kolesteroli

isn

Miksi Luumäellä, lähes kaikki yli 40v ihmiset on lääkärin toimesta kehotettu syömään kolesteroli lääkkeitä (staniineja), kokonaiskolesterolin yläraja, norjassa, ruotsissa islannissa 7,9, sopineet sen yhdessä suomen kanssa 2004, sitten iski pekka puska thl:stä, suomessa raja tiputettiin alle 5, miksi.
Statiinit aiheuttaa 46% naisista 2 luokan diabeteksen, (itäsuomen yliopisto), kymmenestä sydänkohtauksen saaneesta kahdeksalla on kolesteroli alle 5 (tilastokeskus), herättääkö ajatusta päässäsi.
Tiede tietää 300 syytä mistä sydänkohtaus voi tulla ja suomessa melskataan kolesterolista, lääkitys on "ilmaista" muka, meistä jokainen sen maksaa kuitenkin veroissaan, ei ole todellakaan ilmaista. (maksaa yli miljardin vuodessa, tilastokeskus, sinä maksat)
Herää kysymys esim. luumäellä olevasta käytännöstä, kuka hyötyy statiinien syöttämisestä luumäkeläisille, lääkäri, apteekki, lääketehtaat, THL.
Haittavaikutuksia julmetusti, ottakaa hyvät ihmiset järki käteenne, ei ne statiininne ilmaisia ole, veronamaksajat ( vauvasta vaariin) ne maksaa, meitä kusetetaan ja rajusti tuossa asiassa. Esim Sakasassa ei tuijoteta kokonaiskolesterolia, vaan katsotaan hdl, ldl ja triglyt erillisinä asioina, mutta ei täällä, triglyt jos on alle 1 niin on 1 syy niistä 300:sta mahdollisuudesta saada sydänkohtaus pois. Meitä kusetetaan ja rajusti, politiikot ja eliitti kusettaa (eliitti on virkamies lauma ja politiikot). Ugh, olen puhunut.

6

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määäääääää

      Kerrankin jotain järkevää tällä palstalla, kirjoittajalle iso käsi.

    • Varmuuden_vuoksi

      syön itsekin pillerin päivässä. Kolesteroliarvoni on hyvin rajojen sisällä mutta koska isäni kuoli sepelvaltimotaudin takia, haluan varmistaa asiaa omalta osaltani. En tiedä mitään sivuvaikutuksista koska mitään ei ole ilmennyt ja annos on pieni. Samalla lailla syön myös pienen pillerin kilpirauhasarvojen takia, vitamiineja, magnesiumia kuntoilun takia sekä pari Omega 3-pilleriä päivässä koska en pidä kalasta. En tiedä, onko niistä lopulta hyötyä tai haittaa mutta voin hyvin, ehkä paljon paremmin kuin ikäiseni keskimäärin.

    • tervaskantooon

      mie olen 79 vuotias, mitään tutkimuksia ei oo tehty, syön hyvin ja liikun paljon. Terve ku pukki, eikä mitään lääkkeitä!

    • epiiiiiiiiiii

      Kirjoittajalle nimim., Varmuuden vuoksi, kerrot että kolesteroli arvosi on "rajojen sisällä", herää kysymys kuka on se lääkäri joka on määrännyt/antanut sinulle statiini reseptin jos arvosi ovat täysin Suomessa olevien järjettömien kolesteroliarvojen sisällä ja syöt varmuuden vuoksi statiineja, todella vastuutonta toimintaa jos olet saanut reseptin vaikka arvosi muka on kohdillaan, tässä on esimerkki siitä mihin alkuperäinen kirjoittaja selvästi viittaa, raha, raha, raha. (onko kirjoittajalla "varmuuden vuoksi "kaupallinen tausta, vai huuteleeko ihan ppuskasta).

    • lkjhpoijuh

      Juu syökee vuan statiineita sillä alhaiset kolesterolit on pitkää elämää tärkeämpiä? Tuolta löytyy ne hyvä pahat ja rumat. Rasvat ja kolet. Tilastojen kertomaa miten käypi...

      http://wainanjutut.blogspot.fi/2015/04/kovatrasvat-ja-kolesteroli-ystavamme.html

    • Kaaaaaarrrriiiii

      Viina ja kateus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      249
      14194
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      61
      7220
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      200
      6947
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      41
      5029
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      109
      4807
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4687
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      79
      4390
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4371
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4132
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3921
    Aihe