Rotikan oireet/terveys/ omakohtaisia kokemuksia

vanhaukkovaan

Meillä rotikka uros reilu 8v.
Pentuna jo käveli ajoittaain niiaamalla etumustaan ja kompuroi etukoivillaan. Pärjätty tähän asti mutta nyt on ruettu miettimään, että kun on monenmoista oiretta- vaikka koira jaksaakin sitten vahtia esim. pihaa ja juosta aidalle..Niin onko teillä kokemuksia tälläisistä?

Rotikka on jo pidemmän aikaa oksennellut monesti juomavedet/limaa. Usein juo vielä kerralla paljon, toki voi johtua siitä mutta mutta...Kun se on alkanut olemaan jokapäivästä.
Nykyään pitää ihme mölinää mennessään nukkumaan. Ihan kuin toki tyytyväisyyttä olisi mutta outoa...
Lenkkeillä ei enää pystytä. Koira pitkillä lenkeillä joko yrittää jäädä makaahaan maahan (näyttää, että saisi sydänkohtauksen tai jalat ei kanna tm),-läähättää ja näyttää, että kunto loppuu.
Etujalan nilkutus on pahentunut. Leikkeillä ei siis juuri hirveästi voida..Monesti jo, kun riehaannuttaa sitä omalla pihalla niin on sen verran kipeän oloinen, että ei jaksa aina edes reagoida ovesta tuleviin ihmisiin. Makaa ja haukahtaa siinä. Kävelee sitten ontuen.
Aurinkoa ei siedä juuri ollenkaan, kuumassa näyttää, että kuolee just ja siihen.
Välillä näyttää, että oksentaa jotain(veden tai ruuan jälk) ja siitä kuuluu ihan hirvittävä kakomisääni (kuin kunnon iso mies oksentaisi juurmultineen)

Muutoin on välillä energiapaukkuinen ja osaa kyllä riehua/pyytää riehumalla vaikka ruokaa tms (tämä tapa olut aina- palvelua heti kiitos) Tulee syliin ja silitettäväksi. On rauhallinen oma itsensä, välitön (kun ei tartte pihaa vartioida-siellä löytyy uusi virtapiikki aina) vahtii parin muun koiran juttuja, ja menee väliin poliisiksi, jos meno yltyy jne..

Mietitty tuota linkkaamista, että mitäänhän sille ei ole tehtävissä mutta missävaiheessa aina sitten uskaltaa tehdä viimeisen päätöksen.. Viimeistään toki sitten, kun ei enää pääse minnekään/halua lähteä minnekään tai vointi muuten romahtaa.

Onko kenenkään koiralla ollut samanlaisia oireita? Kokemuksia?

3

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitkäprovo

      Hyvä provo. Kenties hieman liian pitkä kuitenkin.

    • rusettirinta

      Oireet, kuten kakominen ja veden pulauttelu, väsymys lenkillä, viittaavat nesteeseen keuhkoissa. Se voi johtua sisäelinten kasvaimesta. Kyynärnivelissä nivelrikkoa, johon on hyvä antaa Arthrobalans Plus ja Omega 3 tabletteja. Ihmisten ravinne, mutta sopii myös koiran nivelrikkoon. Ennen lopullista päätöstä kannattaa kokeilla näitä valmisteita vähintäin kuukauden, jolloin selviää, onko nivelrikko suurin vaiva. Tärkeää olisi myös tarkistaa koiran imusolmukkeet kaulassa, kinnerkulmissa, ovatko suurentuneet. Jos ovat, niin viittaavat imusolmukesyöpään. Toivotaan, että väsymys johtuu nivelsärystä, jolloin eläinlääkärin antama särkylääke edellä mainittujen nivelravinteiden kanssa helpottaa koiran oloa.

      • Rozweiler

        Nesteen kerääntyminen keuhkoihin voi johtua myös sydänviasta... varsinkin jos kesken lenkin jää makaamaan.
        Tuohon pulautteluun, koitappa nostaa se vesikuppi/ ruokakuppi hieman ylemmäs.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      229
      5302
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      195
      2755
    3. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      59
      1873
    4. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1592
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      10
      1405
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      138
      1325
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      107
      1315
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      166
      1268
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      86
      1214
    10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1194
    Aihe