Yhdessä sarakkeessa minulla on päivämääriä ja toisessa lukuarvoja. Miten saan summattua luvut niin, että solu laskisi yhteen jokaisen kuukauden arvot erikseen.
Tämä on yksinkertainen homma, mutta en vain saa toimimaan.
Kiitos.
Excel kuukausittain
7
1317
Vastaukset
- Brundiino
Laita yhteen sarakkeeseen kuukauden numerot kuukausi() funktiolla ja laske sitten jokaisen kuukauden lukuarvot yhteen summa.jos() funktiolla hyödyntäen ehtoalueena kuukausi() funktion sarakkeen kuukausilukuja. Summa-alueeksi laitat tietenkin laskettavien lukuarvojen sarakkeen solut. Ehto pitää laittaa lainausmerkkeihin, esim. tammikuu on "=1".
- Blondiinoa
En valitettavasti saa toimimaan, pystytkö avata vielä ykstityiskohtaisemmin :/
- Brundiino
Minua on valitettavasti kielletty kertomasta valmiita ratkaisuja. Oppimisen kannalta on kuulemma jätettävä myös kysyjälle hieman ajateltavaa.
Saitko muuten toimimaan sen eilisen tehtäväsi? - Blondiinoa
:) En ole täällä eilen kysellyt. Kiitos että teet parhaasi opettaaksesi minua, ei ole kyse mistään tehtävästä vaan töissä käyttämääni exceliin tämän tarvitsisin.
Yritän siis selvitä keskenäni.
- TULOJENSUMMA
Ainakin näin onnistuu. Jos esim. päivämäärät A1:A10 ja summatttavat luvut B1:B10.
Haettavan kuukauden arvon voi laittaa suoraan kaavaan:
=TULOJEN.SUMMA((KUUKAUSI($A$1:$A$10)=1)*($B$1:$B$10)) - nyt hakee tammikuun (1)
tai kuudauden voi antaa omaan soluun, vaikkapa D1 ja kaava on nyt:
E1=TULOJEN.SUMMA((KUUKAUSI($A$1:$A$10)=D1)*($B$1:$B$10)) - Blondiinoa
Kiitos tuhannesti. Enpä kyllä näköjään ollut edes lähellä ratkaisua :(
- TULOJENSUMMA
Jos haluat käyttää haettavasta kuukaudesta mielummin tekstimuotoa, niin kaava olisi:
D1 tammikuu
E1=TULOJEN.SUMMA((TEKSTI($A$1:$A$10;"kkkk")=D1)*($B$1:$B$10))
ja jos haettavan kuukauden haluaa laittaa suoraan kaavaan, niin D1 tilalle kirjoita "tammikuu", siis lainausmerkkeineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2184280Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223299Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2611908Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,51347Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381207Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1581148Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin96855- 63755
- 176730
- 30727