Tavallisesti käki kukkuu Suomussalmen korkeudella Erkkinä, mutta nyt taitaa mennä myöhemmäksi. Ei kai kukaan ole vielä kuullut?
Käki kukkuu
henterikkiheikki
17549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kyllä se jo munii tähän aikaan.
Tääältä uudet kukkumisajat:
M u s l i m Pro Time Suomussalmi
21.5.2017
Vielä 25. 5 Vääkiön seudulla oli lunta 20 - 40 senttiä, joten metsäsukset olivat tarpeen. Eikä käki kukkunut.
Ei taida tulla uusia käenpesiä tänä kesänä tänne.
Tyytykäämme tutkimaan siis vanhoja Käenpesiä.
Eikö niissä ole kirppuja tähän aikaan.
Kun Trumppi ja Putini päättivät, että ilmaston lämpeneminen on ihan huuhaahommaa, niin jopa alkoi pitämään koleita kelejä täällä kainuussakin.
Kaikenlaiset ääri-ilmiöt valtaavat alaa.
Kun kylmistä päästään ja lämpenee, niin sitten tietysti on ukkonen myrskyineen niskassa:
http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005231871.html
Tänää voi mennä niin lämpimäksi, että käkikin tarkenee kukkua.
Kaksi käkeä kukkui kilpaa aamulla jo ennen kuutta. Käki ei varsinaisesti ole suosikkini, kun se on sellainen "sossupummi". Munii toisten lintujen pesiin ja sitten vielä poikanen hävittää pesän emolinnun poikaset. Varsinainen ilkiö se on, enkä tiedä mikä tarkoitus sillä on luonnossa.
No niinhän se on. Arvaapa vaan miltä tuntuu, kun ihmisen perheessä tehdään samaa tai pitkälle samat piirteet tunnistettavaa vakavaa häiriköintiä ja toisten elämän pilaamista.
Sehän on ensiluokkasta toemintaa naapuriilta.
Ei sitä tienny Erkkikään, että mille mallille se lopulta meni. Kummallista. Että näin myöhään vasta käki kukkuu.
Joka tapauksessa kesä tuli nyt ja se on pääasia se. Eri asia kuinka kauan se kestää.
Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Kesä kestää syksyyn asti ja syksy kestää kunnes talavi tulee ja jne...näin se mennee aina.....
Tänään kuulin eka kerran käen kukkuvan. Komeasti kukkui Haverisen ja Aittokosken välisellä metsätaipaleella.