Metalin keräys on taas alkanut kiitos siitä. Valitettavastia näitä väärin käyttäjiäkin on. Haetaan kasasta ennemmän , kun tuodaan. Minusta se on varkaus viedä noista pois mitään. Tänäänkin lähti polkupyörä kahden miehen ja naisen avustamina valkonen henkilöautoon CIC9xx. loput numerot tulee, jos tunnustat.
4H metalinkeräys
lumikaatopaikka
331106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Niinpä ite vien suoraan keljoon.
onko mielesi hyvä? rekkari jäi kaverit kuvaan..
Valkoinen "mersu" se oli, käy aika usein Paavolankadun 4-H keräyksellä...
Jos sieltä joku jotain ehjää ja tarpeellista löytää jonka joku hölmö on sinne heivannut , niin ketä se haittaa ?
Kun tavara on kasaan heitetty, se on 4-H omaisuutta. Toisen omaisuuden "löytäminen" on varkaus.
Turhaa nipotusta . Sitten ymmärtäisin jos joku veisi koko lavan sieltä.
Tosin voisihan tuon fillarin pelastaminen , ja mielestäni oikeaoppinen kierrätys , tulkita lieväksi näpistykseksi.
Mutta varkaus vaatisi jo romuraudan kyseessä ollessa tonnitolkulla metallia.
Keräyksen järjestäjän kannattaisi palkata joku "yleismies Jantunen" valkkaamaan , testaamaaan ja korjaamaan parhaat "romut" uudelleen käyttöön myytäviksi.
Monta ruohonleikkuria sun muuta härpäkettä saisi sieltä pikkulaitolla toimivaksi.
Mutta. Odotellaan aikojen kovenemista. Ei tarvitse enää näitä pähkäillä.
Itsekin olen joka vuosi vienyt tavaraa metallinkeräykseen ja joskus jotain pientä ottanut "vaihdossa" omiin tarpeisiin. Viime kesänä korjasin esim . ruohonleikkurin keräyksestä haetuilla varaosilla. En kyllä tunne itseäni varkaaksi. Eri asia on, jos sieltä haetaan peräkärrykaupalla tavaraa.
Mieheni vei maanantaiaamuna vanhaa polkupyörää ko. keräyspaikalle. Hän ei ollut vielä ehtinyt edes irrottaa pyörää auton perästä, kun jo joku oli vieressä kyselemässä pyörän kuntoa. Mies ei jäänyt seuraamaan, oisko lähtenyt saman tien uudelle omistajalle.
Tää alkaa olla vuosivuodelta vaikeampaa. Joskus oli kylttejä et jos tuot jotain voit ottaa "ehkä" tarpeellista. Nyt jos sieltä jonku pyöränraadon viittii hinata kotiinsa niin heti Haloo "VARKAITA"! En tiedä mutta ahneus on tullut tähänkin hommaan. Maksaako 4H veroja kun myy romut? Mikä on saldo joka tulee noin 4-5 keräyspisteestä? Mihin rahat käytetään? Jos kerran noin kova kiima on kytätä ruostuneesta raudasta ja muusta. Niin kerhohan voi järjestää vartioinnin 24/7 . Tämähän perustuu siihen että ihmiset siivoavat nurkkiaan ja tuovat ne keräyspisteeseen (ilmaiseksi) omin kustannuksin. Nyt jos sieltä jotain ottaa ja usein romua.Ehkä tekevät niistä koristeita pihaan, saavat ruohonleikkurin toimimaan? kolmipyörän lapselleen? Ei sieltä pappa tunskia tai kuparia ym löydä. Ja tasan tarkkaan se "varastetturomu" päätyy takasin seuraavana vuonna ja samaan paikkaan. Mutta se on hyvä asia että kierrätetään. Mutta lopettakaa tommonen että varastetaan jos kerran kaiken saatte ilmaseksi.
Kyllä tämä on törkeä VARKAUS, jos akkukontin lukko on RIKOTTU ja kaikki akut viety!!!!
Kukahan ne akut on vieny? Eikö paikkakunnan pölhökustailla sen verran järkeä ole että nuorilta ei viedä!! Keräisivät mieluummin vaikka hylsyjä Lahdentien ja 9-tien varsilta, ei se lyijy enää niin arvokasta ole etteikö hylsyillä pärjää.. Kohta on lyijyä Rosvojen perseessä enemmän kuin akuissa jos saadaan kiinni!
Menkää kattomaan syrjäteiden ja metsäautoteiden varsia. Siellä on paljon kultaa,,,, löytyy akkuja, renkaita, kodinkoneita. Ja ei niitä lyijyakkuja ole. Ne on kaaleet jo myyneet. Kuoret ainoostaan metsissä.
Suomalainen ei anna mitään toiselle kuin pakosta ja hyötymistarkoituksessa joten marina jatkuu.
Eläköön eu ja vapaa liikkuvuus.
Jospa "partalapset " kävivät etsimässä toimivia virtalähteitä. että saa kännykkänsä halvemmin ladattua. sähköhän on tunnetusti kallista suomessa. :P
Kuka vei vanhan auton äitini tontilta Haukilahdentieltä? ja sai ehkä jonkun centin siitä!! Hävetkää!!!!
Hyvä teko. Luonto, ympäristö ja ohi kulkevat ihmiset kiittävät.
Paavolankadulle on asennettu valvontakamera, hyvä juttu! Näin saadaan luvattomat kiikkiin. Tavaraa on viety, poltettu, rikottu ja tuotu luvatonta. Esim. lapussa lukee,. ei RENKAITA, kyllä niitä vaan tuovat. Toivottavasti jää nyt 4-H kerholaisille parempi tuotto.
Kannattaa ottaa ensin selvää. Mihin kameran saa asentaa. Oli se sitten riista tai muu kamera. Laki sanoo tästäkin omat pykälänsä. Metsään saat asentaa riistakameran omistajan luvalla. Et omin luvin. Ja taajamassa et mihinkään. Toivotaan ettei 4H rahat mene käräjäsaliin.
Älä höpötä, kyllä voi omalla tontilla kuvata taajamassa, jos on kyltit kameravalvonnasta on täysin laillista.
Taajamassa on paljon valvontakameroita. Kyllä 4H-kerholla on tähän luultavasti virkavallan lupa. Omaisuutensa turvaksi he laittoivat.
No onko lupa.? Heidän omaisuutta? onko omalla maalla? Ja tässä faktaa.
https://www.poliisi.fi/tietoa_poliisista/tiedotteet/1/1/riistakameralla_saa_kuvata_omaa_pihapiiriaan_31541
Kenelläkään rehellisellä ihmisellä ei voi olla mitään sitä vastaan, että kameralla valvotaan keräyspistettä. Tuskinpa siitä kukaan tonttinaapurikaan on rikosilmoitusta tekemässä. Ja poliisin elämäähän se suorastaan helpottaa. Hyvä, että on saatu valvonta-asiat kuntoon.
Eri asia on se, kuka kuvat julkaisee. Ja missä? Laki on laki. Vaikka valvonta on saatu kuriin? Mutta kannattaa muistaa. Jos kamerat kuvaa. Ne myös kuvaa muita romujen tuojia. Missä menee raja?
Mitäs se kuvaaminen ketään haittaa? Ei minua ainakaan. Ei taida sinulla olla puhtaat jauhot pussissa kun noin asiasta kiihkoilet?
Kyllä minua saa vapaasti kuvata, kun tuon "krääsää" ja ehkä otan vaihdossa jotain "pientä". Vaikka Jämsän Seudun sivulle, en mikään missi ole, mutta kauneushan se löytyy sisältä. REHELLISYYTTÄ kameroista huolimatta!!!!!
Minun tontilla kuvaa jokakantilta.....
Lähetää s postiin..
Ei siellä ole kameroita.
Alle 500e arvoisen tavaran ottaminen omiin hoiviin , on vain näpistys.
Siitä vaan näpistelemään mitään sanktiota ei tule , on tämäkin
Hohhoijaa. Olipa raskas yö. 3 pisteellä ajelin yöllä. saalis, kaksi kuparipätkää, yksi ruostunut aitan ovensarana, (puuttui), homelitesaha (tarvitsin kahvan) vanhapokasaha. (ruostunut ) Yks ainut mikä oli hyvälöytö oli vanhahylsysatsi. uskokaa tai älkää jopa se (ruostunut) 13mm hylsy tallella.
Niin missä se valvonta on. Tänään vein n.klo 10.00 ruostunutta rautaa puoliperäkärryllistä paavolankadulle. Täällä kitistään että varastavat,,,? Noh "partalapsi" siinä rapsi osia reppuunsa. Monestakin pyörästä. Sovitteli osia notta käyvät omaan ja muiden pyöriin. Ei ollut kukkahattutätejä tai 4H kerholaisia hätistelemässä. Kaippa senkin kuva näkyy sitten ruuduillanne jotta voitte joko ilmi antaa tai sitten pussata näyttöä :) "no noin söpö saakin ottaa" :P
tämähän on siis metallinkeräyspiste,ei sinne kuulu viedä kalusteita eikä hajonneita kodinkoneita.jokainen saa käyttää tervettä järkeä sinne tavaraa viedäkseen.
Allekirjoitan tämän. Miksi ihmiset ei vie myllymäkeen kodinkoneita? Tv,,,mikro,,,dvd soitin,,,ym muuta eletronikkaa...myös akut ym ym Yksityinen kun tuo. Ei ole maksua! HALOO!!