Ajokielto uudella kortilla.

Korttibingo

Olen siis ajanut yli kolme vuotta ilman sakkoja. Kaksi vuotta kevarilla ja yhden vuoden autolla, mutta nyt kävi niin että kahdella hiljaisella mutkatiellä sain ylinopeusakot uudella moottoripyörällä(A2) johonka minulla on siis kortti. Sain siis kahdet sakot vähän reilu kuukauden sisään ja lieventävinä tekijöinä sakoissa olivat mm. Kuiva tienpinta, ei matkustajia, vähäinen liikenne, aurinkoinen sää. Päiväsakkoja tuli molemmista yhteensä 29. Autokortti on siis ollu vasta reilu vuoden ja kyselisin nyt, että paljonkohan sitä kieltoa olis nyt tiedossa? Pitääköhän tuo inssikin käydä uudestaa kun en löydä tietoa tästä rangaistuksesta tähän uuteen korttiin? En siis vielä ole käynyt harjoittelu ja syväntävää vaiheita.

4

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi..Pussi

      Sinun tapauksessasi ajokieltoa tulee 1-6 kk. Uutta kuljattajantutkintoa et joudu suorittamaan.

    • gummer

      Laitapas vielä niistä kummastakin teosta tulleet päiväsakot ihan tarkasti, niin pystyy arvioimaan ajokiellon pituuden aika hyvin. Nimittäin 16 päiväsakkoa yhdestä teosta rangaistaan pidemmällä ajokiellolla kuin 15 pvs poliisin ohjetaulukossa noin esimerkiksi.

      • Korttibingo

        13 ja 13. Ylinopeutta oli molemmissa melkein 30km/h mutta lievennystä tuli kun olivat hiljaiset tiet, kuiva tienpinta ja aurinkoisella säällä, eikä tiet ollu millään 40km/h rajotuksella. En ikinä kaahailisi alueella missä muita ihmisiä ja lapsia liikkuu, mutta tästä lähtien en aja ylinopeutta missään. Kohta kaksi viikko kulunut, mutta ei ole mistään vielä tullut viestiä. Haluaisin mahdollisimman nopeasti rangaistukseni kärsiä.


      • gummers

        Tiedot eivät täsmää aloituksen kanssa, koska 13 13=26 eikä 29. Mutta oletetaan, että jälkimmäinen on oikein, eli 13 13=26 päiväsakkoa yhteensä. Poliisin ajokiellon ohjeistustaulukon mukaan, jos mitään muuta aiemmin tapahtunutta vastaavaa ei ole, niin ajokiellon pituus on yhdestä kuukaudesta kahdeksaan viikkoa pitkä, keskiarvon ollessa kuusi viikkoa.

        Mitä tulee ajokiellon alkamiseen, niin kahdessa viikossa ei varmasti kuulu vielä mitään, tieto kulkee Trafin kautta ja tulee useimmiten kuukausien viiveellä. Jopa yli vuoden odotusaika on mahdollinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      150
      3255
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      73
      2217
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2187
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      73
      1876
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      155
      1702
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1676
    7. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      12
      1655
    8. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      23
      1378
    9. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1173
    10. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      15
      1140
    Aihe