Laiton uhkaus netissä??

jemmyjill

Meni hermot yhteen tahallaan ärsyttävään k*sipäähän. Sitten sanoin sille että sietäis saada napin otsaansa ja mun tekis mieli täysillä potkasta häntä mahaan. Ollaan molemmat anonyymejä, en tiedä hänestä juurikaan mitään, eikä hän minusta, korkeintaan tiedän millä paikkakunnalla asuu, mutta en ole kuvaa edes nähnyt hänestä ja en tiedä myöskään hänen nimeään...

Sanoi vievänsä jutun käräjille. Niin onnistuuko sellanen?

Kun mietin että voiko netissä pelkkä nimimerkki syyllistyä laittomaan uhkaukseen, eikö pitäisi myös tarkemmin tietää ketä uhataan ja että uhatulla on perusteltu syy olettaa henkensä olevansa vaarassa, niin mikä katsotaan perustelluksi syyksi?

Mun mielestä tässä tapauksessa ei perusteltua syytä kuitenkaan ole, koska en tiedä edes ketä uhkasin ja missä asuu, niin miten pystyisin häntä satuttamaan ja en kyllä muutenkaan olis tekemässä mitään, meni vaan hermot.

Jos tästä jutusta kuitenkin tulisi jotain, miten poliisi ottaa muhun yhteyttä kun mulla on turvakielto eli osoite salainen, samoin puhelinnumero? Voinko ehdottaa kyseisessä tapauksessa sovittelua, missä sovittelu sitten tapahtuisi kun asutaan eri paikkakunnilla ja kaiken lisäksi kaukana toisistamme? Laittoman uhkauksen tuomio olisi ilmeisesti sakkoa, mutta voidaanko sakoista myös luopua jos asia saadaan sovittua? Mietin että miten mun kohdalla sakkojen maksaminen tulisi tapahtumaan kun elän toimeentulotuella..... Tuleeko laittomasta uhkauksesta rikosrekisteriin merkintä? Mitä tarkoittaa asianomistajarikos? Mitä tietoja tämä "uhri" tulisi saamaan musta selville jos päädytään käräjille tai sovitteluun, koko nimen, entiset nimet, koti osoitteen tms?

4

1309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voipikkulapsia

      "miten poliisi ottaa muhun yhteyttä kun mulla on turvakielto eli osoite salainen, samoin puhelinnumero? "

      En jaksa asiaan muuten vastata, mutta tästä sai kyllä viikon parhaat naurut. Luuletkos, että poliisilla ei ole oikeutta saada turvakiellon takana olevia yhteystietoja?

      • Suksiaakuseenjaheti

        Entä sitten vaikka saisivat ja ottaisi yhteyttä. Ilmoittaa, että ei hyväksy poliisin toimintavaltuuksia ja pyytää suksimaan kukseen niin asia jää tähän.


    • asteenkovempi

      haistata tyypille vitut vaan takaisin.
      vaikka kytillä olisi oikeuksia saada tietojasi, voit silti vittuillaksesi pakoilla asiaa.

    • älämaksamitään

      "Laittoman uhkauksen tuomio olisi ilmeisesti sakkoa, mutta voidaanko sakoista myös luopua jos asia saadaan sovittua? Mietin että miten mun kohdalla sakkojen maksaminen tulisi tapahtumaan kun elän toimeentulotuella..... Tuleeko laittomasta uhkauksesta rikosrekisteriin merkintä? Mitä tarkoittaa asianomistajarikos? Mitä tietoja tämä "uhri" tulisi saamaan musta selville jos päädytään käräjille tai sovitteluun, koko nimen, entiset nimet, koti osoitteen tms?"


      älä maksa mitään minnekään.
      kaikki nuo asiat on yks paskanhailee joilla ihmisiä pelotellaan.
      annat olla vaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      229
      6637
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      111
      5003
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      155
      4779
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      63
      3264
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2883
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2329
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      138
      1864
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1854
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1724
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      58
      1585
    Aihe