kaikille avoimet kilpalut

kirijoottelija

mitähän tsäänssejä on alottelevalla kirjoittelijalla näissä kaikille avoimissa kisoissa, kun esim. nyt Karistolla se kuvakirjan tekstikilpailu.

että viekö voiton helposti joku ammattilainen ja paljon kirjoittanut, vai miten näissä usein käy? löytyykö joukosta helposti ne enemmän kirjoittaneet sitten jollain ihmeen kummalla tavalla. en tiiä...kaikkihan on ensin aloittelijoita mut silti, tuntuu et läpi on vaikee päästä. tympeetä ootella kun ei kuulu mitään, tai siis menee kuukausikaupalla aikaa ja sit lukee jostain et jo kasan kirjallisuutta julkaissut se ja se voitti tällä(kin) kertaa...

plllläääh.

10

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärrätkö-tollo-itseäsi

      Noh. Sinulla ei ole mitään jakoa edes perseenpyyhintäpaperiksi.

    • tuoreita

      En tiedä, mutta suomalaiset nykylastenkirjat ei itseeni ole tehneet niin suurtakaan vaikutusta (pois lukien Enna Airikin teokset sekä tietysti Nopolan sisarusten työt). Sikäli uskon, että hyvää on löydettävissä, tuoretta ja tuntematonta, tässä kilpailussa.

      Kustantajat varmasti mielellään antavat tilaisuuden uusille, jos varteenotettavia ilmaantuu. Myyntiähän he haluavat. Uudet kirjailijat voivat antaa uutta nostetta lastenkirjallisuudelle.

    • agjlw53089

      Jos teksti on hyvä, uusikin nimi voi menestyä. Moniin kilpailuihinhan osallistutaan anonyymisti juuri siksi, ettei nimi asettaisi ennakko-odotuksia. Enemmän kirjoittaneet löytyvät joukosta, koska he osaavat kirjoittaa. Tai ainakin osa heistä osaa, ja siksi esim. Portin ja Novan palkintolistoilla keikkuu vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen samoja nimiä. Tosiasia on, että enemmistö kirjoituskilpailuihin tulevista teksteistä on joko sisällöllisesti täyttä kuraa tai sitten huolimattomasti tai taitamattomasti kirjoitettuja. Useimmat valitettavasti kaikkea sitä. Kymmenien tai jopa satojen lähetettyjen käsikirjoitusten joukossa on tavallisesti vain muutamia, joissa on todellista potentiaalia. Sama näkyy myös säännöllisesti järjestettävissä kilpailuissa (Martti Joenpolven novellikilpailu, Pirkanmaan kirjoituskilpailu, Portti jne).

      Kilpailuihin osallistuminen kannattaa, jos lähtee mukaan tosissaan. On turha tuhlata sen enempää tuomariston kuin omaakaan aikaansa lähettämällä puolivillaisia yritelmiä.

      Kaikkia kilpailuissa menestyneitä tekstejä yhdistää aina yksi tekijä: voiton eteen on tehty tosissaan työtä, on pyydetty palautetta omasta tekstistä ja työstetty tekstiä saadun palautteen perusteella ennen kilpailuun lähettämistä. Kisoja ei voiteta "lahjakkuudella", vaan sillä, että sisäistetään kirjoittamisen olevan vaativa ja monivaiheinen työprosessi. Kolme olennaista asiaa: Erotu joukosta. Mieti, kenelle tekstisi on suunnattu. Ole uskottava. Niin, ja neljäntenä: Kirjoita hyvää suomea. Ellet osaa, opettele ensin ja osallistu vasta sen jälkeen.

      Kustantamoiden kirjoituskilpailut poikkeavat muista kisoista siinä, että niissä on olennaista kyetä näyttämään käsikirjoituksellaan, että sinussa on potentiaalia. Kustantamot eivät hae yhtä onnenkantamoista, vaan kirjoittajia, joilla on heille annettavaa myös tulevaisuutta ajatellen.

    • Korikarikiri

      Olen menestynyt kisassa. En ole pyytänyt palautetta siitä etukäteen, vaan kirjoitin sen täysin itsenäisesti itse. En ollut julkaissut mitään ennen menestystä.

      Joten onnea kilpailuun ketjun aloittajalle!

    • odottelen_vastauksia

      onko tullut menestystä viime aikoina?

    • Karisto taisi luvata ilmoittaa voittajalle juhannukseen mennessä. Viikko kärvistelyä vielä jäljellä!

    • minäpä44

      Voi että. En ollut huomannut koko kisaa. Tosin en tiedä, olisiko teema rohkeus innostanut.

    • Kerranvoitinminäkin

      Minä olen harrastelijana voittanut yhdessä kaikille avoimessa kirjoituskilpailussa. Palkinto ei tosin ollut noin hyvä kuin Kariston kisassa, eli ehkä ei innostanut yhtä montaa ammattilaista osallistumaan.

    • kirjailijanaluaa

      Onko suossa juoksua tai saappaan heittoa?

    • fsdfdsfef

      huh, pitää vaan kirjoittaa ahkerasti ja harjoitella ja opetella...niin moni haluaa julkaista mut ei koskaan onnistu. joskus tuskastuttaa kun lukee jotain oikein huonoa kirjaa (teksti ja ilmaisu on kökköä ja kankeaa) niin väkisinkin miettii, että millä ihmeellä tää on mennyt läpi, itsekin osaisin kirjoittaa parempaa, ja kirjoitankin. mut silti, mun juttua ei julkaista, mut jotain enni mustosta ihan sikana....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      352
      1565
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1014
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      989
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe