Turvallisin tapa

pifflk

Mikä olisi kaikkein turvallisin tapa käyttää internetiä? Paras vaihtoehto suojautua taidokkaimmiltakin hakkereilta? Kiinteä laajakaista jollain tietyllä tietokoneella, vai esimerkiksi joku tietty älypuhelin?

5

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalifiksi

      Osta R-kioskilta DNA liikkuva laajakaista modeemi ja siihen data-rajaton internet kortti (pitää ostaa uusi kerran kuukaudessa jotain 25€).

      Jos käytät kannettavaa tietokonetta tai pöytätietokonetta. Sitten tietenkin joku suojapaketti ohjelmisto esim F-secure total ja joku guru-kaveri asentamaan jollei ei itse osaa -> kaikki toimimaan mukaanlukien kaikki ohjelmat tuossa F-secure totalissa. Ja antamaan sulle jotain vinkkejä et minne ei kannata mennä netissä? Tuolla paketilla suojaat itsesi jo monelta henkilöurkinnalta jne. Mutta ei kaikki tuokaan suojaa sinua siltä mitä tietoja jaat ja minne rekisteröidyt internetissä. Toisaalta tiedä mikä on nykyinen tilanteesi/huolesi.

    • PeeJiiPee

      Taivuttele tietomyllyäsi polveasi vasten eri suuntiin kunnes kuuluu ritinää. Unohda sitten internet

    • yksinkertaista

      Olla käyttämättä Windowsia !!!!

    • madeinamerica

      En usko että on turvallista tapaa käyttää internetiä. Riski on aina olemassa että joku hakkeroi ym. Itse asiassa uskon että netti ja siihen liittyvät laitteet ja ohjelmat, somet ym, on kehitetty juuri siksi että saadaan kaikki ihmiset "vangittua" ja heistä kaikki tiedot irti, kätevä tapa hallita ainakin kaupallisessa ja trendivöyhötystarkoituksessa. Jos haluat 100 % tietoturvaa älä käytä mitään laitteita. Mutta sehän on nykyaikana mahdotonta joten paras vaan uskotella itselleen ettei mitään pahaa tapahdu. Samassa veneessähän tässä ollaan joten et ole yksin pelkojesi kanssa.

    • Salakähmäkkö

      Netin tietoturva ja muu tietoturva on samaa eli tiedon säilyvyys ja yjsityisyys. Kokosin muutsman käytännön ohjeen.

      - Käyttölärjestelmäksi Linux tsi BSD.
      - Päivitykset aina ajan tasalla.
      - Varmuuskopiot tehtynä riittävän usein.
      - Ainakin kannettavan koneen levy salattu.
      - Mukana kuljetettavat tikut ja levyt salattu.
      - Sähköpostissa käytetään PGP salausta.
      - Nettipuheluissa zrtp salauksen omaavia ohjelmia. (ei Skype)
      - Pikaviesteissä otr salaus.
      - VPN käyttöön porno- ja muilla piraatti-imutuksilla. Hämää myös settisivujen tiedonkeruuta.
      - Todella arkaluonteiset surfailut Tor Browserilla.
      - Vältetään Googlea ja Facebookia.
      - Rajoitetaan selaimessa Javascriptien ajoa ja tuhotaan evästeitä lisäpalikoilla.
      - Pilveen tallennetaan vain salattuja tiedostoja. Myös Mega antaa jonkinlaisen suojan.
      - Sähköpostiohjelmassa estetään ulkoisten linkkien avaaminen.
      - Käytetään aina harkintaa ettei tulla huijatuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1692
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      973
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      851
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe