Eli siis hoidin kanini (puhdistin häkin, leikkasin kynnet, harjasin ja pitkästä aikaa pesin myös) ja huomasin, että se on laihtunut ja selkäranka tuntuu selvästi. On syönyt ja liikkunut ihan normaalisti, mutta on vain laihtunut. Nyt se sitten hoitotoimenpiteiden jälkeen ei halua tehdä muuta kuin maata. Rupesi huolestuttamaan, kun yksi kani jo mystisesti menetettiin... Mitä kannattaisi tehdä?
kani ei liiku
4
402
Vastaukset
- Zedä
Kania ei normaali oloissa tarvitse eikä kannata pestä. Oliko se esimerkiksi sotkenut itseään ulosteeseen? Huonossa jamassa oleva ruuansulatus voi aiheuttaa laihtumisenkin.
Mitä kanisi syö? Ehdottomasti suurimman osan ruokaa pitäisi olla laadukasta, paksukortista ja pölytöntä heinää. Pellettiä rkl/painokilo päivässä, pieni määrä vihanneksia (mieluiten lehtiä) ja hedelmiä vain satunnaisesti. Papanoiden tulisi olla pyöreitä, suuria, vaaleita ja heinäisiä.
Jos ravinto ja papanat on kunnossa, kannattaa eläinlääkärin tarkistaa kanin hampaat ja tutkia papanat matojen varalta. Muitakin näytteitä varmaan kannattaa ottaa, ettei ole elimellistä vikaa. - viestiketjunaloittaja
Kiitos vastauksesta. Eää ei tarvitse vaivautua vastaamaan. Vastauksesta oli apua.
- Apuaoli
Kiitos vastauksesta. ENää ei tarvitse vaivautua vastaamaan. Vastauksesta oli apua.
Mikä kanilla oli/on, jos ravinto vastaukset auttoivat? Katsoin juuri Suomen eläinsairaala ohjelmaa ja marsulla sama jouduttiin lopettamaan kun munuaiset sökönä...Olen puhtaasti utelias en halua manata mitään tauteja tms!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.359944- 415404
- 435013
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk2033841- 133403
- 463216
- 312926
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise702627- 442593
- 562503