Mitäeroakoneissa

Mikä noissa tohon koneissa on se ominaisuus että öljyt pitää vaihtaa useammin kuin muissa?

Eihän ne varsinaisesti pitkäikäisempiä ole kuin länsiautot eikä kireäviritteisempiäkään, ehkä pikemminkin vähemmän suorituskykyisiä jos jotain?

Miksi siis vaihtaa öljyt useammin?
13201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Joskus 80-luvulla, taisi olla olla moottoripyöräjutussa, niin TM selitti että japanilaiseen filosofiaan kuuluu että osat hiotaan vähän kevyemmin koska kyĺähän ne siitä siliää käytössä. Siksi japanilainen pystyi tekemään vaihteiston halvemmalla kuin eurooppalainen. Tämä siis kymmeniä vuosia sitten, kun japanilainen tuotanto oli ennen kaikkea halpaa. Nykyäänhän se on pikemminkin kallista, ja koneistukset tehdään ihan ok, mutta olisko öljynvaihtovälit vielä vähän varovaaiset sen takia?

Äänestä
  • 1 sylinterin moottori on halvempi kuin 3 sylinterinen v6 moottori.

    Äänestä

  • Laatu on vieläkin tuota - hinta vaan noussut.

    Äänestä

Voi olla että juontaa noilta ajoilta...tosin usein on ollut jotain fiksattavaa huoltoon mennessä.

Äänestä

Keskivertoautoilija ajaa Suomen vaativissa ilmasto-olosuhteita alle 18 tkm vuodessa, jolloin on syytä vaihtaa öljyt. Sellaista vaihtoväliä ilmoittavat usein myös niitten autojen järjestelmät, joissa öljyn ja ajamissyklien tunnistussysteemit ovat.
Euroopassa ja Aasiassa ajetaan autoilla 12000-14000 vuodessa, mutta siellä auto käy keskimäärin lämpimämpänä eikä ole niin rasittavaa moottorille.
Vain pitkiä matkoja ja paljon vuodessa ajavalle on pitkästä öljynvaihtovälistä hyötyä ellei muuta korjaamista ilmene.

Äänestä

UUSIS TOYOIS PITÄÄ VIIKON VÄLEIN VAIHTAA ÖLJYT KUN TULEE NESTEET SEKAAN JA LOHKO LAHOO KÄSIIN.

Äänestä

Ei ainakaan D4D osoita kummoista marssikestävyyttä. Samankokoinen eurodeurodiisseli ajaa miljoonan. No, wokkelolla ehkä.vähän alle. Mutta Tohon pannaan moottori uusiksi...

Äänestä
  • Toyotan D4D moottorit ovat tämän hetken kestävimpiä moottoreita. Niitä on hajonnut Suomessa vain muutamia. Mersun, Bemun ja vokkelon moottorit ovat kuuluisia porsimisestaan, eikä ranskalaiset nole sen kummempia.

    Äänestä

  • Corolla_Kuski kirjoitti:

    Toyotan D4D moottorit ovat tämän hetken kestävimpiä moottoreita. Niitä on hajonnut Suomessa vain muutamia. Mersun, Bemun ja vokkelon moottorit ovat kuuluisia porsimisestaan, eikä ranskalaiset nole sen kummempia.

    Näin vain tojotodellisùdessa. Oikeasti Tohon katsastusmenestys johtuu runsarunsaasta huoltamisesta eikä auto silti ole kovin pitkäikäinen.

    Äänestä

  • Corolla_Kuski kirjoitti:

    Toyotan D4D moottorit ovat tämän hetken kestävimpiä moottoreita. Niitä on hajonnut Suomessa vain muutamia. Mersun, Bemun ja vokkelon moottorit ovat kuuluisia porsimisestaan, eikä ranskalaiset nole sen kummempia.

    Höpöhöpö. Vain Toihatsu on vielä volkkariakin paskempi auto.

    Äänestä

Tokon dieselin ovat parhaimmillaan erittäin luotettavia. Silloin kun ne tulevat PSA:n kokoomalinjalta.

Äänestä

D 4 D Moottoreita on hajonnut vasta muutamia tuhansia ei hätä päivää maksaa 12000eur

Äänestä
  • On hyvä vaihtaa moottori aina 120-160 tkm välein, niin voi ajaa huolettomia kilometrejä mieli rauhallisena :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyllästynytvaihtamaan kirjoitti:

Mikä noissa tohon koneissa on se ominaisuus että öljyt pitää vaihtaa useammin kuin muissa?

Eihän ne varsinaisesti pitkäikäisempiä ole kuin länsiautot eikä kireäviritteisempiäkään, ehkä pikemminkin vähemmän suorituskykyisiä jos jotain?

Miksi siis vaihtaa öljyt useammin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu