The sims 3 ladatut

joooooodfs

Eli, tarvitsen apua... Siis, tiedän minne ladatut menevät, mitkä kansiot yms. ja ennemmin mulla on toiminutkin hyvin. Nyt kuitenkin uudelleenasensin simssit originista, ja olen yrittänyt saada ladattuja toimimaan. Johtuisiko se tuosta resource.cfg:stä? Saan sen kyllä oikeaan tiedostomuotoonkin ja oikealla nimellä, mutta silti ei vain tunnu onnistuvan! Voiko se johtua siitä, että noita resource-tiedostoja on näemmä useampi tuolla "väärässä" sims-kansiossa, tuolla Program Filesin puolella?

3

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pistitpä pahan kysymyksen.
      1) Mulla ei ole näköjään resource-tiedostoja Program Filesissa (tai edes Program Files(x86):n sisällä), joten arvelen ettei niitä siellä välttämättä tarvita. Saatan olla tietenkin väärässä, mutta mulla kuitenkin TS3 toimii.
      Varovainen ehdotus: Laita tarkoin paikka merkille ja siirrä tilapäisesti nuo epäilyttävät tiedostot vaikka työpöydälle tai johonkin toiseen kansioon ja kokeile oliko siirrosta apua.

      2) resource.cfg - tiedostoja voi olla ja myös on erilaisia. Jos nyt vähääkään ymmärrän, niin Originista viimeksi ladattu "tietää" vain latauksen mukana tulleiden tiedostojen oletetun sijainnin. Vanha resource.cfg "muistaa" missä tiedostot olivat ennen kuin latasit Originista. Itse kokeilisin vaihtaa tilapäisesti keskenään jos sellainen vielä olisi mahdollista. Voi toimia tai sitten ei. Ellei toimi, niin ladatut täytynee kai asentaa uudelleen (tai vaihtaa vanha ladattujen kansio uuden tilalle tms.)

      3) Itselläni on TS3, jonka käynnistän levykkeeltä (järjestyksessä uusimman lisärini levykkeeltä), enkä päästä Originia sotkemaan toimivaa peliä millään tavoin. TS4:n kanssa käytän kyllä Originia, mutten vahingossakaan Sims 3:n. Tämän takia en osaa kuvitella miksi ja missä laajuudessa olet mitäkin ladannut Originista. Ellei muut jutut auta, voi Originista ladannut varmaan kysyä EA-tuesta mitä siellä suosittelevat.

      4) Netistä löytyy kuvia toimivien Sims 3-pelien tiedostojen sijainnista koneella ainakin Windows 7:n sovelluksina. Vertailemalla voi varmaan päätellä, josko tiedostojen paikoissa olisi jotain outoa.
      Netistä löytyy tietenkin myös yleiset ongelmanratkaisuohjeet kolmoselle.

      • jooosdf

        Ai niin, tosiaan, unohdin mainita, että minulla ei ole vanhoja ladattuja koneella tällä hetkellä, poistin ne viimeksi kun poistin pelitkin. Muuten en olisi itsekään mitään säätänyt originin kanssa, mutta mun levyasema koneessa on rikki, enkä pysty levyjä käyttämään. Tuntuu vain, että kaikenlaiset ohjesivustot olen jo läpi lukenut, mutta pitääpä vielä yrittää. Mutta kiitos kuitenkin avusta, yritän tuon kanssa vielä tapella tänään, jospa onnistuisikin!


      • jooosdf kirjoitti:

        Ai niin, tosiaan, unohdin mainita, että minulla ei ole vanhoja ladattuja koneella tällä hetkellä, poistin ne viimeksi kun poistin pelitkin. Muuten en olisi itsekään mitään säätänyt originin kanssa, mutta mun levyasema koneessa on rikki, enkä pysty levyjä käyttämään. Tuntuu vain, että kaikenlaiset ohjesivustot olen jo läpi lukenut, mutta pitääpä vielä yrittää. Mutta kiitos kuitenkin avusta, yritän tuon kanssa vielä tapella tänään, jospa onnistuisikin!

        Kiitos vastauksesta! Asia ymmärretty ja toivotan parasta mahdollista menestystä samalla kun pahoittelen, etten osannut antaa mitään täsmällistä ohjetta. Kun itsellä ei ole aikoihin ollut pelissä ongelmia, niin kyky niiden järkevään hahmottamiseenkin heikkenee. Peukut pystyssä täällä, että tulisi pikaisesti kuntoon!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe