IKÄMIES TULEHDUS YMPÄRILEIKKAUS

herraharkitseva

MORJES!

Olen 55 mies. Olen n. 4 vuoden ajan kärsinyt ikävästä tulehduskierteestä alapäässä. Punoitusta ja visvaisuutta esiintyy esinahan sisäpinnalla ja terskassa. Työpaikkalääkäri on todennut minulla olevan ns. "tavallinen" tulehdus. Kyseessä ei siis ole sukupuolitauti. Ihotautilääkäri täsmensi että tulehdukseni on kytköksissä seborrooiseen ekseemaan eli taliköhnään. Minullahan on hilseilyä ja punoitusta myös hiusrajassa ja kasvoissa. Vaivaani on hoidettu voiteilla, pimafucort ja pevisone. Ko. lääkkeet kyllä tehoavat melko hyvin. Saatuani itseni oireettomaksi, tulehdus kuitenkin uusii melko pian, viimeistään 10 vrk. kuluttua. Ihotautilääkärini ehdottikin minua harkitsemaan ympärileikkausta, joka olisi melko varmasti toimiva ratkaisu. Aluksi ajatus "vehkeiden silpomisesta" tuntui vastenmieliseltä. Kielteisenä asiana koen mm. paljaan terskan kosketus/hiertämisherkkyyden. Esim. polkupyöräily ja muu liikunta lienee tuskallista. Toisaalta, kai terskan iho ajanmittaan tottuu, paksunee, parkkiintuu?
Kaipaisinkin teiltä, arvon herrat, mielipiteitä ja mahdollisia kokemuksia aiheeseen liittyen. Suositukset vastaan tai puolesta otan vastaan kiitollisuudella.

7

1527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alksjdaslkjsald

      Jos tuohon ratkaisuun päädyt, niin teetä se yksityisellä. Julkisella koko homma on kuin venäläistä rulettia ja lopputulos voi olla ihan mitä tahansa onnistuneen ja totaalisen fiaskon väliltä. Toimenpide on peruuttamaton, jos se menee päin persettä, sillon sen kans on vaan elettävä koko loppuelämä. Kokemusta on ja päin helvettiä sössityn kanssa on loppuelämä pärjättävä.

    • Leikattu

      Tuntoherkkyyden suhteen ei kannata olla huolissaan. Terska tottuu muutamassa viikossa olemaan paljaana. Tikit sattuu alussa, mutta kun ne lähtee, ei epämukavuutta enää ole. Ei ole negatiivista asiaa sanottavana ympärileikkauksesta!

    • vasentau

      Minulle tehtiin ympärileikkaus vielä vanhempana, eikä siitä ollut kuin hyviä kokemuksia. Eniten parani hygienia, kun minulla oli todella reilun kokoinen esinahka. Se peitti terskan reilusti myös erektiossa. Nyt tuntuu kaikin puolin hyvältä ja tuntoherkkyyttäkin on riittävästi, vaikka leikkauksesta on jo muutama vuosi. Kannatan yksityistä sektoria toimenpiteeseen. Tutustu netistä eri leikkausvaihtoehtoihin ja sovi niistä lääkärin kanssa. Suosittelen sellaista vaihtoehtoa, jossa peniksen ihoa poistetaan mahdollisimman juuresta "hihamenetelmänä" tai sitten "korkea ja tiukka" menetelmää. Tällöin jää reilusti tuntoherkkää sisäpuolista esinahkaa jäljelle. Minusta kannattaa sopia myös frenulumin poistosta, koska se jää muuten liian tiukaksi.

      • dfghjfdsghjgfdfgf

        Saahan niihin "vaihtoehtoihin" tutustua, mut Suomessa on olemassa vain yksi oikea tapa ja se on ns "kaikki pois".


    • Leikattu

      Minulle tehtiin leikkaus jokin aika sitten yksityisellä. kaikki meni hyvin, ainoastaan toipuminen kesti suht kauan. Kun varaat pari kuukautta toipumiseen, niin kaikki hyvin. Toimii paljon paremmin, kuin vanha malli. Leikkaus ei satu yhtään, mutta ensimmäinen kuukausi on hankala.

    • herraharkitseva

      No-niin... nyt on vehje leikattu. Operaatiosta on kulunut reilu viikko. Paraneminen on tällä hetkellä ok. Ikävintä on ehkä kipu "aamujöpöön" herätessä, pari kertaa on päässyt tuskanhuuto kun mulkku on aaamuyöstä noudattanut vanhoja perinteitä. Isossa kuvassa voin todeta että paraneminen sujuu hyvin. Saikkaria minulle määrättiin kaksi viikkoa, sopii hyvin vallitseviin keleihin 😉 (hellettä). Mielenkiinnolla odotan tulevaa: eka yhdyntä, masturbaatio yms.

      • 822

        Itselleni tehtii n.3v sitten saman vaivan takia leikkaus.ensimmäinen kerta tuntui itsestäni ainakin älyttömän hyvälle.:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3894
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2619
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      44
      2584
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2375
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      29
      2208
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      303
      2103
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1809
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1633
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1498
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1477
    Aihe