Tässä kun katselee välillä hölmistyneenä kun jossain päin talot eivät maksa paljoakaan verrattuna ns. kehitysalueilla. Onko ihmisillä suuri tarve niin paljon halvemmalla että vastaava uutena pakettitalonakin on kalliimpi??
pystyykö taloja siirtää vielä kohtuu hintaan? Vai aivan järjetön ajatuksenakin. Seinän vahvuudet voivat olla samoja myös hieman vanhemmissani mutta miten ikkunat,LTO yms
Onko "tuoreita" taloja siirretty?
6
246
Vastaukset
- NickNailer
On noita moduuleista koottuja taloja joskus tarjottu pilkkahintaan. Niille on vaikea saada rakennuslupaa, koska rakennusnormit ovat tiukentuneet. Kaikki kaupat ovat kaatuneet tähän ongelmaan.
Vanhan talon ulkoseinä U-arvo voi olla1, kun vaatimus nykyään on 0,17. Ikkunat ja ovet voivat olla paljon päälle 3, kun nyt pitää olla 1 tai alle.
Vanha talo on ihan erilainen eläin kuin mitä nykynormit vaativat.
Teknisesti talon siirtäminen voi olla hyvinkin mahdollista, taloudellisesti kannattamatonta.- Ingenjöörimies
HUOM! Seinän U-arvon pitää määräysten mukaan olla alle 0,60... Matalaenergiatalon vertailuarvo on 0,17, mutta se ei ole määräys!.. Eli kyllä voi vanhoja rakenteita käyttää. Jos on vaikka 0,50 U-arvon täyttävä seinärakenne, niin kun talo on alle 150m2, riittää kun laittaa hyvän ilmanvaihtokoneen 77% hyödyllä, ikkunat 0,7 tasoon, maalämmön ja ylä/alapohjiin 0,09 U-arvon verran eristettä... Tiiveys pitää saada 0,6 tasolle. Tällä menee vanhakin rakenne läpi että heilahtaa. Onko siinä järkeä... Ehkä ei, mutta onko se mahdollista, kyllä.
- NickNailer
Ingenjöörimies kirjoitti:
HUOM! Seinän U-arvon pitää määräysten mukaan olla alle 0,60... Matalaenergiatalon vertailuarvo on 0,17, mutta se ei ole määräys!.. Eli kyllä voi vanhoja rakenteita käyttää. Jos on vaikka 0,50 U-arvon täyttävä seinärakenne, niin kun talo on alle 150m2, riittää kun laittaa hyvän ilmanvaihtokoneen 77% hyödyllä, ikkunat 0,7 tasoon, maalämmön ja ylä/alapohjiin 0,09 U-arvon verran eristettä... Tiiveys pitää saada 0,6 tasolle. Tällä menee vanhakin rakenne läpi että heilahtaa. Onko siinä järkeä... Ehkä ei, mutta onko se mahdollista, kyllä.
Ei se käytännössä onnistu. Laskennassa käytetään kuitenkin 0,17. Kompensoinnissa ei ole paljonkaan mieltä. Ilalämpöpummpputekniikalla saa LTO:n teoreettisen hyötysuhteen yli 100 %. Eri asia on sitten saada rakernnusvalvonta uskomaan noihin maagisiin temppuihin.
Käytännössä ei mene läpi.
Sama juttu painovoimaisen ilmanvaihdon kanssa. Teoriassa onnistuu, käytännössä rakennusvalvonta panee laskemaan N-kertaa ja ryömittää kaupungintalon ympäri kolmeen kertaan - loska-aikaan, jotta painovoimainen on varmasti kalliimpi kuin koneellinen.
- tuorehometalo
Etenkin suomessa on ollut "maantapana" siirrellä eikä vaan polttaa jopa historiallisesti arvokkaitten hirsirakennusten runkoja jopa lähes kokonaisina erikoisautokuljetuksena pitkiäkin matkoja
Se mitä moduuli parakkitalo pisnes on keksinyt onkin ihan eri asia koska jopa laivakonteista voi tekasta kätevästi talon yhdistelemällä "valmiita" osia niitä mut et jos kokonainen käytetty hirsitalon runko saahaan rekkakuormalla perille ehjänä entiseltä tontiltaan pelkästään irrottamalla se kaikesta mikä liittää sen aikasemalle tontilleen..
Oikeesti yleensä suomessakin käy useinmiten nii et se rötiskö mikä tontille o joskus tehty ei usein ole minkään ees suojelunarvoinen rakennus verrattuna siihen mitä maa sen alla maksaa siinävaiheessa ku se talo on arvokas..jolla o n etenkin tunnearvoa paljon.
Talopaketteja voi saaha aika halvalla kunnollista tonttimaata ei juuri kukaan arvokkaimilta alueilta sillee hinnassa eli rahassa mitattuna suomes enää nykyää ellei aleta puhua merenrantahuvilamaasta lähellä pääkallonseutua. Ja ikävä kyllä kaikkia home kivi tai uusia kaupallisesti gryndattuja serfikoidusti valvottuja taloi ei puretakkaan koskaan vaikka ne ois mite terveydelle vaarallisia kalliita sekä epäonnistuneita jo ennen valmistumistaan.
Vastaisin et iha äkkiä ei aleta siirtää minnekkään purkukunnossa olevaa korjauskelvotonta uutta vasta kaupaksi kalliilla velaksi saatua taloa jonne ei aina ole edes viellä muutettu.- tontinarvorakentamisessa
Juu talon arvo on oikeesti varsin mitätön kalliilla tonttimaalla suhteessa sen todelliseen hintaan vaikka nykyaika ei suosikkaan arvorakentamista oli seki 1900-luku kun huoletta purettiin stadistakin kalliista osotteista korvaamattomia kivitaloja ja jonkin sortin enson konttoreita gryndattiin kunnon vanhojen talojen väleihin. Nykytyyli voi olla viellä rahanhimoisempaa kun paska savilöllö tontit ovat vaa eräitte rakennusliikkeitten mahollisuuksissa johtuen jo älyttömän kalliiksi koituvista rakentamisen pohjakustannuksista ennen edes talon rungon pystyttämis vaihetta.
Siis omatoimi rakentajalle o hyvin eduksi mahollisimman halvat pohjatyöt talopaketille mutta tontin rahallisessa arvossa mikä on yleensä usein nykyaikasin rakennuksia suurempi vailla tunnearvoa ratkaseekin useinmiten vaan sen sijainti jossain enempi kun mikään muu seikka.
- Älylläeiaina
Mulla on jotenkin sellainen tunne, että ainoastaan tilaelementtejä voi jotenkin siirtää, mutta mitä se sitten kustantaa??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315713
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus134342- 1962389
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1661780Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan791716Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike351487Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141375En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.741365viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241214- 941195