Tiedän, että tämä kysymys kuuluisi mieluummin Windows-palstalle, mutta kokeilenpa silti jos joku täällä ystävällisesti osaisi neuvoa.
Minulla on linux-käyttis, jossa jaan NFS:llä onnistuneesti muille linux-servereille tietyn hakemiston tiedostojärjestelmässä. Jako tehdään anonyymisti, jolloin salasanaa ei kysytä. Kaikki toimii loistavasti.
Sattuneesta syystä minun tarvitsisi käyttää samaa jakoa myös Windowsista. Windows 7 Enterprise antaa asentaa NFS-clientin, jonka olen myös tehnyt. Olen yrittänyt saada jakoa toimimaan mount-komennolla seuraavasti:
mount -o anon <linux-host>:/share *
Aina tulee virheilmoitukseksi Network error - 53, vaikka olen käynyt kaikki mahdolliset vivut läpi. Linuxin lokeista ei löydy mitään, tai sitten en osaa etsiä. Netistä löytyy kaikenlaisia ehdotuksia windows-sshfs:n asentamiseksi, mutta softa on jonkun yhden tyypin tekemä eikä sitä ole vuosiin kehitetty. Sellaista ei voi asentaa "virman koneeseen", eikä mitään muutakaan 3. osapuolen varmistamatonta softaa. Pitäisi pärjätä windowsin omilla työkaluilla.
Kenelläkään kokemusta aiheesta? Miten mountata windowsilla NFS-jaettu tiedostojärjestelmä?
NFS-jako windowsille
8
366
Vastaukset
- sambailemaan
Itse luovutin aikanaan suosiolla ja tein päälle lisäksi samba-jaon samaan hakemistoon..
- alkup.k
Joo, kävi mielessä kyllä. Mutta yhteys pitäisi lisäksi tunneloida ssh:n yli, ja smb-portit ovat < 1024 -alueella. Siksi ajattelin että nfs olisi parempi, mutta ei sitä saa toimimaan edes ilman tunnelointia. Toki kokeilin myös tunneloituna, mutta samoin laihoin tuloksin. Lokihakemistosta greppaamalla ei löydy yhtään mitään, joten ilmeisesti paketit eivät saavu perille asti.
alkup.k kirjoitti:
Joo, kävi mielessä kyllä. Mutta yhteys pitäisi lisäksi tunneloida ssh:n yli, ja smb-portit ovat < 1024 -alueella. Siksi ajattelin että nfs olisi parempi, mutta ei sitä saa toimimaan edes ilman tunnelointia. Toki kokeilin myös tunneloituna, mutta samoin laihoin tuloksin. Lokihakemistosta greppaamalla ei löydy yhtään mitään, joten ilmeisesti paketit eivät saavu perille asti.
Jjjooo... tuota..
yök.
Mä alan olla aika kyllästynyt noihin, aika helppoa jakaa HTTPS:llä. Siinä koneessa missä jakaa se on kansio muiden joukossa.
Luulisi löytyvän sitten joku palikka millä HTTPS jakoa cachetettaisiin client puolella ja vastaavasti serveripuolelle pulikka mikä ottaisi vastaan tavaraa.
Tuollaisen tekisi myös aika äkkiä...- alkup.k
M-Kar kirjoitti:
Jjjooo... tuota..
yök.
Mä alan olla aika kyllästynyt noihin, aika helppoa jakaa HTTPS:llä. Siinä koneessa missä jakaa se on kansio muiden joukossa.
Luulisi löytyvän sitten joku palikka millä HTTPS jakoa cachetettaisiin client puolella ja vastaavasti serveripuolelle pulikka mikä ottaisi vastaan tavaraa.
Tuollaisen tekisi myös aika äkkiä...Mitä tarkkaan ottaen tarkoitat https-jaolla? Toki voi laittaa apachen tms jakamaan, mutta ei se kuitenkaan näy windowsissa jakona, tai ei ainakaan sellaisena johon voi suoraan kirjoittaa.
Windowsissa jako pitäisi näkyä normaalina folderina, jossa rw-oikeudet. FTP-tyyppinen ratkaisu ei käy, vaan tiedosto pitää pystyä avaamaan paikalla ja kirjoittamaan siihen suoraan. alkup.k kirjoitti:
Mitä tarkkaan ottaen tarkoitat https-jaolla? Toki voi laittaa apachen tms jakamaan, mutta ei se kuitenkaan näy windowsissa jakona, tai ei ainakaan sellaisena johon voi suoraan kirjoittaa.
Windowsissa jako pitäisi näkyä normaalina folderina, jossa rw-oikeudet. FTP-tyyppinen ratkaisu ei käy, vaan tiedosto pitää pystyä avaamaan paikalla ja kirjoittamaan siihen suoraan.Siis sitähän voi imaista datat johonkin folderiin esim. wget:llä. Homman juju vaan on se, että pitäis synkronoida folderiin kirjoitukset takaisin ja se vaatii vähän rassaamista.
Teet NFS jaon, esim. /export
Sitten kun mounttaat niin se on todennäköisesti <linux-host>:\export * tai <linux-host>:\\export
NFS jako on juurikin oikea tapa verrattuna SMB:n.
HTTP jako olisi vielä helpompi.- alkup.k
Juu näin yritinkin, sekä kenot toisinpäin ja kaikki mahdolliset kombinaatiot ja vivut. Ilman muuta nfs olisi oikea tapa.
- helppoa_siirtoa
Minä asentelin sshfs:n ja jos pääsee loginin tekemään koneelle, niin saa tehtyä myös "mount -t sshfs host:/folder local_folder" jonka jälkeen ssh-putken kautta siirto on varsin kivutonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154168Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692675Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932391- 472323
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321551Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5301347Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 571300
- 751263
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176