Hei te muut sossutantoiksi hakeneet! Mitä mieltä olette kokeesta ja mitä ihmettä esseessä haettiin takaa? Kokeen eka osuus oli sen verran helppo, että sisäänpääsyrajat saattavat pompata tänä vuonna korkeiksi :(
Sosiaalityö 2017
14
1189
Vastaukset
- Sipss
En tiedä, tuntuu että olen ihan unohtanut mitä edes kirjoitin!
Määrittelin jotenkin valinnanvapauden ja vapauden, sitten esittelin arja jokisen artikkelin ja kerroin miten hän määrittelee asiakas/sossu suhteen. sitten vähän yhdistelin näitä kahta lähinnä institutionaalisen ja ammatillisen ja yhteiskunnallisen suhteen tasolla. Kai. Jotenkin sekava olo jäi.. Toivotaan ettei kovin korkealle rajat pomppaa.
Kuinka pitkiä esseitä te muuten kirjoittelitte? - 111pertti
Täällä yksi hakija. Oikein/väärin- tehtävä ja monivalinnat tuntui helpoilta, samoin ne universalismi- ja marginalisaatio- tehtävät. Esseen kohdalla en osaa arvioida miten meni: samoja asioita kirjoitin siihen kuin edellinenkin kommentoija. Sekavaa ja jotenkin kaukaahaettuakin asiaa siihen kyllä tuli kyllä kirjoitettua. :/ Esseetä taisin kirjoittaa pienellä käsialla 7,5 sivua.
- ellannananna
Moi!
Mä koin myös muut osiot todella helpoiksi. Ainoastaan essee oli haastava. Vähän ärsyttää, ettei muista osioista oltu tehty edes vähän vaikeampia, koska nyt esseellä on niin iso painoarvo enkä usko että pääsen sen takia sisään :(
Mä käsittelin myös noita suhteita yhteiskunnallisesta, institutionaalisesta ja ammatillisesta ulottuvuudesta katsoen, mutta en vuorovaikutuksessa rakentuvan suhteen näkökulmasta ollenkaan. Liekö isokin virhe? Enkä muuten maininnut eri ulottuvuuksien nimiä ollenkaan, ilmeisesti olisi pitänyt :( :( Eli luultavasti ei mennyt kovin hyvin.
Mihin muuten haitte? Mä hain Turkuun. - ellannananna
Niin ja kirjoitin myös jotain 7,5 sivua.
- Jeppeeeee
Paljon oli sivuja siis annettu? En muista, itsellä jäi yksi ja puol sivuu tyhjäksi. Mut mun käsiala on tosi leveä.
- sossu.tantta.87
essee meni multa ihan hyvin..lupasin tehdä nimettömiä lastensuojeluilmoituksia ja huostata lapset!!!! työllisyys on omalta kohdalta taattu!!
- turkuun_hakenut
Ei nimeämättä jättäminen ole mikään suuri virhe, jos essee on muuten kuranttia kamaa. Itseäni surettaa liian vähäinen kirjoitustila ja se, että ei oikein tajunnut mitä haetaan takaa. Ja tietty se, etten mitään alotus/lopetuskappaleita tajunnut tehä (samaa suuruusluokkaa pisteenmenetyksen puolesta kuin nimeämättä jättäminen?)
- Js12
Itse en ollut kokeessa, mutta kiinnostaa mitä kokeessa kysyttiin?
- Sossu65
Hyvin paljon samoilla linjoilla. Alkuosio oli selvää ja pariin kohtaan jätin tyhjän, koska emmin vaihtoehdon kohdalla, enkä halunnut virhepistettä joka on kova rangaistus. Marginaali ja uni-esseen osasin täysin.
Mutta sitten aineisto kirja. Olin lukenut Jokisen tosi hyvin ja esseetä syntyi niin vapaudesta, omasta tahdosta, valinnanvapaudesta ym.ym. itsemäärämisoikeudesta jne. mutta...myös minä jätin suhteet niminä mainitsematta. Katselin vanhoja kokeita ja ainakin Juhilan kirjaan peilauksissa aikaisemmilta vuosilta, pisteiden menetys suhteiden nimeämättä jättämisenä olisi 4 pistettä.
Tekstiä syntyi viimeisen sivun puoliväliin asti "aika" leveällä käsialalla. Pelkään pahoin, että en pääse, koska haen valintajonossa 2 eli sosionomi (amk), paikkoja on vain Jyväskylä 3, Itä-Suomi 5....raastavaa odotusta, kun olin vielä 5kk lukenut ja lukenut :( - Dkdndnfkdkdk
Kirjaan perustuvasta osio oli ihan älyttömän helppo! Essee oli haastavampi, mutta ihan maalaisjärjellä siitäkin kyllä selvisi. Veikkaan, että saan kirjaan perustuvasta osiosta täydet. Esseestä en uskalla heittää arvauksia, mutta en siitä ihan hirveästi pisteitä tarvitsekaan, koska pääsen taustapisteillä jo pitkälle. :)
- sossu65
Hyvältä kuulostaa, eli olet hyvin korkealla. Aineistokokeesta pitää saada vähintään 7 pistettä, jotka varmasti hoidit. Onnea :)
- ellannanannaedelleen
Ai nimämättä jättäminen veisi jopa 4 pistettä :o Voi hemmetti.
Tää on ihan raastavaa tää odotus. Ei voi suunnitella elämää eteenpäin eikä oikein nauttia kesästä kun vaan haluaisi tietää sen tuloksen :( Mä niin olisin halunnut päästä jo opiskelemaan ja saamaan jotain sisältöä tähän elämään.
Mulla on sama tilanne kuin sulla sossu65, aiempi tutkinto jo amkin puolelta löytyy, joten en kuulu kiintiöön ja paikat on siis vähissä. Huonolta näyttää... Huoh. - sossu65
ellan...jne. Toivon todella paljon, että olen väärässä :) Kävin viime vuosien valintakokeet läpi ja löysin hieman samankaltaisen essee-tehtävän ja silloin oli vähennetty -1/nimeämättä jätetty osio kts. vanhat valintakokeet 2012
- Sepi12
Kappas keppanaa. Pääsin ekaan hakukohteesen hirviömäisillä pisteillä. Alimmat hyväksytyt pisteet nousseet hieman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2847888Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1714158Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1582419Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy272123Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17732026- 471590
- 481547
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s71456Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421274- 1631200