Turvallisin tapa

pifflk

Mikä olisi kaikkein turvallisin tapa käyttää internetiä? Paras vaihtoehto suojautua taidokkaimmiltakin hakkereilta? Kiinteä laajakaista jollain tietyllä tietokoneella, vai esimerkiksi joku tietty älypuhelin?

5

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalifiksi

      Osta R-kioskilta DNA liikkuva laajakaista modeemi ja siihen data-rajaton internet kortti (pitää ostaa uusi kerran kuukaudessa jotain 25€).

      Jos käytät kannettavaa tietokonetta tai pöytätietokonetta. Sitten tietenkin joku suojapaketti ohjelmisto esim F-secure total ja joku guru-kaveri asentamaan jollei ei itse osaa -> kaikki toimimaan mukaanlukien kaikki ohjelmat tuossa F-secure totalissa. Ja antamaan sulle jotain vinkkejä et minne ei kannata mennä netissä? Tuolla paketilla suojaat itsesi jo monelta henkilöurkinnalta jne. Mutta ei kaikki tuokaan suojaa sinua siltä mitä tietoja jaat ja minne rekisteröidyt internetissä. Toisaalta tiedä mikä on nykyinen tilanteesi/huolesi.

    • PeeJiiPee

      Taivuttele tietomyllyäsi polveasi vasten eri suuntiin kunnes kuuluu ritinää. Unohda sitten internet

    • yksinkertaista

      Olla käyttämättä Windowsia !!!!

    • madeinamerica

      En usko että on turvallista tapaa käyttää internetiä. Riski on aina olemassa että joku hakkeroi ym. Itse asiassa uskon että netti ja siihen liittyvät laitteet ja ohjelmat, somet ym, on kehitetty juuri siksi että saadaan kaikki ihmiset "vangittua" ja heistä kaikki tiedot irti, kätevä tapa hallita ainakin kaupallisessa ja trendivöyhötystarkoituksessa. Jos haluat 100 % tietoturvaa älä käytä mitään laitteita. Mutta sehän on nykyaikana mahdotonta joten paras vaan uskotella itselleen ettei mitään pahaa tapahdu. Samassa veneessähän tässä ollaan joten et ole yksin pelkojesi kanssa.

    • Salakähmäkkö

      Netin tietoturva ja muu tietoturva on samaa eli tiedon säilyvyys ja yjsityisyys. Kokosin muutsman käytännön ohjeen.

      - Käyttölärjestelmäksi Linux tsi BSD.
      - Päivitykset aina ajan tasalla.
      - Varmuuskopiot tehtynä riittävän usein.
      - Ainakin kannettavan koneen levy salattu.
      - Mukana kuljetettavat tikut ja levyt salattu.
      - Sähköpostissa käytetään PGP salausta.
      - Nettipuheluissa zrtp salauksen omaavia ohjelmia. (ei Skype)
      - Pikaviesteissä otr salaus.
      - VPN käyttöön porno- ja muilla piraatti-imutuksilla. Hämää myös settisivujen tiedonkeruuta.
      - Todella arkaluonteiset surfailut Tor Browserilla.
      - Vältetään Googlea ja Facebookia.
      - Rajoitetaan selaimessa Javascriptien ajoa ja tuhotaan evästeitä lisäpalikoilla.
      - Pilveen tallennetaan vain salattuja tiedostoja. Myös Mega antaa jonkinlaisen suojan.
      - Sähköpostiohjelmassa estetään ulkoisten linkkien avaaminen.
      - Käytetään aina harkintaa ettei tulla huijatuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      119
      10024
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      78
      5016
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4842
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3300
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2507
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1740
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1560
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1536
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1454
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1392
    Aihe