Enää muutama kuukausi ja elatusavusta pääsee eroon. Jippii. Ensivuoden maaliskuussa koko elatusapu on maksettu. Olen maksanut välillä etukäteen pois.
Mitään hyvää maksamisessa ei ole ollut. Raha ei ole päätynyt lapsen hyväksi, vaan akan lompakkoon. Hän ei ole ostanut lapselle edes vaateita. Olen ostanut ne lapselle.
Aina löytyy niitä, jotka puolustavat elatusapua. Elatusapu on vain tärkeä niille äideille, jotka tunnollisesti hoitavat lastensa etuja. Hulttioäideiltä pitäisi ottaa elatusapu pois ja maksaa lapsen tilille starttirahaksi elämään. Rahan saisi lapsi käyttöönsä, kun hän täyttää 18 vuotta.
Mitään hyvää maksamisessa ei ole ollut. Raha ei ole päätynyt lapsen hyväksi, vaan akan lompakkoon. Hän ei ole ostanut lapselle edes vaateita. Olen ostanut ne lapselle.
Aina löytyy niitä, jotka puolustavat elatusapua. Elatusapu on vain tärkeä niille äideille, jotka tunnollisesti hoitavat lastensa etuja. Hulttioäideiltä pitäisi ottaa elatusapu pois ja maksaa lapsen tilille starttirahaksi elämään. Rahan saisi lapsi käyttöönsä, kun hän täyttää 18 vuotta.
Vastaukset 21
Vanhimmat
elatusapu vastikkeelliseksi; jokaisesta lapsen luonapidosta maksetaan, vastaavasti jokaisesta lapsettomasta päivästä
äiti maksaa isälle lapsen vieraannuttamisesta
"viranomaisten"kanssa. siis lapsille ja isälle korvauksia isättömyydestä..
Juuri näin. Elatusavun ei pitäisi olla itsestään selvyys äitien tileille. Pitäisi löytyä kuitteja mihin käyttää nuo eurot.
Elatusapu on avustus lähivanhemmalle joka huolehtiiex pari yhteisistä lapsista joten VOI JA SAA KÄYTTÄÄ MITEN HALUAA KUNHAN LAPSILLA ON KAIKKI VÄLTTÄMÄTÖN NORMAALIIN ELÄMÄÄN ja toiseltaan etävanhemman EI TARVITSE MAKSAA TAI OSALLISTUA KUIN PELKÄSTÄÄN ELKUILLA
Meistäkin on kiva kun miehen elatusmaksut loppuu saamme kaikki rahat itsellemme. Tämä aika on ollut rahallisesti kehno, kun on pitänyt suotta maksaa elareita miehen lapsille. Onneksi päästään eroon maksuista ja lapsista. Täysi ikäisiä ei enää tarvi hoivata eikä ottaa jos emme tahdo. Maksakoot äiti heidän elämisen ja vaatteet ym opiskelut, onneksi isän ei ole pakko osallistua opintojen kustannuksiin, emme varmasti maksele enää.
Tarpeeksi on exä meitä kiusannut rahan kanssa painostanut
Mies on ollut surulilnen kun joutuu makseleen vaikka on tiukkaa.Nyt tenavat saa tulla toimeen omillaan ja äitinsä rahoilla, onneksi. Heinäkuussa on viimeinen erä ja mies on vapaa tyhmistä elareista.
Voimme ostaa mitä haluamme ja ruokaa ja matkustaakin. Kun minä olen työtön ja meis tienaa niin ei sitä rahaa ole liiaksi. Töihin en mene, kun en jaksa, on kivampi olla kotona, olen semmoinen koti ihminen.
Miehellesi olisi varmaankin tuhat kertaa parempi päästä Sinusta eroon. Ei ihme, että mies surullinen, kun tuommoisen on hartioidensa taakaksi saanut.
Toivottavasti sun exäsi uusvaimo ajattelee samoin ja lopettavat myös sun lapsille elarit heti kun täyttävät 18v.
Jos sul nyt on tenavia.
kriminalisoitava+perusteettomana.+Ensisijainen+lapsen+elatus,+isällä+
oltava++oikeus+hoitaa+lapsen+elatus+vuoroasumisena+eli+isällä+oltava+
oikeus+hoitaa+yhteistä/+omaa+lastaan+50/50+%+ilman+rahallista+suori-
tusta+pankkitilille+elatusapuna.
