Laitoin laalaatukiaseman

pystyyn ja nyt olen huutanut hulluna eri kanavilla koko eilisen päivän ja yön. Ketään en kuule eikä kukaan kuule minua. Laitteet ja anteenit vimosen päälle ja ohjeitten mukaan ja tehojakin yli 50w.
Taitaa olla se vanha totuus paree että avaa ikkunan ja huutaa siitä niin kovasti kuin ääntä lähtee,?
Myyjä sanoi, että harrastus on kovassa nousussa ja asemia ihan vilisee yötäpäivää. Kuulis ja näkis vaan.
6141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minä releoin Ratio Santelssia.

Äänestä

Laalaa on kuollut, aivan hiljaista, myyjät huijaa koska laa-radioita hyllyissä myymättä mutta tosi-asiassa laa-harrastus on kuolemassa kovaa vauhtia, kanavat hiljaisia, pelkkää kohinaa.

Äänestä
  • Kännyköiden yleistyttyä la-harrastus tosiaan kuoli lähes kokonaan. Aivan pieniä rinkuloita on jossain päin Suomea ja ulkomailla. Kuuntelepa vaikka Ulvilaa: http://websdr.fi:8080/ . Jos haluat oikeasti ääneen, harkitse radioamatöörilupaa. Minulle on riittänyt perusluokan lupa ja tehot 10W 2m ja 100W hf-bandeilla. Yhteysvälit 10...5000 km.

    Äänestä

  • AmatööriRobotti kirjoitti:

    Kännyköiden yleistyttyä la-harrastus tosiaan kuoli lähes kokonaan. Aivan pieniä rinkuloita on jossain päin Suomea ja ulkomailla. Kuuntelepa vaikka Ulvilaa: http://websdr.fi:8080/ . Jos haluat oikeasti ääneen, harkitse radioamatöörilupaa. Minulle on riittänyt perusluokan lupa ja tehot 10W 2m ja 100W hf-bandeilla. Yhteysvälit 10...5000 km.

    Kehno on sinulla asema jos 100 watilla yhteysväliksi jää maksimissaan vain 5000 kilometriä!

    Äänestä

Jos noin on, niin myyn halvalla koko paskan (yli tonnin arvoinen paketti)
Ensimmäinen ostaja saa kaikki satkulla.
Kerran huijattu - ei ikinä enää mikään lälläri!

Äänestä

Pysy vaan lällärinä, HF:llä jo ihan tarpeeksi puhelinpäivystäjiä ja lennätinvirkamiehiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sesiitäkinsitten kirjoitti:

pystyyn ja nyt olen huutanut hulluna eri kanavilla koko eilisen päivän ja yön. Ketään en kuule eikä kukaan kuule minua. Laitteet ja anteenit vimosen päälle ja ohjeitten mukaan ja tehojakin yli 50w.
Taitaa olla se vanha totuus paree että avaa ikkunan ja huutaa siitä niin kovasti kuin ääntä lähtee,?
Myyjä sanoi, että harrastus on kovassa nousussa ja asemia ihan vilisee yötäpäivää. Kuulis ja näkis vaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu