Kannabis / Ajokielto

Väliaikaisessa-ajokiel

Edellispäivänä kannabista poltellen, seuraavana päivänä tikku suuhun näyttäen positiivista. Ajoneuvossa mukana ollut matkustaja oli polttanut hetki ennen normaalia liikenneratsiaa, josta poliisi tarkalla nenällään asian haistoija ylipätänsä keksi suorittaa tikkutestin.

Viimekesänä tulleen korkeimman oikeuden päätöksen mukaan kannabiksen aineenvaihduntatuotteet eivät oikeuta rattijuopumustuomioon.
Eli kuinka pitkää ajokieltoa voisin odottaa, jos verikokeen tuloksista vielä voidaan havaita THC?
Kaikki lääkärin suorittamat kliiniset kokeet läpäisin, mutta kyydissä ollut matkustaja lienee raskauttava asia.

6

2901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi..Pussi

      Vähintään kuukausi menee, ennen kuin tulos tulee. Sen jälkeen juttu syyttäjälle ja käräjille ehkä syksyllä. Ajokiellon pituus riippuu menneisyydestäsi, haarukka on lain mukaan 1 kk - 5 vuotta ja rangaistus sakko - 6 kk vankeutta.
      Mitä tekemistä matkustajalla on sinun rattijuopumuksen kanssa, ellei hän ole auton omistajana/haltijana luovuttaja ? Molemmille tulee syyte vähintään huumausaineen käyttörikoksesta.
      Kyllä pykälässä edelleen kerrotaan, että huumausaineen aineenvaihduntatuote riittää tuomioon.

      • Millä ihmeellä käyttörikos voitaisiin osoittaa toteen? Miten osoitetaan missä ja milloin rikos on tapahtunut ja että kyse on tahallisesta rikoksesta.


      • karboksitetra

        "Kyllä pykälässä edelleen kerrotaan, että huumausaineen aineenvaihduntatuote riittää tuomioon. "

        Paitsi että viime vuonna korkein oikeus antoi ratkaisun (KKO 2016:42), jonka mukaan jos verestä löytyy AINOASTAAN karboksitetrahydrokannabinolia, joka on tetrahydrokannabinolin biologisesti epäaktiivinen aineenvaihduntatuote (jolla ei ole edes teoreettisesti vaikutusta ajokykyyn), ei kyseessä ole rattijuopumus. Huumausaineen käyttörikos kyllä silti edelleen täyttyy.

        (hemmetti kun karboksitetrahydrokannabinoli on vaikea sana kirjoittaa ilman näppihäiriöitä!)



        KKO:2016:42


        Dokumentin versiot
        På svenska



        Liikennerikos - Rattijuopumus
        Rangaistava teko



        Diaarinumero:
        R2015/876

        Antopäivä:
        15.06.2016

        Taltio:
        1364

        A oli kuljettanut henkilöautoa käytettyään joitakin päiviä aikaisemmin kannabista. A:n veressä oli ajon jälkeen ollut sellaista kannabiksen vaikuttavan aineen aineenvaihduntatuotetta (karboksitetrahydrokannabinolia), jolla ei ole vaikutusta ajokykyyn. A ei ollut syyllistynyt rattijuopumukseen.

        RL 23 luku 3 § 2 mom


    • huumeratti

      Joo, jos ei löydy muuta kuin karboksitetrahydrokannabinolia, niin ei ole rattijuopumus. Jos ainoa päihde mitä löytyy, on THC, niin ajokielto on ehkä kolmisen kuukautta. 1 kuukausi on lain säätämä minimi.
      Eipä siinä matkustajalla oikeastaan ole merkitystä, jos olet ajanut yleisellä tiellä thc:tä veressä niin on perusmuotoinen rattis vaikka ei olisi edes matkustajaa.

    • Jussi..Pussi

      Onko Okaro aivan pelle ?Jos kuljettajan verestä löytyy jäämiä huumausaineesta, niin oikeus lähtee siitä, että huumausainetta on silloin myös käytetty, ellei todisteta, että sitä on kaadettu epäiltyjen kurkusta alas väkisin. Tekoajaksi merkataan kiinniottoaika ja paikka, sillä ei ole merkitystä, milloin ja missä on pössytellyt. Epäilen, että kyllä poliisit ovat narauttaneet myös matkustajan samasta rikoksesta. Voi myös olla, että tietokoneelta löytyy sen verran molemmilta entisyyttä, että huumausainerikos ei jääkään pelkäksi käyttörikokseksi kummankaan osalta. Kuulusteluja ja kenties kotietsintä ?

      • Dgtbd

        Jussi..Pussi nyt kannattaa vähän rauhoittua. Okaro on oikeassa. Et selvästi tiedä huumausaineista paljon mitään, etkä vastaavasti rattijuopumustuomioista.

        Jos kyseessä on thc jämäkama, rattijuopumussyyte putoaa pois. Huumausainekäyttörikos voi täyttyä. Päihdeseurantasn joutuu kyllä. Mutta rj:tä ei tule. Lue se kko:n tuomio.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      182
      5667
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5594
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      186
      4584
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4023
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3910
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      18
      1345
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1330
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      998
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      950
    Aihe