ulosotto vapaa myynti

illii

Miten etenee kiinteistövälittäjä myy , ostaja tarjoaa.... miten vouti astuu kuvioon?

8

6646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helsinki_UO_tuttu

      Jos kyseessä on omakotitalo, kiinteistön rasitustodistuksessa on maininta ulosmittauksesta. Kiinteistövälittäjän velvollisuus on hankkia kaikki mahdolliset luvat ulosottoviranomaiselta myyntiin ja myöhemmin kauppaan. Kaupanteossa kauppahinta maksetaan ulosottoviraston virkavaraintilille, josta ne sitten jaetaan ensin velkojille määrätyn järjestyksen mukaisesti. Kiinteistöä mahdollisesti seuraavat panttikirjat luovutetaan aina kaupanteossa ostajalle, ulosmittaustapauksessa ne ovat joko pankissa tai sitten ulosottoviraston holveissa.

      Jos kyseessä on asunto-osake (kerrostalo, rivitalo), osakekirja lienee sillä tavalla jemmassa joko pankissa tai ulosottoviranomaisella, että kaupantekoa ei yksinkertaisesti voida tehdä ilman lupien hakemista ulosottovirastosta. Tässäkin tapauksessa kauppahinta menee ulosottoviraston tilille, josta se sitten jaetaan 1. välittäjänpalkkio, 2. velkojat 3. velallinen.

      Jos välittäjä havaitsee missään vaiheessa asunnon/osakkeen/kiinteistön ulosmittauksen, hänen velvollisuus on pyytää ulosottovirastosta lupa ns. vapaaseen myyntiin.

      Ulosmitatun kiinteistö tai asunto-osakeomaisuuden myynti ilman voutia on siis tehty mahdottomaksi. Jos löydät kerrostaloasunnollesi ostajan ilman, että hän haluaa osakekirjan itselleen kaupanteossa, kauppa on mitätön ja mahdollisesti useampi kuin yksi rikkoo lakia. Ostajaa ei nimittäin ikinä merkitä asunto-osakeyhtiön osakasrekisteriin ilman kopiota siirretystä kauppakirjasta.

      • asfgdhhnsfc

        Vouti kysyy myös kaikilta velkojilta ensin suostumusta vapaaseen myyntiin, ennen kuin siihen voidaan ryhtyä.

        Myyntisummasta sen verran, että siitä otetaan ensin täytäntöönpanokulut, jotka sisältänevät ulosoton oman palkkion lisäksi välittäjän kustannukset, tämän jälkeen panttivelkojat saavat omansa ja loput jaetaan muille, ei etuoikeutetuille velkojille.


    • pilso

      Mökki on vapaassa myynnissä voudin ja kiinteistövälityksen kautta. Jos jätän tarjouksen miten asia etenee... emme ome saaneet vastausta hyväksyykö hylkääkö tarjousta. Pitkittääkö velallinen näin myyntiä ja tarjous ei mene voudille?

    • Elämäontätä

      Mitä jos asunto-osakkeesta saatava hinta kattaa juuri ja juuri pankkilainan ja jonkin kiinteistövälittäjän myyntikulut?
      Alunalkaen, jos voudilla on tiedossa ettei asunnon käypä arvo tule tuottamaan velkojille mitään, onko asuntoa pakko ulosmitata?
      Muuttotappioslueella tämmöinenkin on mahdollista, että asunnon hinta on romahtanut ,ja siitä ei ole velkojille mitään hyötyä , ainoastaan asunnon haltijan pitää päästä siitä eroon, koska siinä ei ole enää varaa asua :(.

      • Anonyymi

        Harmi vaan, kun nuo voudin virkamiehet esiintyvät myyjän ominaisuudessa ( tai ainakin esiintyvät henkilöinä, jotka tai joidenka pitisi osata kertoa myytävästä kohteesta), mutta ne EIVÄT tiedä yhtään mitään myytävästä asunnosta! Miten tämä on mahdollista?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Harmi vaan, kun nuo voudin virkamiehet esiintyvät myyjän ominaisuudessa ( tai ainakin esiintyvät henkilöinä, jotka tai joidenka pitisi osata kertoa myytävästä kohteesta), mutta ne EIVÄT tiedä yhtään mitään myytävästä asunnosta! Miten tämä on mahdollista?

        Ostajaa voidaan kusettaa mennen tullen, myyjän tietämättömyyden vuoksi! Kenen edun mukaista toimintaa tämä oikein on?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ostajaa voidaan kusettaa mennen tullen, myyjän tietämättömyyden vuoksi! Kenen edun mukaista toimintaa tämä oikein on?

        Velallisen vai velkojanko


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ostajaa voidaan kusettaa mennen tullen, myyjän tietämättömyyden vuoksi! Kenen edun mukaista toimintaa tämä oikein on?

        Niinpä. Loppupelissä kusetetaan ihan kaikkia osapuolia.
        Ostaja tarjoaa jotain summaa ja joutuu siitä toimenpiteestä lain kirjaimen alle, sopimus on sopimus ja jos laistatkin oston jälkeenpäin, maksat suolaisesti. Ostaja joutuu hakuammunnalla tarjoamaan korotussummia tietämättä ollenkaan millä myydään. Ja mitä. Velkojen osuus on mainittu (esim. alin hyväksyttävä tarjous), muttei se summa ole myyntisumma. Voutia seurataan, laki velvoittaa suorittamaan myynnin lain kirjaimen mukaan, eli ei saa myydä alle paikkakunnan tason (noin 80%). Ei vaikka kuinka yrittää alittaa rimoja ja vedota kuntotarkastajan arvioon asunnon kunnosta.

        Velallinen häviää, jossei saa velkojensa vakuudeksi ollutta summaa myynnissä. On vaikeaa aloittaa elämää uudelleen, jos jäännösvelka laahaa taas perässä vuosikausia. Tulee asunnottomuutta, kriisejä, perheiden hajoamista, itsemurhia. Ja jos ei näitä, joka tapauksessa yhteiskunta saa uuden tukilaisen. Ylivelkaantunut ei pysty maksamaan elämäänsä ja asumistaan ulosoton suojaosuudella 730e kuussa.

        Velkojat ja pankki häviävät. Eivät saa rahojaan. Jos asunto myydään väärällä hinnalla, eli alihintaan, vakuuden summat eivät täyty. Raha ei liiku, ei ehkä enää koskaan. Ja kun velalliselta on viety ainoa omaisuus, siinähän nuolevat näppejään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe