Omistan rintamamiestalon jossa perheeni kanssa asustelen. Taloon on 60 luvulla rakennettu vesikiertoinen keskuslämmitys ja alakerrassa (siis kellarikerroksessa) putket on eristetty asbestilla.
Kysyisin onko kellään kokemusta kyseisen tyyppisen asbestin purkutyön teettämisestä. Mitä tuli maksamaan ja voitko suositella jotain tiettyä firmaa. Taloni on keski-suomessa.
asbestin purku
8
1681
Vastaukset
- asbmies
tääl turus on hintaa tullut tuon kokoisille töille vajaat 500 euroa. olen purkanut muutaman. Sisältää siis kaiken: matkat, suojaukset, jätemaksut..
- Kannata
Purkaa, jos eriste ei ole rikkoutunut, sen voi päällystää. Taitaa olla halvempi vaihtoehto.
- asbmies
joo ei niitä kannata välttämättä purkaa jos ovat kunnossa eikä mitään putkiremonttia ole tiedossa. se vaan että jos tulee jokin äkillinen korjauksen tarve on lämmöt poikki kunnes asbestit on purettu. eriste on helppo korjata kipsisideharsolla jonka päälle kovettumisen jälkeen reilusti vetonit yleisdispersiota(maalikaupoista) noin 1/4 sekoitussuhteella..
- rintamamiestalo
Kiitos vaan paljon tiedoista. Kattilan vaihto on tulossa. Puratan kyllä kaikki asbestit pois jos ei homma tuon kalliimpaa ole. Luulin, että tuhansia euroja siinä palaa. Näin ovat esson baarissa ja muuallakin kaikki tienneet kertoa. Pitäisi varmaan vähän asbestipurkufirmojen mainostaa itseään ja valistaa ihmisiä. Luulen, että on aika yleisesti vallalla se käsitys, että purku on aivan jumalattoman kallista.
- Saunareiska
Eikö asbestilevyjä voi irroitella itsekin, kunhan tekee sen suojattuna eikä hajoita levyjä. Pistää vaan jätesäkkiin ja kuskaa ongelmajätteisiin...
- Muumi_pappa
Et ole tainnut tutustua asbestin vaaroihin. Tässä pari linkkii sulle ennenkuin puhut itsepurkamisesta mitään. Siihen , että aletaan purkamaan ei riitä se ,että suojataan ja puretaan asbestilevyt ja kuskataan ongelmajätteisiin. Sinulla täytyy olla asianmukainen koulutus kyseiseen työhön sekä luvat.
http://www.hengitysliitto.fi/terveysinfo/oppaat/ArmotonAsbesti.pdf
http://www.asb.fi/asbestityot/asbestinpurku.html
Googlesta Asbestin purku
Rakennusalalla lähes 20 vuotta ollut ja työsuojeluun ja asbestiinkin jonkin verran perehtynyt.
- Juha.Sipilä.terrafame
Asbestia voi poistaa kunhan muistaa imuroida pölyt pois
- apsestiäijät
Kastelu ja kastelu eli imeytetään vettä/pesuaineliuos eristeeseen .
Eipä pölise
Imuria ei suositella, levittää pölyä laajalle alalle
Suojaimien käyttö hyvinkin suositeltavaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537820- 614380
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1403993Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233912Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423310Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383218Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko253205- 482933
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422731- 492484