Paljonko vaatii raudalta että win10 toimii boxissa ja kuinka suuri kovalevy pitää olla, eikös sen voi asentaa pysyväksi levyosiolle?
Virtualbox Minttiin
14
279
Vastaukset
- jospa-kunnolla-asentaisi
Tuossapa ei taida olla mitään tolkkua Windowsin lisenssihommeleiden takia.
Jos asentaa Windowsin, asentaa sen sitten kunnolla, eikä mihinkään boxiin.- Lisenssi_ilmainen
Kunhan ajelee kympin insider preview -versiota.
Dual core ja 4Gt muistia, kai sille joku 60Gt pitää varata.
Toki Windows lisenssi myös. Laitteeseen sidottu lisenssi ei käy virtuaaliin vaan siihen tarvitsee oman lisenssin tai retailin.- lissuaeitarvita
Voihan kaikkia järjestelmiä kokeilla ilman sitä lisenssiäkin.
- Bersel
https://www.microsoft.com/fi-fi/windows/windows-10-specifications
Suoritin: 1 gigahertsin (GHz) suoritin tai nopeampi (tai SoC)
RAM-muisti: 32-bittiset järjestelmät: 1 gigatavu (Gt); 64-bittiset järjestelmät: 2 Gt
Kiintolevytila: 32-bittiset järjestelmät: 16 Gt; 64-bittiset järjestelmät: 20 Gt
Grafiikkakortti: DirectX 9 tai uudempi ja WDDM 1.0 -ohjain
Näyttö: 800 x 600
Joku 30 gigaa riittää hyvin kokeiluihin ja voi asentaa jo monta ohjelmaa ja tallentaa tiedostoja.
- oiiuiu
Asenna virtualiboxiin W7 ja päivitä se W10. Toimi ainakin mulla.
Tälläsessä tapauksessa W7->W10 se winkkarin levynkoko piti olla joku 40G.
Mulla on myös yksi W7 asennettu loaderilla ja päivitetty W10 mutta herjaa aktivoinnista. Päivitykset kyllä menee sisään ihan hyvin mutta se aktivointi herja tulee aina välillä.- helppokäyttötoiminnot
"Mulla on myös yksi W7 asennettu loaderilla ja päivitetty W10 mutta herjaa aktivoinnista. "
Ilmainen päivitystarjous loppui jo viime elokuussa joten kymppi ei enää aktivoidu jos vain päivittää seiskan suoraan kympin asennuslevyltä.
Edelleenkin pystyy kuitenkin päivittämään tämän sivun kautta.
https://www.microsoft.com/fi-fi/accessibility/windows10upgrade
Ilmainen avajaistarjous jatkuu edelleenkin. Toimii sekä loaderilla että kmspicolla aktivoidun 7/8:n päivityksessä, saa ilmaiseksi pysyvän käyttöoikeuden ja mitään helppokäyttötoimintoja ei tarvitse olla asennettuna tai käytössä. - 768768
Oletko koittanut tehdä siitä "täysversiota" CD'tä, USB'ä jonka voisi pudottaa tyhjään kovalevyyn?
- 89789
helppokäyttötoiminnot kirjoitti:
"Mulla on myös yksi W7 asennettu loaderilla ja päivitetty W10 mutta herjaa aktivoinnista. "
Ilmainen päivitystarjous loppui jo viime elokuussa joten kymppi ei enää aktivoidu jos vain päivittää seiskan suoraan kympin asennuslevyltä.
Edelleenkin pystyy kuitenkin päivittämään tämän sivun kautta.
https://www.microsoft.com/fi-fi/accessibility/windows10upgrade
Ilmainen avajaistarjous jatkuu edelleenkin. Toimii sekä loaderilla että kmspicolla aktivoidun 7/8:n päivityksessä, saa ilmaiseksi pysyvän käyttöoikeuden ja mitään helppokäyttötoimintoja ei tarvitse olla asennettuna tai käytössä.Eipä sieltä enää mitään päivitystä tule. Menee vaan jollekkin blogi sivuille...
- win-lin-trol
89789 kirjoitti:
Eipä sieltä enää mitään päivitystä tule. Menee vaan jollekkin blogi sivuille...
---Maksuton Windows 10 -versiopäivitys käyttöä helpottavia toimintoja käyttäville asiakkaille jne
Tuollaiselle sivulle menee linkistä ( sulla pöpöjä koneessa??) - 89789
helppokäyttötoiminnot kirjoitti:
"Mulla on myös yksi W7 asennettu loaderilla ja päivitetty W10 mutta herjaa aktivoinnista. "
Ilmainen päivitystarjous loppui jo viime elokuussa joten kymppi ei enää aktivoidu jos vain päivittää seiskan suoraan kympin asennuslevyltä.
Edelleenkin pystyy kuitenkin päivittämään tämän sivun kautta.
https://www.microsoft.com/fi-fi/accessibility/windows10upgrade
Ilmainen avajaistarjous jatkuu edelleenkin. Toimii sekä loaderilla että kmspicolla aktivoidun 7/8:n päivityksessä, saa ilmaiseksi pysyvän käyttöoikeuden ja mitään helppokäyttötoimintoja ei tarvitse olla asennettuna tai käytössä.No eipä löytynyt tuolla asennetulla Win 7 käyttiksellä mitään sen päivitä nyt napin alta. Mutta kun menin Linux Mintillä niin tyrkytti heti Windows10Upgrade24074.exe tiedostoa imuroitavaksi.
Löysin kuitenkin Win7 käyttiksellä sieltä M$ download softwaren kautta sen päivityksen Win10 ja asensin sen onnistuneesti.
Eli vielä onnistuu se päivitys Windows10 ihan hyvin.
- hardwarecore
Prossusta olisi syytä löytyä VT-x tai AMD-V https://en.wikipedia.org/wiki/X86_virtualization ja muistia olisi isännässä hyvä olla vähintään 4 gigaa, koska Windows 10 kaipailee 2 gigaa. Kiintolevytilaa tulee varata vähintään 20-30 gigaa, enemmänkin jos asentelee runsaasti tilaa vieviä ohjelmia. Uusin Windows 10 näyttää haukkaavan asennuksen jälkeen 10 gigatavua.
Microsoftilta saa ladattua Windowsista 90 pvän kokeiluversion, joten kannattaa kokeilla sen avulla ennen kuin menee ostamaan lisenssiä.- 8678786
Niin ja ainakin Asusksen Intel emojen bioksesta pitää enabloida "intel virtual tecnologia" kohdat.
- hfhgffhghghgf
8678786 kirjoitti:
Niin ja ainakin Asusksen Intel emojen bioksesta pitää enabloida "intel virtual tecnologia" kohdat.
Sehän on juuri tuo nimim.:n hardwarecore mainitsema VT-x.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496419- 322292
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.741232- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835