Työttömät palkatta töihin yrityksiin – hallitus esittää kokeilua.
Kyllä työttömät nyt motivoituvat kun saadaan kannustusta ja optioita.
Suuria palkkioita ja optioita on aina perusteltu kanustavina ja motivoivina, miksi työttömiin ei kokeilla samaa kuin eliittijoukkoihin?
Työttömyysetuus ei varmasti kannusta työmaalla vaan käy päinvastoin menee loputkin työhalut.
Kyllä tässä eläkkeellä pärjää, mutta voisi kokeilla johtajistolle työtä työttömyysetuudella.
Köyhän kyykyttäminen jatkuu, "saatana" teille jotka oikeisto äänestätte te mahdollistatte sen mitä hallitus tekee.
Kyllä työttömät nyt motivoituvat kun saadaan kannustusta ja optioita.
Suuria palkkioita ja optioita on aina perusteltu kanustavina ja motivoivina, miksi työttömiin ei kokeilla samaa kuin eliittijoukkoihin?
Työttömyysetuus ei varmasti kannusta työmaalla vaan käy päinvastoin menee loputkin työhalut.
Kyllä tässä eläkkeellä pärjää, mutta voisi kokeilla johtajistolle työtä työttömyysetuudella.
Köyhän kyykyttäminen jatkuu, "saatana" teille jotka oikeisto äänestätte te mahdollistatte sen mitä hallitus tekee.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eipä tarvitse firmojen enää palkata ketään kun saavat ilmaiset työntekijät. Samoin käy kuin näitte 9e/pvä systeemeille. Samoin palkkatukiasioissa. Yhdistykset varsinkin käyttää tätä hyväkseen.
Kyllä se tuo ilmainen työ näkyy eläkertymän pienuudessa. Itsellä paljon lyhyitä työsuhteita joissa kyllä eläkemaksut maksettu mutta ei kerryttäneet yhtään eläkettä. prk.
Kyllähän noi firmat ei ketään ilmaseks ota sehän on selvä muutakuin nuoria koulujen yms kautta aivan järjetöntä toimintaa hallitukselta keksimällä keksitään temppuiluja
Oikeasti+töitä+tulee+esim.+auto-+ja+laivateollisuudessa.
Pienyritysten+pitäisi+saada+helpotuksia+työllisyyden+lisäämisestä.
Hallintarekisteriin+ulkomaille+meneviä+pitäisi+rangaista+maanpettureina+ja+laitaa+siitä+vankilaan,+myös+niitä+jotka+tekivät+"lehmän"+kauppoja+hallintarekisteri+asiassa+pitäisi+kyydittää+siperiaan.
Niitä+jotka+eivät+ole+ottaneet+osaa+taloustalkoisiin+pitäisi+rangaista+10%+lisäverolla.
Hallituksen+luottamusta+pitäisi+kysyä+vain+niiltä+joita+on+jo+rangaistu+hallituksen+toimenpiteillä
Kyllän sitä ilmaista työtä on teetetty iät ja ajat ja niistä ei kunniankukko eläkepäivänä kieku. On se perkele, että päättäjät ei usko.....munat ruuvipenkkin kaikilta miespuolisilta päättäjiltä saatana, naisten vehkeitä unohtamatta. Saatana, että voikin vielä olla tuollaisia päättäjiä.
Jumala näkee Sipilän teot
Työharjottelupaikassa sattu tapaturma. Sen seurauksena joutu ravaa sairaalassa. Ei köyhän rahat riittäneet. Jouduin ottaa velkaa. Siitä tuli kierre. Sitten ulosottoon.
Nyt vähän masentaa. Taas pitää lähtee uuteen harjoittelupaikkaan koska muuta ei ole ja koska on pakko.
Olispa tämä elämä äkkiä ohi.
Työharjoittelijalle pitää ottaa/olla sellainen vakuutus joka kattaa vahingot ja korvaa menetetyt tulevaisuuden työtulot siitä työstä jota harjoittelee.
Minimi eläke ei riitä vahingon aiheuttamasta työelämän menettämisestä.
Suomi on köyhien äänestäjien kapitalismimaa jossa pienituloiset äänestävät vapaaehtoisesti suurituloiset kapitalistit valtaan.
Velkakapitalismi on pyramiidihuijausta jossa huipulla eliitti syö toisten pöydistä.
Sinun kohdalla ei mikään ole mennyt niin kuin äitisi sanoo.
Olet aina syönyt sitä mitä toiset ovat veroillaan maksaneet.
Viikonloppu ja vaimosi on taas lähtenyt "maeudulle".
Isäsi taisi sanoa, että niin makaat kuin petaat.