Moikka! Meillä on n. 2kk vanha kani. Hankittiin se viikko sitten. Rodultaan kääpiölupan ja leijonaharjaksen risteytys. Olen yrittänyt antaa sille hieman salaattia, kurkkua, porkkanaa, paprikaa ja banaania. Mikään ei kuitenkaan ole kelvannut. Olen yrittänyt antaa kädestä (ja kani siis syö kädestä muita herkkuja, antaa silittää ja ottaa syliin) ja sen jälkeen laittanut ruokakuppiin odottamaan, mutta ei. Tuoretta on ollut yönkin yli ruokakupissa, mutta ei ole syönyt. En tiedä, miksi se ei syö tuoretta. Tulee vain nuuhkaisemaan, ja kääntyy sitten pois. Kani syö ja juo muuten oikein hyvin; pellettiä, heinää ja vettä. Miksi kani ei syö tuoretta? Mitä minun pitäisi tehdä? Onko vaarallista, että kani ei syö tuoretta? En muista oliko kanilla eläinkaupassa tarjolla tuoretta. Kiitos jo etukäteen niille, jotka auttavat.
Kani ei syö tuoretta, mitä tehdä?
2
364
Vastaukset
- Zedä
Nirsoilu uusista ruoka-aineista on kaneille normaalia. Tuoreiden syömättömyys ei sinänsä ole ongelma, pääasia että heinää menee hyvin, ja kasvavalle on hyvä tarjota pellettiä päivässä oletetun aikuispainon mukaan n. ruokalusikallinen /kilo, eli noilla roduilla n. 1-2rkl.
Parasta tuoretta kanille on erilaiset lehdet, eli yrtit kuten persilja, basilika, minttu, korianteri... juureksen lehdet (EI perunaa!), lehtikaali, pinaatti, tummat salaatit... Ja kesällä toki ulkotuoreet kuten voikukka.
Sokerisempia vihanneksia ja juureksia kannattaa tarjota harvemmin, ja hedelmiä vain satunnaisesti. Ja herkkujen kokonaismäärän täytyy olla pieni että heinää kuluu tarpeeksi ja suolisto pysyy kunnossa.
Ja pääkaupunkiseudulla eli rhd-viruksen riskialueella kanin pitää olla rokotettu ennen ulkotuoreiden antoa tai ulkoiluttamista :)- Keskustelunaloittaja
Selvä, kiitos. Tästä oli paljon apua. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3422770SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis572225Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781919Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401502
- 601034
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021009Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7898Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön195791- 36709