Koirapulmia

pikkupropleema

Moi vaan kaikille. Oon itte tässä hommaamassa jo kauan kaaaaauan mietittyä koiraa mutta rotu pulmia on, eli en tiedä mikä rotu olisi paras.

Haluan koirani olevan suht pieni ja lyhytkarvainen ja mahdollisesti pystykorvainen. Sen pitäisis olla helppo kouluttaa ja motivoida että voi harrastaa monia harrastuksia.
haluaisinsen kiintyvän omistajaansa ja että se on tottelevainen eikä karkaa minnekkään kotipihasta. haluaisin harrastaa esim. agia ja tokoa. Sen ei saisi pelätä vettä ja olla ystävllinen vieraita kohtaan.Ei riistaviettiä.

Tässä olivat e tärkeimmät asiat.
Kiitos vastauksista ja kysymyksiä saa kysyä

6

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Doggie12
    • kokeils

      Muovinen lelu sopii parhaiten, koska pehmonallekaan ei kestä vettä. Karvaton on perun karvatonkoira, vaan tottelevaisuus on kyseenalainen, samoin kuin 100% tottelevaisuus joka rodussa. Kiinanpystkovraa sanostaan omistajaansa kiintyväksi, mutta ei se mitenkään pieni ole. Pystyt korvat löytyy pytykorva-roduilta, mutta samoin myös riistaveittiä ja ennenkaikkea itsenäisyyttä joka usein tulkitaan itsepäisyydeksi. Joten joistakin vaatimumksista joudut tinkimään, esin agility ja toko harvoin sopivat samalle koiralle, niin ja jaksatko itse lähteä joka ilta treeneihin? Kokeilo homaa vaikkapa lähtemällä "koiralenkille" säässä kuin säässä ja varaa aikaa koiratreeniin vaikkapa menemällä koirien treenipaikalle norkoilemaan avustajaksi. Katso sitten, että jaksatko vielä vuoden päästä!

    • Friisiläinen

      Bostoninterrieri olisi hyvä, mutta ei rakasta vettä, mutta ei pelkääkkään.

      • pikkupropleema

        onko bostonilla miten hengitysongelmia?


    • Jokunenvain

      Kuulostaa sheltiltä tai heeleri, jöötti, corg?

    • vaihtoehtojaon

      Katso saksalaiset pystykorvat, on monia kokoja.
      Tai villakoiria, ne on hyviä kaikessa touhuamisessa, myös monia kokoja.Ja kotitrimmin oppii ite helposti, näyttelytrimmi on haastavampi.Kunnon koneen heti ostaa, ei halpista, niin hyvä kone kestää koiran iän.Sillä ajelet muutaman sentin karvapituuteen, on siisti, ja notkea liikeinen koira.Ei karvasta, ei sotke.Kasvattajat yleensä näyttää sen trimmaamisen pennunostajille ;)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7582
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5209
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      48
      2706
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      276
      2336
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      120
      2285
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      72
      2099
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      568
      2079
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1136
    9. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      68
      1098
    10. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1097
    Aihe