Moi vaan kaikille. Oon itte tässä hommaamassa jo kauan kaaaaauan mietittyä koiraa mutta rotu pulmia on, eli en tiedä mikä rotu olisi paras.
Haluan koirani olevan suht pieni ja lyhytkarvainen ja mahdollisesti pystykorvainen. Sen pitäisis olla helppo kouluttaa ja motivoida että voi harrastaa monia harrastuksia.
haluaisinsen kiintyvän omistajaansa ja että se on tottelevainen eikä karkaa minnekkään kotipihasta. haluaisin harrastaa esim. agia ja tokoa. Sen ei saisi pelätä vettä ja olla ystävllinen vieraita kohtaan.Ei riistaviettiä.
Tässä olivat e tärkeimmät asiat.
Kiitos vastauksista ja kysymyksiä saa kysyä
Koirapulmia
6
303
Vastaukset
- Doggie12
Kannattaa tehdä rotutesti täältä: https://www.hankikoira.fi/rotutesti
- kokeils
Muovinen lelu sopii parhaiten, koska pehmonallekaan ei kestä vettä. Karvaton on perun karvatonkoira, vaan tottelevaisuus on kyseenalainen, samoin kuin 100% tottelevaisuus joka rodussa. Kiinanpystkovraa sanostaan omistajaansa kiintyväksi, mutta ei se mitenkään pieni ole. Pystyt korvat löytyy pytykorva-roduilta, mutta samoin myös riistaveittiä ja ennenkaikkea itsenäisyyttä joka usein tulkitaan itsepäisyydeksi. Joten joistakin vaatimumksista joudut tinkimään, esin agility ja toko harvoin sopivat samalle koiralle, niin ja jaksatko itse lähteä joka ilta treeneihin? Kokeilo homaa vaikkapa lähtemällä "koiralenkille" säässä kuin säässä ja varaa aikaa koiratreeniin vaikkapa menemällä koirien treenipaikalle norkoilemaan avustajaksi. Katso sitten, että jaksatko vielä vuoden päästä!
- Friisiläinen
Bostoninterrieri olisi hyvä, mutta ei rakasta vettä, mutta ei pelkääkkään.
- pikkupropleema
onko bostonilla miten hengitysongelmia?
- Jokunenvain
Kuulostaa sheltiltä tai heeleri, jöötti, corg?
- vaihtoehtojaon
Katso saksalaiset pystykorvat, on monia kokoja.
Tai villakoiria, ne on hyviä kaikessa touhuamisessa, myös monia kokoja.Ja kotitrimmin oppii ite helposti, näyttelytrimmi on haastavampi.Kunnon koneen heti ostaa, ei halpista, niin hyvä kone kestää koiran iän.Sillä ajelet muutaman sentin karvapituuteen, on siisti, ja notkea liikeinen koira.Ei karvasta, ei sotke.Kasvattajat yleensä näyttää sen trimmaamisen pennunostajille ;)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o4144996"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk193590Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit5213236Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1302664Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2512636Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1982615SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit402413"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –871745Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6451671Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki171509