Metsien miehet

Ichmettelen

Jimillä esitetään ohjelmaa "Metsien miehet", jossa ihmiset poimivat tukkeja joesta. Hyvänä päivänä joen pohjasta kerätään jopa neljä tukkia. Ja rahaa tulee.

Tukkien keräystiimiin kuuluu yleensä 3-4 ihmistä. Aikaa ja energiaa per tukki käytetään tuhottomasti, kuten myös rahaa. Mukana on kalliit sukellusvälineen ja bensaa palaa tukkien irrotuksissa ja hinauksissa. Myös laitteet ja ihmisten henki on koko ajan vaarassa.

Uppotukkeja kerätään hyvänä päivänä neljä kappaletta. Tukit näyttävät olevan joskus jonkin kaatamia, eivät esim juurineen kaatuneita puita. Kerääjät juhlivat, kuinka rahaa tulee, kun neljäkin puuta on saatu.

Samalla joen ympärillä kasvaa tiheää metsää.

Mikä tekee tukinkeräilystä niin kannattavaa?

1

193

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eitulluttaloa

      Niin mikä, katsojat jotka tätäkin ohjelmaa katsovat, he siitä kannattavaa tekevät. Ohjelmaa tehdään maksulliselle kanavalle, siis sitä myydään. Maksullinen kanava saa roposen sieltä toisen täältä, mutta maksajia lienee maailmanlaajuisesti miljoonia ja taas miljoonia. Ei niitä tukkeja kauaa nostella, ellei toiminta kokonaisuudessaan tuottaisi voittoa! Sama pätee lähes loputtomaan määrään erilaisia ohjelmia.
      Olkoot edellinen aasinsilta seuraavaan: Olen varttunut saaristossa, muistan miten tukkeja on kerätty siellä vielä noin 1970-75: Isot hinaajat vetivät kesäisin suuria tukki- ja paperipuulauttoja juuri kotipitäjäni ulkosaariston halki kulkenutta meriväylää. Se teki matkaa hieman pidemmäksi, mutta oli suojaisempi tuulilta ja siksi sitä käytettiin. Toisinaan hitaasti etenevät hinaukset joutuivat kovempiin tuuliin ja osin rikkoutuivat, pienempää rikkoutumista saattoi tapahtua lauttojen raapiessa mutkissa matalikoita tms. Irti päässeitä puita ajautui sitten rannoille vuosittain vaihtelevia määriä. Varmaan noita jonkin verran otettiin ns. parempaan talteen omin luvinkin, mutta omistaja, metsäyhtiö, myös maksoi kerätyistä ja tiettyihin paikkoihin palautetuista puista jonkin summan, eli paikalliset saivat parhaimmillaan pientä lisäansiota näistä puista. Ainakin yhden tapauksen tiedän, kun vähävarainen paikallinen sekatyömies onnistui haalimaan ko. tukkeja rannoilta sellaisen määrän, että hän päätyi sahauttamaan ne laudoiksi ja lankuiksi uutta taloa varten, niitä oli suunnilleen riittävästi sellaiseen. Hän sahautti puut, kuljetutti tietysti sahalle ja takaisin jne. Mutta hän jäi kuin jäikin kiinni, lautojen ja tukkien päädyistä löydettiin edelleen metsäyhtiön leimakirveiden jäljet. Hän oli kyllä sahannut leimat pois, mutta ei ymmärtänyt ahneuksissaan ottaa pois vähän pitempää palaa, leimakirveen iskujen jälkiä kyettiin lukemaan sisään painuneista puunsyistä vielä senttien etäisyydeltä. Kunnon sakot tuli miehelle, puut kaikkine hänelle aiheutuneine kustannuksineen palasivat yhtiölle, talo jäi ikuisesti tekemättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      297
      1233
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      308
      1166
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      924
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      879
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      604
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe