Millä kanavat näkymään

Mummelinsuksetsiksakissa

Minulla on HD-ready televisio, ei edes kovin vanha. Nyt ei näy kuin 1-4 , Teema ja Ava ja tietysti Estradi, josta ei tule ohjelmaa vaan vain maisemia.

Asun Espoossa kerrostalossa, jossa antenni.

Onko nyt sitten mahdollista millään keinolla nähdä muita kanavia tällä HD-readyllä?

Entä kun digiviritin on sisäänrakennettu televisioon, voiko minkäänlainen digiboxi saada kanavat näkymään?

Katsoin nettikauppoja ja yhä myydään normaalihinnalla HD-readyja!!! Ketä niillä huijataan!

9

2453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hae_kanavat_uudelleen
    • kanavanippu

      Kaikki ilmaiset kanavat näkyvät vanhoilla vehkeillä. Kanavia on siirretty kanavanipusta toiseen, joten kanavahaku täytyy tehdä uudelleen. usein pitää myös tehdasasetusten palautus tehdä ennen kanavahakua.

      Jos automaattihaku ei toimi niin manuaalisella haulla kanavanippu kerallaan alla olevilla tiedoilla.
      Espoon lähettimestä vapaat kanavat tulevat kanava taajuus K26 514, K32 562 ja K46 674 MHz.

      • alkajamummeli

        Kaikki kanavat palasivat loppuillasta, ilman toimenpiteitä - jippii!


    • TavallisetBoxitRoskiin

      Juu ja std (eli boxeja jotka ei kykene näyttämään hd lähetystä) digiboxeja myydään nettimarkkinoilla ja osa aivan naurettavilla hinnoilla!. Älkää nyt erehtykö enää ostamaan digiboxia joka ei ole hd boxi, niillä ei tee yhtään mitään kohta, eikä yhtään mikään kanava näy kohta kun kaikki kanavat siityvät hd lähetyksiin. :D

      • väärin_meni

        Väärin, ei kaikki kanavat hd-lähetyksiin siirry vaan siirtyvät uuteen lähetystekniikkaan jolloin sd-kanavatkin vaatii hd-boksin!


      • Mopollaeipääse
        väärin_meni kirjoitti:

        Väärin, ei kaikki kanavat hd-lähetyksiin siirry vaan siirtyvät uuteen lähetystekniikkaan jolloin sd-kanavatkin vaatii hd-boksin!

        juu "Vuoden 2017 alkupuoliskolla siirrytään DVB-T2-lähetyksiin asteittain, ja vuoden 2020 maaliskuun loppuun mennessä kaikki lähetykset ovat DVB-T2-lähetyksiä"

        Eli tosiaan kun kattelette esm käytettyjä digiboxeja erilaisilta nettimarketti ja huutokauppa sivuilta, niin kannattaa muistaa että sd, eli perus boxeilla ei tee mitään, eli joutavat suoraan roskikseen!. Eli pelkästään se että on hdmi liitin ei riitä! vaan digiboxin pitää olla hd boxi että yhtään mikään kanava näkyy :D


    • varmuuden_vuoksi

      Tarkistakaa vielä HD-kanavien jatkoaika

    • varmuuden_vuoksi

      Piti vaan puhumani SD-kanavista ja jatkoajasta

      • varmuuden_vuoksi

        Muutostöiden taustalla on uusi maanpäällisen television toimilupakausi, joka alkaa 17.5.2017. Digitalla on alkavalla toimilupakaudella verkkotoimiluvat antennitelevisioverkon UHF-alueen kanavanippuihin A-F.

        Vapaasti vastaanotettavat kanavat näkyvät jatkossa DVB-T-teknologialla Digitan kanavanipuissa A, C ja E. Maksu-tv-kanavat lähetetään jatkossa DVB-T2-teknologialla kanavanipuissa B ja F.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1710
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1304
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe