Koirapulmia

pikkupropleema

Moi vaan kaikille. Oon itte tässä hommaamassa jo kauan kaaaaauan mietittyä koiraa mutta rotu pulmia on, eli en tiedä mikä rotu olisi paras.

Haluan koirani olevan suht pieni ja lyhytkarvainen ja mahdollisesti pystykorvainen. Sen pitäisis olla helppo kouluttaa ja motivoida että voi harrastaa monia harrastuksia.
haluaisinsen kiintyvän omistajaansa ja että se on tottelevainen eikä karkaa minnekkään kotipihasta. haluaisin harrastaa esim. agia ja tokoa. Sen ei saisi pelätä vettä ja olla ystävllinen vieraita kohtaan.Ei riistaviettiä.

Tässä olivat e tärkeimmät asiat.
Kiitos vastauksista ja kysymyksiä saa kysyä

6

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Doggie12
    • kokeils

      Muovinen lelu sopii parhaiten, koska pehmonallekaan ei kestä vettä. Karvaton on perun karvatonkoira, vaan tottelevaisuus on kyseenalainen, samoin kuin 100% tottelevaisuus joka rodussa. Kiinanpystkovraa sanostaan omistajaansa kiintyväksi, mutta ei se mitenkään pieni ole. Pystyt korvat löytyy pytykorva-roduilta, mutta samoin myös riistaveittiä ja ennenkaikkea itsenäisyyttä joka usein tulkitaan itsepäisyydeksi. Joten joistakin vaatimumksista joudut tinkimään, esin agility ja toko harvoin sopivat samalle koiralle, niin ja jaksatko itse lähteä joka ilta treeneihin? Kokeilo homaa vaikkapa lähtemällä "koiralenkille" säässä kuin säässä ja varaa aikaa koiratreeniin vaikkapa menemällä koirien treenipaikalle norkoilemaan avustajaksi. Katso sitten, että jaksatko vielä vuoden päästä!

    • Friisiläinen

      Bostoninterrieri olisi hyvä, mutta ei rakasta vettä, mutta ei pelkääkkään.

      • pikkupropleema

        onko bostonilla miten hengitysongelmia?


    • Jokunenvain

      Kuulostaa sheltiltä tai heeleri, jöötti, corg?

    • vaihtoehtojaon

      Katso saksalaiset pystykorvat, on monia kokoja.
      Tai villakoiria, ne on hyviä kaikessa touhuamisessa, myös monia kokoja.Ja kotitrimmin oppii ite helposti, näyttelytrimmi on haastavampi.Kunnon koneen heti ostaa, ei halpista, niin hyvä kone kestää koiran iän.Sillä ajelet muutaman sentin karvapituuteen, on siisti, ja notkea liikeinen koira.Ei karvasta, ei sotke.Kasvattajat yleensä näyttää sen trimmaamisen pennunostajille ;)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3672
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3219
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2855
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      83
      2690
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1680
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1485
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1468
    Aihe