Monestihan ne miehet etsivät uuden vaimon, kun entinen on tylsä ja rahan per''n eikä lapsetkaan kiinnosta. Jos mies halusi musta eroon, olisi jo tehnyt sen mutta kun sanoo että olen parasta mitä hänelle on tapahtunut, siihen uskon.
Mies oli surullinen kun eli ex perheensä kanssa ja päivät oli tylsiä, lapset kiukkusi ja exä hankala, nyt hän on iloinen ja täynnä energiaa kun pääsi exästä eroon ja lapsistaan jotka hankaloiti hänen elämää, minä ja hän ollaan hyvä pari.
Voi mies parkaa! Johan on työtä vieroksuvan luuseriakan itselleen löytänyt! Sääliksi käy miestä!
Älä unta näe, ei sinnuu alkoholisoitunuta vanhaa harppua kukaan huoli, kuka jaksaa akkaa joka juo ja istuu netissä tekemättä mitään ,ei kukaan.
Monesko päivä sulla on tuota juomista? Lopeta jo tai hae apua, näet jo harhoja että me kaikki ollaan juoppoja, se ei ole hyvä asia vaan huolestuttavaa. Mene hoitoon tai jos sun kaveri osaisi hakea sulle apua.
Tyypillinen alkoholisti, aina syy joissakin muissa, kun itsessä.
Jos avaajan lapsi on hulttioäidillä, niin avaaja lienee sitten vielä pahempi hulttioko?
Totta, ei hulttioäideillä pitäisi olla lapsia, jos ihan kunnollinen isäkin löytyy. Nämä ihanat, pihit isät haluavat ajatella niin, että heidän kupeidensa hedelmät elävät pyhällä hengellä.
Jos tuo avaaja nyt sitten "fiksuna miehenä"alkaisi laittaa saman summan kuin aiemmin suoraan lapsen tilille, niin hänellä olisi turvattu tulevaisuus ja voisi opiskella. Näin vanhemmat tekee niissä perheissä, joissa ei ole erottu. Varmaan avaaja haluaa, ettei hänen lapsensa ole muita huonommassa asemassa, eikö?
ILMAN+LAPSEN+HUOLTOA;+EI+ELATUSTA+ILMAN+LAPSEN+ASUMISTA/+TAPAAMISOIKEUTTA+50/50+%+MOLEMMILLA+
VANHEMMILLAAN,+MYÖS+OMALLA+ISÄLLÄÄN.+EI+ELATUSTA+ILMAN+LAPSEN+OIKEAA+NIMEÄ-,+YHTEYS-+JA+KOULUTIETOJA
PUHELINNUMEROINEEN+LAPSEN+OMALLE+ISÄLLE+!!!
Mitä halusit sanoa? Tekstistäsi ei saa selvää.
Siinä toinen juoppo ja kaheli.
MITÄ HALUSIT RAISION KAUPUNGIN VIERAANNUTTAJA "SOSSU" SANOA? TEKSTEISTÄSI EI SAA MITÄÄN SELVÄÄ !!!
Siinä kolmas juoppo ja kaheli Raision vieraannuttaja sossun lisäksi..
On se hyvä, että kela on kustantanut tämänkin erän. Miehen maksellessa nollaa, jonka minä aikanaan järjestin. Saa mies tehdä piilossa töitä ja laittaa lapsiin rahaa paljon enemän, kuin sinä konsanaan.
Ja mikä hienointa meillä ei juhlita elareiden loppua. Vaan lapsen synttäreitä.
Miesten kannattaa alkaa työttömiksi niin ei tarvi maksella elareita. Sitten kun kakarat on isoja voi mennä töihin. On kumma että miesten on pakko maksaa ex vaimolleen rahaa, vaikka voi olla jo uusia lapsia elätettävinä.
Mieshän voi nyt pyytäää ex vaio aelättämään uudet lapset, et saa toisinpäin rahaa itselleen ja uudelle vaimolleen ja lapsilleen. Raha on miehelle tärkeetä, naiset saa sitä helposti sossusta.