Betoni ei homehdu...

Mutta betonirakennukset kylläkin vai montako puurakenteista rakennusta näissä suomalaisen rakentamisen taidonnäytteistä on?
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/miljardien-eurojen-aikapommi-homehduttaa-suomen-hengilta-ongelmat-ovat-pysyneet-ja-hintalappu-kasvanut/6439876
Vaan eipä sen puolesta, suomalaisella rakentamisen osaamisella menee rakennukset homeeseen olipa ne tehty mistä vaan!
6253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No. Jos jotain tuosta vetää johtopäätöksiä, niin julkisissa rakennuksissa on hometta 5-10 kertaa enemmän kuin yksityisiissä.

Sinänsä mielenkiintoista, että juuri tämä julkinen taho tekee määräyksiä ja sääntelyä rakentamiseen. Varmaankin fiksua olisi, että julkisella puolella olisi tiukemmat määräykset, valvonta jne., että tätä ei tapahtuisi. Toisaalta tämähän olisi silloin myöntämistä, että virkamiehet eivät tee hommiaan ja tätähän ei tule tapahtumaan.

Äänestä

Ne on yksityisiä firmoja mitkä niitä julkisia rakennuksia rakentaa.
Kun kaikki pitää olla viimeistä senttiä myöten kilpailtuja, niin homman voittaa ville vilunki ja jälki on sen mukaista. Eurolla saa euron laatua.

Äänestä
  • Ja yhteiskunta rakentaa ne yksityiset asunnot?

    Äänestä

Eihän rakennusvalvonta ole kilpailtu ja juuri sen luulisi olevan ratkaisevimmassa asemassa.
Rakennusvalvonta on yhteiskunnan toimintaa jonka olisi pitänyt estää juuri noiden homepesien tekeminen!
Tässä näkee selvästi miten rakennusteollisuus on ohjannut koko ketjun toiminnan väärille urille!

Äänestä
  • Vai olisiko niin, että julkisella puolella mikään ei ole omaa rahaa, eikä itseltä pois?Lopputuloksena syntyy kuraa ja rakennusten ylläpito ja käyttö on rempallaan.

    Äänestä

huono ilmanvaihto ja kosteusvariot hometta aiheuttaa. Moderni betoninen omakotitalo ei homehdu, siitähän palstalla on kyse. Rakennusaikana jopa betonia pitää kastella. Puutalot, jotka tehdää tavasalla voi olla mitä sattuu, usein näkee suojamaatomia puutaloja tuulensuojalevyineen kuukausia sateessa ja tuiskussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


home-osaamisenmerkki kirjoitti:

Mutta betonirakennukset kylläkin vai montako puurakenteista rakennusta näissä suomalaisen rakentamisen taidonnäytteistä on?
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/miljardien-eurojen-aikapommi-homehduttaa-suomen-hengilta-ongelmat-ovat-pysyneet-ja-hintalappu-kasvanut/6439876
Vaan eipä sen puolesta, suomalaisella rakentamisen osaamisella menee rakennukset homeeseen olipa ne tehty mistä vaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu