Hyvä Rotarit!

HyväKokemus

Kauhulla aloin lukemaan brassipojan vaihtaritarinaa...
Äiti oli kerännyt 300kg tölkkejä mahdollistaakseen pojan unelman vaihtovuodesta. Eipä olisi ollut yllätys, jos tämänkin pojan unelma olisi särjetty ja järjestö vienyt äitin kovalla työllä keräämät rahat.
Rotary hoiti onneksi homman mallikkaasti! Sorry vaan YFU, AFS, STS, Explorius, EF, Universal Players, UP Education, Sun Experience, TR..... Tuskin olisitte kyenneet samaan!

10

350

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HyväKokemus
    • mukavalukea

      Miksi aloit lukea vaihtaripojan tarinaa kauhulla? Tämän pojan tarina on parempi kuin mitenkään voidaan odottaa. Kaikki asianosaiset ovat aivan huippuja, vaihtarin äiti, vaihtari itse, järjestö ja muut julkisuutta järjestäneet tahot.

      Tarina on hyvin poikkeuksellinen, koska se on saanut tavattomasti myönteistä julkisuutta, eikä aiheetta, äidin ansiosta. Tätä ei voi verrata mihinkään.

      Suurin osa vaihdoista on hyvin onnistuneita, mutta tämä vaihto on enemmän kuin onnistunut. Kuinka moni suomalainen vaihtarin äiti panee itsensä likoon tässä mittakaavassa? Tarinan sankari on vaihtarin köyhä äiti ja jutun juoni on äidin panostuksessa.

      • HyväKokemus

        Vastaat itse kirjoituksessasi esittämääsi kysymykseen.
        "Tämän pojan tarina on parempi kuin mitenkään voidaan odottaa", "hyvin poikkeuksellinen"... Juuri siksi!
        Poikkeuksellinen kokemus, jollaista tuskin yksikään rahastava järjestö olisi ahneuksissaan toteuttanut!
        Äidin vierailu omallakin kustannuksella kohdemaahan olisi ollut sopimusrikkomus ja erottamisperuste! Siinä olisi mira ja muut managerit passittaneet samantien sekä pojan että äidin kotimatkalle järjestön pitäessä rahat.
        Tällainen inhimillisyys on täysin poikkeuksellista vaihtobisneksessä.
        Hatunnosto Rotareille!


    • Eieieieijavieläkerranei

      Ehkä tämän takia kauhulla. Minä en kyllä kehuisi yhtään mitään näistä järjestöistä.

      http://mengnews.joins.com/view.aspx?aid=3029305

      Nyt sitten vaan kaikki köyhät tölkkejä keräilee ja lähettämään lapsensa pedarien ja muiden vähä-älyisten ja sairaiden seuraan haiseviin lääviin.
      Ne joilla on varaa nettiliittymään nääs osaavat seurata aikaansa ja tietävät järjestöjen jujut eikä enää lähetä nuoria tällaisten vanhanaikaisten ja mielivaltaisten bisnekseen.
      Sanoisin, että surkea ja epätoivoinen yritys kiillottaa järjestöjen kuvaa ihmisten silmissä.

      • mukavalukea

        Jutussa ei ollut kyse järjestöstä, järjestö on tässä jutussa sivuseikka. Kyse on sankariäidistä. Älä halveksi toimeliasta ja neuvokasta äitiä! Tai olet itse halveksittava.


      • Öksnflglfk
        mukavalukea kirjoitti:

        Jutussa ei ollut kyse järjestöstä, järjestö on tässä jutussa sivuseikka. Kyse on sankariäidistä. Älä halveksi toimeliasta ja neuvokasta äitiä! Tai olet itse halveksittava.

        Sankariäitinolisi käyttänyt tölkkienkeräilyajan tiedonkeruuseen. Olisi selvittänyt millaisesta bisneksestä on kyse. Oli sitten rotarit tai mikä tahansa.
        Ei kuulu nykypäivään tuollaiset "järjestöt".?
        Rotaritkin parhaimmillaan kiinnostuneita vain omien lastensa vaihtarivuodesta. Muiden lapsista viis veisaavat.


      • ÄidilleOsuiLottovoitto

        Totta turiset! Tämän bisnesalan tuntien, on ollut todella suuret riskit että vaihto menee täysin persiilleen ja rahat päätyy molokin kitaan!


      • hyvävaihtoolimulla
        Öksnflglfk kirjoitti:

        Sankariäitinolisi käyttänyt tölkkienkeräilyajan tiedonkeruuseen. Olisi selvittänyt millaisesta bisneksestä on kyse. Oli sitten rotarit tai mikä tahansa.
        Ei kuulu nykypäivään tuollaiset "järjestöt".?
        Rotaritkin parhaimmillaan kiinnostuneita vain omien lastensa vaihtarivuodesta. Muiden lapsista viis veisaavat.

        "Ei kuulu nykypäivään tuollaiset "järjestöt".?"

        Anna sitten olla ja unohda koko juttu!


      • PariJuttuu
        mukavalukea kirjoitti:

        Jutussa ei ollut kyse järjestöstä, järjestö on tässä jutussa sivuseikka. Kyse on sankariäidistä. Älä halveksi toimeliasta ja neuvokasta äitiä! Tai olet itse halveksittava.

        Oho, siellä joku yfulainen taas pillastui, vai Mikkoko siellä nuuska huulessa huutelee?
        Ei se järjestö nyt ihan sivuseikka ole..... Verrataanpa ensinnäkin hintoja! Rotarien kautta vaihtovuosi jenkkeihin maksaa n. 2.000€ ja he maksavat vielä vaihtarille taskurahaakin 60-70€/kk. Paljonko teidän kautta maksaa vaihtovuosi ja paljonko edustamanne järjestö maksaa vaihtarille taskurahaa? Kehtaatte stanan roistot vielä mainostaa toimintaanne voittoa tavoittelemattomana ja puhtaasti aatteellisena hyväntekeväisyystoimintana kääriessänne ihmisiltä sievoiset rahasummat valheellisilla lupauksillanne!!!
        Niin, Rotarien kirjeenvaihtajahan sankariäidin matkan muuten myös Suomeen käynnisti... Te muuthan järjestätte pelkästään ns. äkkilähtöjä vaihtareille.


      • EttäsNäin
        mukavalukea kirjoitti:

        Jutussa ei ollut kyse järjestöstä, järjestö on tässä jutussa sivuseikka. Kyse on sankariäidistä. Älä halveksi toimeliasta ja neuvokasta äitiä! Tai olet itse halveksittava.

        Ai ei ollu kyse järjestöstä vai? Jos poika olis lähteny vaihtoon Yfu:n, Afs:n, Sts:n, Exploriuksen, Ef:n tai muun huijarijärjestön kautta, olis tämä sankariäiti saanu kerätä tölkkejä vähintään viisi vuotta! Universal Playersin kautta ja Mikon "huipputasoiseen" yksityiskouluun pääsy olis vaatinu jo vähintään kymmenen vuoden tölkkien keruun (>20.000€)
        Hinnat nousee näillä "voittoa tavoittelemattomilla" järjestöillä sitä vauhtia, että taitaa olla parasta aloittaa tölkkien keräily heti synnytyslaitokselta kotiuduttua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      54
      980
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      781
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      65
      765
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      61
      731
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      50
      666
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      633
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      616
    8. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      603
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      480
    Aihe