Kannabis / Ajokielto

Väliaikaisessa-ajokiel

Edellispäivänä kannabista poltellen, seuraavana päivänä tikku suuhun näyttäen positiivista. Ajoneuvossa mukana ollut matkustaja oli polttanut hetki ennen normaalia liikenneratsiaa, josta poliisi tarkalla nenällään asian haistoija ylipätänsä keksi suorittaa tikkutestin.

Viimekesänä tulleen korkeimman oikeuden päätöksen mukaan kannabiksen aineenvaihduntatuotteet eivät oikeuta rattijuopumustuomioon.
Eli kuinka pitkää ajokieltoa voisin odottaa, jos verikokeen tuloksista vielä voidaan havaita THC?
Kaikki lääkärin suorittamat kliiniset kokeet läpäisin, mutta kyydissä ollut matkustaja lienee raskauttava asia.

6

2847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi..Pussi

      Vähintään kuukausi menee, ennen kuin tulos tulee. Sen jälkeen juttu syyttäjälle ja käräjille ehkä syksyllä. Ajokiellon pituus riippuu menneisyydestäsi, haarukka on lain mukaan 1 kk - 5 vuotta ja rangaistus sakko - 6 kk vankeutta.
      Mitä tekemistä matkustajalla on sinun rattijuopumuksen kanssa, ellei hän ole auton omistajana/haltijana luovuttaja ? Molemmille tulee syyte vähintään huumausaineen käyttörikoksesta.
      Kyllä pykälässä edelleen kerrotaan, että huumausaineen aineenvaihduntatuote riittää tuomioon.

      • Millä ihmeellä käyttörikos voitaisiin osoittaa toteen? Miten osoitetaan missä ja milloin rikos on tapahtunut ja että kyse on tahallisesta rikoksesta.


      • karboksitetra

        "Kyllä pykälässä edelleen kerrotaan, että huumausaineen aineenvaihduntatuote riittää tuomioon. "

        Paitsi että viime vuonna korkein oikeus antoi ratkaisun (KKO 2016:42), jonka mukaan jos verestä löytyy AINOASTAAN karboksitetrahydrokannabinolia, joka on tetrahydrokannabinolin biologisesti epäaktiivinen aineenvaihduntatuote (jolla ei ole edes teoreettisesti vaikutusta ajokykyyn), ei kyseessä ole rattijuopumus. Huumausaineen käyttörikos kyllä silti edelleen täyttyy.

        (hemmetti kun karboksitetrahydrokannabinoli on vaikea sana kirjoittaa ilman näppihäiriöitä!)



        KKO:2016:42


        Dokumentin versiot
        På svenska



        Liikennerikos - Rattijuopumus
        Rangaistava teko



        Diaarinumero:
        R2015/876

        Antopäivä:
        15.06.2016

        Taltio:
        1364

        A oli kuljettanut henkilöautoa käytettyään joitakin päiviä aikaisemmin kannabista. A:n veressä oli ajon jälkeen ollut sellaista kannabiksen vaikuttavan aineen aineenvaihduntatuotetta (karboksitetrahydrokannabinolia), jolla ei ole vaikutusta ajokykyyn. A ei ollut syyllistynyt rattijuopumukseen.

        RL 23 luku 3 § 2 mom


    • huumeratti

      Joo, jos ei löydy muuta kuin karboksitetrahydrokannabinolia, niin ei ole rattijuopumus. Jos ainoa päihde mitä löytyy, on THC, niin ajokielto on ehkä kolmisen kuukautta. 1 kuukausi on lain säätämä minimi.
      Eipä siinä matkustajalla oikeastaan ole merkitystä, jos olet ajanut yleisellä tiellä thc:tä veressä niin on perusmuotoinen rattis vaikka ei olisi edes matkustajaa.

    • Jussi..Pussi

      Onko Okaro aivan pelle ?Jos kuljettajan verestä löytyy jäämiä huumausaineesta, niin oikeus lähtee siitä, että huumausainetta on silloin myös käytetty, ellei todisteta, että sitä on kaadettu epäiltyjen kurkusta alas väkisin. Tekoajaksi merkataan kiinniottoaika ja paikka, sillä ei ole merkitystä, milloin ja missä on pössytellyt. Epäilen, että kyllä poliisit ovat narauttaneet myös matkustajan samasta rikoksesta. Voi myös olla, että tietokoneelta löytyy sen verran molemmilta entisyyttä, että huumausainerikos ei jääkään pelkäksi käyttörikokseksi kummankaan osalta. Kuulusteluja ja kenties kotietsintä ?

      • Dgtbd

        Jussi..Pussi nyt kannattaa vähän rauhoittua. Okaro on oikeassa. Et selvästi tiedä huumausaineista paljon mitään, etkä vastaavasti rattijuopumustuomioista.

        Jos kyseessä on thc jämäkama, rattijuopumussyyte putoaa pois. Huumausainekäyttörikos voi täyttyä. Päihdeseurantasn joutuu kyllä. Mutta rj:tä ei tule. Lue se kko:n tuomio.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7846
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5420
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4842
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3537
    5. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      150
      3086
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2045
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2031
    8. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1859
    9. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1727
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      38
      1682
    Aihe