Mahamakkara

maccaraa

Olen 51-vuotias ja kohdun poiston takia en tiedä vaihdevuosista (suurempia oireita ei ole ollut), mutta jostain kumman syystä on salaa ilmaantunut pallomainen mahamakkara navan yläpuolelle. Jostain olen lukenut, että liittyy yleisesti keski-ikään ja naisilla hormonimuutoksiin. Ruokavaliota olen muuttanut, etten syö valkoisia jauhoja tai roskaruokaa - enemmän kasviksia, kalaa, kanaa. Sitruunaakin olen käyttänyt (kuulemma polttaa rasvaa) ulkolaisen ohjeen muaan. Ladyvitaakin käytän kasviestrogeenina. Mikä neuvoksi, tuntuu, että rasvaa katoaa takapuolesta, muttei oikeasta ongelmakohdasta. Kenelläkään hyviä neuvoja? Pitääkö tässä jo tuorekelmulla muokata vartaloaan, kun kesäkin alkaa painamaan päälle..

4

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Läkiikuista

      Kohtu pois.
      Mites munasarjat?

      • maccaraa2

        Munasarjat on ihan tallella ja vaihdevuosiahan ei tiedä kuin verikokeella varmasti. Kummastuttaa vaan, kun tuo makkaraosio on painaessa kovaa ja tiivistä, joten rasvaako siellä sitte piilottelee vai kertyykö just sinne, vaikka ruokavalio pitäis olla ok. No, ei tämä kauhean suuri murhe ole tällä palstalla, mutta ois kiva tietää konsteja/apua.


    • Eivieläviiskytrikki

      Mene nyt lääkärillesi näyttämään makkaraasi, jos se oikeasti vaivaa.
      Voit oikeasti vaan olla tullu vanhaksi, mikä on se paras vaihtoehto. Olet vanha. Hyväksy se.
      Tai sitten olet todella sairas.

      Katso ympärillesi. Makkaramahoja jokapuolella. Useimmat elämänsä parhaassa kunnossa iloitaksren loppuelämästä.

      Ei ihmisen tarvitse jaksaa juosta maratoonia, jos ei ole työkseen maratoonari.
      Ei ihmisen tarvitse pystyä nostaan sataaa kiloa penkistä. No, voi tarvita, jos haluu.

      Naama näyttää väärältä.
      Kroppakin on jotenkin outo.
      Kunnossa olen. Voimaa on.

      Peilistä näkyy vanheneva ihminen. Se olen minä. Onneksi sen silmät loistaa vielä.

      Oikeesti, katson peiliin. Katson silmiin. Minä olen tallella ja kaunis. Ihana.

    • maccaraa3

      Kyllähän vanhuus jo iskee ihan varmasti, mutta ihmetytti tosiaan, kuinka pian on tullut tämä ongelma. Selvitinkin tuossa asiaa ja nesteenpoistolääkityskin saa tuon aikaseksi eli nestettä kertyy vatsaonteloon sekä ns. virtsaumpikin voi tulla haittavaikutuksina. Pienensin annostusta ja nyt tuntuu jo ihmismäisemmältä eli voi kummartua jo paremmin ja se yleinen turvotuksenkin tunne pienempi. Kannattaa tutkiskella muutenkin käyttämiään lääkkeitä ja niiden haittavaikutuksia. Nesteenpoistolääkityksen sain puoli vuotta sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      70
      7063
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      66
      6950
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      149
      5583
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      53
      4678
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4109
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3760
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3347
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3298
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2823
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2289
    Aihe