stitoutua minun sääntöihini. Aina tulee riitaa jopa mattojen hapsujen suoristamisesta, tai mistä tahansa kotityöstä. Edes aamupostia ei haeta eikä totella minun käskyjäni. Kaikkeni olen yrittänyt mutta itse saan tehdä kaiken. En ole tullut piiaksi tähän vaan äidiksi myös miehen lapsille. On ihanaa kun voi olla ilman heitä mutta kun he tulevat kaikki menee aina pieleen kun ei totella minua, joka pyörittää tätä perhettämme. Mies ei vaadi lapsiltaan mitään, tajuaa että eivät kuitenkaan tajuu mitään. Minä laadin säännöt ja valvon, mutta ei se auta, senkun riitaa haastaa ja sotkee vaan. Mitä on tehtävissä? Koulun juhliinkaan en kuulemma saa mennä, koska lasten äiti on kieltänyt etten saa tulla, harmi sillä olisin ostanut lapsille mukavat oloasut sinne juhlaan. Nyt en anna niitä heille, menkööt sitten vanhoissa vaatteissa.
Miehen lapset eivät halua
15
423
Vastaukset
- regei
Sinulta puuttuu henkisen johtajuuden ominaisuus , se vaan nyt on niin joko sitä on tai ei .
Jopa katse riittää lasten tottelevaisuuteen . tyydy kohtaloos äläkä nurise sitä saa mitä tilaa :)- uudenäidinhaasteet
Monesti juuri miesten lasten oikuttelevuus ja käniseminen on tuttua kaikille jotka ovat uusia äitejä heille. Se on lasten uhmaa ja kiukuttelua joita ei tarvi ottaa todesta, sen kun nauraa vaan ja komentaa uudestaan. Uusi äiti on outo ilmestys alussa kun on tottunut oman äidin laiskaan ja saamattomuuteen ja passaamiseen, kun tulee uusi äiti ja kaikki muuttuu niin onhan se lapsista alussa vaikeeta tajuta kotitöiden merkitys ja kunnioittaa uutta äitiä ja muita ihmisiä. Kyllä ne siitä rauhoittuu kun ei anna periksi, jos ei niin puhutteluun ja rangaistuksia keksimään. Kakarat on saatava kuriin, jos omat lapset ovat upeita ihmisiä ja hyvin kasvatettuja. Uutena äitinä pitää olla tiukka ja laatia paljon sääntöjä ja vahtia että niistä pidetään kiinni. Uuden äidin on hyvä jäädä kotiin hoitamaan ja vahtimaan miehen lapsia ja kasvattamaan heitä. Kurjaanhan se on jos omat ovat helppoja ja osaavat kaiken että pitää aloittaa miehen lasten kanssa kaikki alusta eikä sittenkään ymmärretä. Vaikeeta on mutta tiukka pitää olla.
- Sirkku.HT
Miehen lapset olivat minullekin pitkään riesa, mutta ratkaisin asian Emmerdaalista saamallani idealla. Rauhoitan heitä soittamalla pienoa tai harmonia (molemmat on) ja heidän on kuunneltava sitä seisaaltaan tunti päivässä ennen ruokailua. Tämän jälkeen luemme ruokarukoukseksi sopivan katkelman Raamatusta, esimerkiksi eilen luimme Ilmestyskirjasta Johanneksen ilmestyksen.
Lapset oppivat kärsivällisyyttä ja kunnioittamaan auktoriteetteja, kuten Jumalaa ja minua. - Lissullaeiolemiestä
Lissun provot yleensä alkaa"miehen lapset ".
- Auttaasunmielenhäiriöön
Korjaa ihmeessä provojesi alku jos itseäsikin ärsyttää.
- Jamiehenlapsetbuhaaaaa
Auttaasunmielenhäiriöön kirjoitti:
Korjaa ihmeessä provojesi alku jos itseäsikin ärsyttää.
Lissua ärsyttää jo omatkin provot buhaaaaaa
- w45646
Ei kun ne alkaa "meihen laspet"
- Ämmäonsairas
w45646 kirjoitti:
Ei kun ne alkaa "meihen laspet"
Niin alkaakin ,Lissulla on "iti ja meis ja lapaset", paha on ämmällä lukihäiriö muiden häiriöiden lisäksi ja kännissä vaan pahenee.
- jkuio
En minäkään.
- sipilänesimerkkikö
Ei kukaan aseta lapsille sääntöjä, eihän lapsetkaan aikuisille. Miksi näillä uusilla naisilla on kauhea hinku asettaa kaikille sääntöjä paitsi itselleen? Meihelle säännöt, lapsille säännöt, miehen vanhemmille säännöt, exille säännöt ja naapureille? En ymmärrä, mikä siinä kiehtoo?
Sipilän sääntö suomi, jossa yksi määrää ja jos ei tee niinkuin se yksi sanoo, menet presidentin luokse ja lähdet pois??? Jos et tottele, laitat kärsimään koko suomenmaan.- Itimeisjalapaset
Älä sitte kirjoita niitä provojasi, jos ne sua noin ottaa nuppiin ,ääliö.
Vain sinä kirjoitat kännissä noista säännöistä. - huolehdiitsestäsi
Itimeisjalapaset kirjoitti:
Älä sitte kirjoita niitä provojasi, jos ne sua noin ottaa nuppiin ,ääliö.
Vain sinä kirjoitat kännissä noista säännöistä.Kuka täällä kirjoittelee provoja? Sinäkö? Mene tuonne ulos aurinkoon hakemaan c vitamiinia, ja nauttimaan. Ensiviikolla saat räntää niskaan ja kylmää tulee että toppis on otettava taas esiin. Muistathan vaihtaa talvirenkaat?
- Miem
huolehdiitsestäsi kirjoitti:
Kuka täällä kirjoittelee provoja? Sinäkö? Mene tuonne ulos aurinkoon hakemaan c vitamiinia, ja nauttimaan. Ensiviikolla saat räntää niskaan ja kylmää tulee että toppis on otettava taas esiin. Muistathan vaihtaa talvirenkaat?
Provot eivät ole minmun vaan Liddun.
Koska sinun säännöt käskyttäminen on epäoikeuden mukaisia ! Toisessa aloituksessa miehesi lapset joutui siivoamaan,haravoimaan pihaa,leikkaan nurmikkoa ,tekemään ruoka yms. Ja sinun kakarat löhöi sohvalla kavi shoppailemassa /hampparilla yms... ...sinä kohtelet miehesi lapsia kuin karjaa tai piikona!
Sinä olet huon kasvattaja ,äiti ja puoliäiti ihminen- venlahiirenkorva
Koskaan ei ole, se on kasvattavaa eikä epäoikeudenmukasta. Missä lapset sitten oppivat työn ellei siellä missä heitä opetetaan. Jos sitä ei tee äiti on seä itipuolen tehtävä..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381299
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä35830Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14580
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27576Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24511
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver15472