Voiko vammaistukilain muuttaa

tukeasaamaton

Moi,

haluaisin muuttaa lakia. Ongelmana on se, että hain vammaistukea, terveyskeskuslääkärin mielestä olisin oikeutettu siihen, mutta Kela ei suostunut maksamaan sitä. Ilmeisesti tiesivät paremmin minut vaikka eivät ole nähneet minua. Voiko lakia muuttaa siten, että jos terveyskeskuslääkärin mielestä ihmisellä on oikeus vammaistukeen, niin Kelan on pakko maksaa tukea? Vai tuleeko ongelmia siinä, että Kela ei voi tietää, perustuiko terveyskeskuslääkärin diagnoosi rehellisyyteen vai yrittikö potilas lahjoa lääkäriä tms.? Tuskin osaan hahmotushäiriöisenä tehdä sellaista kansalaisaloitetta, että se menisi eduskunnassa läpi. Mistä löytäisin ystävällisen ihmisen, joka tekisi hyvän aloitteen asiasta?

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4656456

      "mutta Kela ei suostunut maksamaan sitä."

      Kelan antamassa päätöksessä on kerrottu ne perustelut, joilla vammaistuki on evätty. Ja mitäköhän siellä mahtaa lukea?

      Laki vammaisetuuksista

      2 § Etuudet
      Vammaisetuuksia ovat alle 16-vuotiaan vammaistuki, 16 vuotta täyttäneen vammaistuki, eläkettä saavan hoitotuki sekä hoitotuen osana maksettava veteraanilisä

      • c-lausuntoratkaisee

        Kela ei voi poikotoida C-todistusta omilla mielipiteillään. Kelan on vammaisetuuslain 3 §:n mukaan vahvistettava Kelalle saapunut hakemus C-lausuntoineen (selvitys). Ja jos lausuntoon kirjoitettu tuen tarve kohdassa 9, on Kelan sitä ehdottomasti noudatettava. Kelalla ei ole oikeus muuttaa sitä, mitä potilasta hoitava asiantuntijalääkäri on C-lausuntoon kirjoittanut.


    • Kelan asiantuntijalääkäri ei myönnä tai hylkää hoitotukea, vaan päätöksen tekee Kelan ratkaisuoikeudet saanut muu toimihenkilö lääkärilausunnon C:n mukaan, jossa kohdassa 9 johtopäätökset ilmoitettu avun-, ohjauksen- ja valvonnan määrä.
      - viikottain (oikeuttaa perustukeen)
      - päivittäin (oikeuttaa korotettuun hoitotukeen)
      - yhtämittaisesti (oikeuttaa ylimpään hoitotukeen).

      Lääkärillä todistajana on lainsäädännössä erityinen asema (laki terveydenhuollon ammattihenkilöistä 23§). Tämän perusta on yleinen luottamus lääkäriin puolueettomana asiantuntijana. Määrämuotoinen eli kunnian ja omantunnon kautta vakuutettu lääkärinlausunto voi korvata valaehtoisen todistamisen oikeudessa tai viranomaismenettelyssä.
      Lääkärintodistus C:stä kannattaa aina pitää vähintään kopio itsellään.

    • etuuslaskijanmoka

      Ei vammaisetuuslakia tarvitse mihinkään muuttaa. Vammaisetuuslaki hyvä, mutta Kelan toimihenkilöt......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      143
      3958
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      359
      3064
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2008
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1705
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1139
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      975
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      851
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      839
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe