Helsinki - infoa!

DiipaDaipa....

HEI!!
olen täältä lapista tulossa toukokuussa junalla eka helsinkiin, josta pitäis taiteilla itteni jotenki linja-autoon, joka vie Hotelli Pilottiin. Eli mites tämä käytännössä onnistuu? mistä pitäs nousta kyytiin hkissä?
Nii ja sitte olenko ymmärtäny oikein, että Pilotista on kuljetus ulkomaanterminaaliin? mulla lähtee lento klo 8 aamulla ja paikalla pitäs olla 1h30min ennen eli kulkeeko nämä bussit niin aikaisten? jos ei nii onko pitkä matka kävellä ulkomaanterminaaliin? vai pitäskö tilata taksi?
On niin kauheasti kysymyksiä, ku pitää tulla sinne suureen helsinkiin :)
Kiitti etukäteen :)

4

768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxzz

      Hotelli Pilottiin pääset nopeiten kun jäät junasta pois Tikkurilassa. Tikkurilan asemalta lähtee bussi 55, joka menee Pilotin ohi. Helsingin rautatieasemalta pääset Pilottiin riippuen päivästä ja kellonajasta busseilla 613N, 615N, 650, 651 ja 652, kannattaa katsoa www.reittiopas.fi. Pilotista on kuljetukset kentälle klo 5.00 lähtien, eli hyvin pääset sillä. Hotelli ei ole varsinaisesti kentällä, joten kävelymatkaa kertyisi noin 5km!

    • tyyris tyllerö
    • Kokkolan poika

      Hei. Junasta kannatta jäädä Tikkurilassa. Opin just että bussi Tikkurin asemasta kulkee bussi no 55 hotel Pilootin ohitse (matkalla Helsinkiin). Hotelli Pilootti ajaa hotellivieraat ilmaiseksi lentoterminaalille. Kysy aikataulu receptionista. Tilasin hotelli galahotels.com kautta syksyksi ja hinta oli edullinen.

      • Pillotti

        Tikkuri kaupungin osana on Porissa. Tikkurilassa on sen niminen ostari, mutta sillä ei ole omaa asemaa. Bussilt lähtee asemiLTA. Miksi Kokkolan poika edes kirjoitti, kun kaikki tietohan oli jo annettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4125
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      92
      2227
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      58
      950
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      834
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      37
      833
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      185
      810
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      801
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      755
    10. 35
      744
    Aihe