Moi vaan kaikille. Oon itte tässä hommaamassa jo kauan kaaaaauan mietittyä koiraa mutta rotu pulmia on, eli en tiedä mikä rotu olisi paras.
Haluan koirani olevan suht pieni ja lyhytkarvainen ja mahdollisesti pystykorvainen. Sen pitäisis olla helppo kouluttaa ja motivoida että voi harrastaa monia harrastuksia.
haluaisinsen kiintyvän omistajaansa ja että se on tottelevainen eikä karkaa minnekkään kotipihasta. haluaisin harrastaa esim. agia ja tokoa. Sen ei saisi pelätä vettä ja olla ystävllinen vieraita kohtaan.Ei riistaviettiä.
Tässä olivat e tärkeimmät asiat.
Kiitos vastauksista ja kysymyksiä saa kysyä
Koirapulmia
6
212
Vastaukset
- Doggie12
Kannattaa tehdä rotutesti täältä: https://www.hankikoira.fi/rotutesti
- kokeils
Muovinen lelu sopii parhaiten, koska pehmonallekaan ei kestä vettä. Karvaton on perun karvatonkoira, vaan tottelevaisuus on kyseenalainen, samoin kuin 100% tottelevaisuus joka rodussa. Kiinanpystkovraa sanostaan omistajaansa kiintyväksi, mutta ei se mitenkään pieni ole. Pystyt korvat löytyy pytykorva-roduilta, mutta samoin myös riistaveittiä ja ennenkaikkea itsenäisyyttä joka usein tulkitaan itsepäisyydeksi. Joten joistakin vaatimumksista joudut tinkimään, esin agility ja toko harvoin sopivat samalle koiralle, niin ja jaksatko itse lähteä joka ilta treeneihin? Kokeilo homaa vaikkapa lähtemällä "koiralenkille" säässä kuin säässä ja varaa aikaa koiratreeniin vaikkapa menemällä koirien treenipaikalle norkoilemaan avustajaksi. Katso sitten, että jaksatko vielä vuoden päästä!
- Friisiläinen
Bostoninterrieri olisi hyvä, mutta ei rakasta vettä, mutta ei pelkääkkään.
- pikkupropleema
onko bostonilla miten hengitysongelmia?
- Jokunenvain
Kuulostaa sheltiltä tai heeleri, jöötti, corg?
- vaihtoehtojaon
Katso saksalaiset pystykorvat, on monia kokoja.
Tai villakoiria, ne on hyviä kaikessa touhuamisessa, myös monia kokoja.Ja kotitrimmin oppii ite helposti, näyttelytrimmi on haastavampi.Kunnon koneen heti ostaa, ei halpista, niin hyvä kone kestää koiran iän.Sillä ajelet muutaman sentin karvapituuteen, on siisti, ja notkea liikeinen koira.Ei karvasta, ei sotke.Kasvattajat yleensä näyttää sen trimmaamisen pennunostajille ;)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502029
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241230Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831048- 35908
- 107898
- 53844
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58739Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711