Opi työstäsi enemmän

opiuutta

Kyllä minä niin mieleni pahoitin kun liian monet asiakaspalvelualan ihmiset eivät tiedä yhtään (mistään) mitään.

Kassalla olo on hyvä ammatti, sitä tarvitaan. Mutta eikö kassaihminen jo oman mielenkiintonsa vuoksi halua oppia myymästään tavarasta yhtään mitään muuta kuin sen hinnan joka ilmaistuu näyttöpäätteelle?!

Vaikka lounastunnilla, hyllyjen ohi kävellessäsi, vilkaise tuotekuvaus. Seitsemänä päivänä opit jo 7 uutta asiaa! (aaa, mutta se onkin minun omaa aikaa, en voi käyttää siihen kahta minuuttia oppiakseni uutta - ei ole hyvä vastaus!)

Kukaan ei oleta että olisit kavelevä-tuote-sanakirja, mutta kyllä jotain sentään pitäisi tietää. Jo aivan oman itsesi takia!

2

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ahaaaa

      Kyllä varmaan paras neuvo ikinä 😂 Miten ajattelit sitten, että nämä kaikki tuotetietoudet jäävät päähän niin, että ne tosiaan vielä muistaakin sitten. Voi toki jokainen halutessaan kokeilla ihan kotioloissa, kuinka kauan sen kuivakaapin kaikkien tuotteiden tiedot pysyvät mielessä.

      Varsinkin kun elämä ei (edes sillä kaupan työntekijällä) ole pelkkää työtä, vaan siihen menee ehkä se neljäs-viidesosa viikosta.

    • Noniinpäniin

      Ai että pitäisi käyttää kallisarvoista taukoaikaa johonkin ylimääräiseen duuniin? Juu, ei tällä palkalla. Eikä suoraan sanoen kiinnostakaan.

      Ja tosiaan, jokainen voi ihan itsekin kokeilla, millaista on opetella esim. kotona olevien tuotteiden tuotesisällöt, alkuperämaat ja muut ulkoa. Kannattaa toki muistaa, että kaupassa niitä tuotteita on kymmeniä- tai satojatuhansia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      210
      2793
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2659
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      77
      1743
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      233
      1305
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1288
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      841
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      823
    Aihe