Häihin on tulossa 2-3 bestmania. Mitä nämä kaikki oikein tekevät ja kuuluuko kaikkien pitää puhe? Istuuko osa bestmaneista tyhjänpanttina? Kokemuksia?
Monta bestmania
4
7504
Vastaukset
- eipakollinen
Ensin kannattaa miettiä, millaiset häät haluaa. Monelleko bestmanille, kaasolle ja kenties vielä seremoniamestarille on tarvetta? Montako puhetta jaksatte kuunnella?
Bestman on sulhasen tukija ja luottohenkilö, kaaso morsiamen. Häitä suunnitellaan ensin yhdessä morsiamen kanssa ja sitten sovitaan muiden kanssa, voivatko nämä hoitaa asiat x ja y. Jos haluatte, että muut tekevät paljon teidän juhlanne hyväksi, niin muita on oltava riittävästi. Minkä verran odotatte apua myös lähisuvulta ja onko bestmanin ja kaason (nämäkään eivät ole välttämättömiä) lisäksi muista ystäviä, jotka haluavat auttaa teitä hääpäivänne järjestelyissä.
Puheen pitäminen kannattaa antaa taitavalle puhujalle. Lisäksi voi olla muita lyhyempiä puheita tai vapaan sanan aikaan pidettäviä puheita. Jos olette oikein innostuneita puheista, niin niitä voivat pitää vanhemmat, sisarukset, ystävät (yleensä kaasona tai bestamanina joku), kummit, naapurit, isovanhemmat...
Toimiiko autonkuljettajana kaaso, bestman vai joku muu?. Ketkä koristelevat auton, keitä tarvitaan juhlatilojen koristelussa, kuka lähtee mukaan pukuostoksille (morsiamen ja sulhasen kanssa), järjestetäänkö erityistä ohjelmaa? Kuka tekee ohjelmalehtisen? Laulaako joku kirkossa yksinlaulua?, Kuka pitää sormuksia, Onko plaseeraus (kuka ohjaa pöytiin), kuka huolehtii lahjapöydästä, Onko pitopalvelu ja juomatarjoilu ostettu?
Haluatteko rasittaa ystäviänne vai onko hääpäivänne juhlaa myös heille?
Sulhanen ja morsian päättävät. - Kokenut74
Bestman on sulhasen paras ystävä ja kaaso on morsiamen pukija.
Vakiintuneen käytännön mukaan vain bestman on pitänyt puheen. - seremoniamestariaina
Olkoot vanha ketju mutta kerrotaan silti. Häissä on YKSI bestman ja YKSI kaaso. Jenkkihäitä jos kopioitte ja hääseuruetta (pellejä) pitää olla enemmän heitä sanotaan bridesmaid:eiksi (morsiusneidoiksi) sekä groomsmen:iksi (sulhasmikäliesuomennos), tyypillisesti näiden kuuluuisi olla naimattomia, mutta se on sivuseikka. Hohhoijaa
- 4g343tyy
Jos nyt yhtään amerikkalaisia kunnioitetaan, niin 2 kaasoa, kumpikin naimattomia kauniita nuoria naisia, ja bestman, erittäin hyvä kaveri, veli vaikka.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101104
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82824Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18649Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264616- 68577
- 104574
- 54537
- 26522
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.48503- 47437