koiratarha - tarviiko lupia

mahdollisesti tulevaisuudessa laitettaisiin omakotitalon pihamaalle tarha kolmelle, valitettavasti äänekkäälle mutta ulkona viihtyvälle haukulle. Asumme taajama-alueella; pitääkö kysellä lupia; entä millainen olisi suositeltava koko?

4

4133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roosa

      Parasta on ottaa selvää kaupungin/kunnan teknisestä virastosta.
      Lain mukaan häkin koko pitää olla yli 10 kg. koirille 10 neliömetriä. yli 20 kg. koirille 13 ja yli 30 kg. 17. 50kg. ylöspäin 24 neliötä. Aika pieniä. Paree tehdä isompi.

      • Kaarlo

        Häkki kannattaa kaivaa n. 20 cm maan sisään ja täyttää se kaivanto esim. kivillä tai tiilillä. Koirat on hyviä kaivamaan itsensä ulos häkistä.
        Vähän katosta koppien kohdalle, varjoa auringolta ja puinen patio koppien eteen. Siinä on mukava källötellä.


    • kannattaa

      Kannattaa kysyä ainakin naapureilta,mitä ovat mieltä? Itse en mitään lupia kysyny koska asun maalla niin kaukana että,tarhat pystyyn ja anoimme kennel nimet. Hauskaa aikaa kysyimme ainoastaan kennelliitolta luvan ja saimme.

      • Koiran omistaja

        Niin, kaverille tuli Howavart, ja nää kaivo maahan ne tolpat kiinni, joihin laitto kovan ja kestävän "verkon". Kyllä se koira on siellä pysyny. Ja kannattaa laittaa ne Häkin "verkot" Niin korkeiks, että koirat eivät pääse hyppäämään esim. Kopin katolta ulos. Meidän huskyn isoisä kiipeili aina verkkoja pitkin ulos. Joten, ei muuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe