Littoistenjärven ihme puhuttaa: Uimakelvoton, haiseva ja samea vesi muuttui kemikaaleilla kristallinkirkkaaksi
Julkaistu 20.05.2017 06:34
Littoistenjärven uusi puhtaus hätkähdyttää. Kalatkin näkyvät ennen uimakelvottomassa ja sameassa järvessä nyt näin hyvin.
Littoistenjärven osakaskunnan puheenjohtajalla Jukka Heikkilällä on syytä hymyyn, sillä sameasta ja haisevasta järvestä on tullut kristallinkirkas. Rannalla riittääkin nyt ihmettelijöitä.
– Ennen järvessä pystyi uimaan vain alkukeväästä, sillä järvi oli täynnä sinilevää eikä sitä voinut käyttää edes löylyvetenä. Nyt kemiallisen käsittelyn kirkastaman järven rannoilla riittää ruuhkaksi asti ihmettelijöitä. Uimarit ovat ottaneet järven omakseen, kun uintikielto poistettiin, iloitsee Heikkilä.
Suomessa kemiallista käsittelyä on käytetty aiemmin kymmenissä pienemmissä järvissä.
Littoisenjärven puhdistusprojektista löytyvät ensimmäiset paperit kymmenen vuoden takaa.
– Järvi on varmaan Suomen eniten mitattu järvi ja monien vaiheiden jälkeen tulimme vakuuttuneiksi siitä, että järvi ei menisi pilalle kemikaaleista. Kävimme tutustumassa useisiin kohteisiin kuten Rymättylän Kirkkojärveen ja Lahden Matjärveen, joissa kemiallisia käsittelyitä on aiemmin tehty, Heikkilä kertoo.
Suomessa on käytetty kemikaaleja kymmenissä järvissä.
Muut keinot eivät tepsineet
Littoistenjärveä on yritetty kunnostaa vuosia eri tavoin, muuan muassa hoitokalastuksella ja lisäämällä happipitoisuutta, mutta mikään ei ole tepsinyt.
– Kyseessä on isoin suomalainen järvi, joka on nyt puhdistettu. Kemikaali levitettiin viime viikon torstaina ja perjantaina. Seuraamme järven tilaa vielä kolmen vuoden ajan. Polyalumiinikloridi-käsittelyitä on käytetty laajalti Pohjoismaissa ja Pohjois-Amerikassa, kertoo hankkeen projektipäällikkö Milja Vepsäläinen Vahanen Oy:stä.
Kemikaalikäsittelyyn lähdettiin, kun ympäristöministeriö myönsi luvan ja tuli osaltaan mukaan rahoittajaksi hankkeeseen. Nyt Littoistenjärvi on yksi hallituksen kärkihankkeista.
MITEN TAMMELAN JÄRVI PUHTAAKSI
ONNISTUUKOTÄÄLLÄ
2
346
Vastaukset
- mökkihaussa
Eihän Tammelassa ole huonoja järviä?
- Kusivesi
Oletko maistanut sitä vettä? Jos et,et tiedä mitään....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992065Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881876Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3271696Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht911231- 311227
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651052- 511047
- 581028