outoja aistituntemuksia

paniikkilainen

Olen 35-vuotias ja perusterve. Parin viime vuoden aikana mulla on voimistuneet oudot tuntemukset ympäri vartaloa, jotka on semmosia outoja pieniä lihasnykimisiä tai impulsseja, ihan mikroskooppisen pienellä alueella aina kerrallaan mutta paikka vaihtelee jatkuvasti, huomaa parhaiten levossa, vähän kun elohiiri tai joku ötökkä kävelis siinä. Niitä menee erityisen paljon kämmenissä, selässä, niskassa, kyljissä, rinnassa, alaselässä, vatsassa ja nyt viime aikoina myös alapäässä. Pää ja kasvot taitaa olla ainoat missä niitä ei vielä esiinny, jalkapohjissakin niitä on. Olen käynyt peruslääkärillä ja verikokeet otettu, myös kilpirauhanen eikä mitään poikkeavaa tullut ilmi. Elän terveellisesti eikä muutenkaan erityisempää stressiä pitäisi olla, eli aikalailla ok kaikki pitäisi olla. Lääkäri ehdotti neurologille menoa, mutta en ole vielä uskaltanut mennä. Olen nimittäin kahlannut nettiä ja kauhujuttuja sieltä lukenut kaikkea mielisairauksista vakaviin ja harvinaisiin neurologisiin sairauksiin, ms:ään ja alsiin asti. Nuoruudessa käytin aika reippaasti alkoholia, voisiko tämä olla joku alkoholin aiheuttama vaurio, mutta miksi se toisaalta vasta nyt tulee? Pelottaa vaan mennä lääkärille ja halusinkin kirjoittaa tänne, mistään kun en meinaa ihan samanlaisista oireista löytää tietoa. Oireisiin ei liity kihelmöinti, kutina tai puutuminen tai mikään lihasheikkous tai vapina. Siksi olen alkanut epäillä että ne onkin jokin harhatuntemus? En ole uskaltanut puhua oireistani muuta kun sille lääkärille vasta.

2

1346

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Essila1

      Kannattaa käydä neurologin juttusilla. Vaarana on, että tarkailet jatkuvasti itseäsi ja elohiiret alkavat ahdistaa sinua. Mitä enemmän noita pelkää ja tarkkailee niin sitä enemmän niitä tuntuu olevan, kerron kokemuksesta. Todennnäköisesti ei ole mitään vakavaa ja neurologin lausunto helpottaa sekä tuo turvallisuutta. Lääkkeitä jos ehdottaa niin masennus ja benzo lääkkeistä kannattaa pysyä tosi kaukana ja googlailla niiden vaarat tosi tarkkkaan ja perusteellisesti.

    • Anonyymi

      Mitä lääkityksiä? Gabrion ja Lyrica teettää tuota. Samoin lääkityksien vähennys/lopetus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1329
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1236
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      823
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      599
    7. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      478
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      465
    Aihe