Omistan rintamamiestalon jossa perheeni kanssa asustelen. Taloon on 60 luvulla rakennettu vesikiertoinen keskuslämmitys ja alakerrassa (siis kellarikerroksessa) putket on eristetty asbestilla.
Kysyisin onko kellään kokemusta kyseisen tyyppisen asbestin purkutyön teettämisestä. Mitä tuli maksamaan ja voitko suositella jotain tiettyä firmaa. Taloni on keski-suomessa.
asbestin purku
8
1673
Vastaukset
- asbmies
tääl turus on hintaa tullut tuon kokoisille töille vajaat 500 euroa. olen purkanut muutaman. Sisältää siis kaiken: matkat, suojaukset, jätemaksut..
- Kannata
Purkaa, jos eriste ei ole rikkoutunut, sen voi päällystää. Taitaa olla halvempi vaihtoehto.
- asbmies
joo ei niitä kannata välttämättä purkaa jos ovat kunnossa eikä mitään putkiremonttia ole tiedossa. se vaan että jos tulee jokin äkillinen korjauksen tarve on lämmöt poikki kunnes asbestit on purettu. eriste on helppo korjata kipsisideharsolla jonka päälle kovettumisen jälkeen reilusti vetonit yleisdispersiota(maalikaupoista) noin 1/4 sekoitussuhteella..
- rintamamiestalo
Kiitos vaan paljon tiedoista. Kattilan vaihto on tulossa. Puratan kyllä kaikki asbestit pois jos ei homma tuon kalliimpaa ole. Luulin, että tuhansia euroja siinä palaa. Näin ovat esson baarissa ja muuallakin kaikki tienneet kertoa. Pitäisi varmaan vähän asbestipurkufirmojen mainostaa itseään ja valistaa ihmisiä. Luulen, että on aika yleisesti vallalla se käsitys, että purku on aivan jumalattoman kallista.
- Saunareiska
Eikö asbestilevyjä voi irroitella itsekin, kunhan tekee sen suojattuna eikä hajoita levyjä. Pistää vaan jätesäkkiin ja kuskaa ongelmajätteisiin...
- Muumi_pappa
Et ole tainnut tutustua asbestin vaaroihin. Tässä pari linkkii sulle ennenkuin puhut itsepurkamisesta mitään. Siihen , että aletaan purkamaan ei riitä se ,että suojataan ja puretaan asbestilevyt ja kuskataan ongelmajätteisiin. Sinulla täytyy olla asianmukainen koulutus kyseiseen työhön sekä luvat.
http://www.hengitysliitto.fi/terveysinfo/oppaat/ArmotonAsbesti.pdf
http://www.asb.fi/asbestityot/asbestinpurku.html
Googlesta Asbestin purku
Rakennusalalla lähes 20 vuotta ollut ja työsuojeluun ja asbestiinkin jonkin verran perehtynyt.
- Juha.Sipilä.terrafame
Asbestia voi poistaa kunhan muistaa imuroida pölyt pois
- apsestiäijät
Kastelu ja kastelu eli imeytetään vettä/pesuaineliuos eristeeseen .
Eipä pölise
Imuria ei suositella, levittää pölyä laajalle alalle
Suojaimien käyttö hyvinkin suositeltavaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1876698- 352403
- 1872139
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101413Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1181393- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,301035Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke13936