata mahdollisen uuden omistajan. Miksi äitisi ei itse ole yhteydessä myyjään? Ja kyllä, kyselen monenlaista asiaa uudelta omistajalta, koska haluan varmistua siitä, että pentu saa mahdollisimman hyvän kodin. Oletan myös, että uudella omistajalla on paljon kysymyksiä mielessä. Itsellä on esimerkiksi sellainen tilanne, että pennunottajia on niin paljon, joten myyn vain aktiiviseen, harrastavaan kotiin. Ja mielellään vielä nin, että omistajalla on jo koiraharrastustaustaa ja sitä myöden tuloksia edellisillä koirillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2801694Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle411631- 231518
- 961316
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71228Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101067Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86960Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66925T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43911- 32910