Lehdessä luki että taloyhtiön sääntöjä ei tarvitse noudattaa, vain oleellisesta rikkomuksesta voi olla seurauksia eli asunnon haltuunotto enintään 3 vuodeksi. Vähäisestä rikkomuksesta ei voida asuntoa ottaa haltuun eikä muitakaan sanktioita kuulemma tule. Eli voiko tosiaan grillata kaasugrillillä parvekkeella tai vaikka savustaa parvekkeella. Mukavaa varmaan kesäkuumalla jos naapurin parvekkeelta tulee savustuksen savukäryt omaan ausntoon sisään jos parvekkeen ovi on auki. Kuumassa kopperossa sitten kärvistelet. Samaten tupakointikieltoa ei tarvitse ilmeisesti noudattaa, niin vähäinen rikkomus. Typerää laatia mokomia sääntöjä, joilla ei ole mitään vaikutusta. Mutta varmaan hyvä henki kommuunissa jos ja kun osa rikkoo sääntöjä miten huvittaa. Huh, onneksi on oma talo ja omalla pihalla saa grillata ja savustaa rauhassa, voi mennä paljuunkin kesäkuumalla ja napsauttaa ilmastoinnin päälle.
Kaiken huippu on tämä:
HU: Helsingin kaupungin asuntojen pihoille grillauskielto – säännön rikkojia voi odottaa jopa häätö
http://www.mtv.fi/lifestyle/koti/artikkeli/hu-helsingin-kaupungin-asuntojen-pihoille-grillauskielto-saannon-rikkojia-voi-odottaa-jopa-haato/5922688
Eli enää ei pääse edes alltopellin palaselle grillaamaan lenkkiä, uskomatonta.
Kaiken huippu on tämä:
HU: Helsingin kaupungin asuntojen pihoille grillauskielto – säännön rikkojia voi odottaa jopa häätö
http://www.mtv.fi/lifestyle/koti/artikkeli/hu-helsingin-kaupungin-asuntojen-pihoille-grillauskielto-saannon-rikkojia-voi-odottaa-jopa-haato/5922688
Eli enää ei pääse edes alltopellin palaselle grillaamaan lenkkiä, uskomatonta.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Mielestäni luin vähän aikaa sitten, että tuo grillauskielto pihalla Stadin taloissa jouduttiin perumaan. En nyt löydä sitä...
Niin, jos ei grillauskiellosta tarvitse piitata, ei tarvitse piitata muistakaan järjestyssäännöistä. Kätevää!
Itse en viitsisi moisessa loukossa asua, jossa kukin saa remeltää ja haista miten lystää. Huhhuh mikä ajatuskin, HUH!
Rouva loordi taas keskustelee:D:, mahtaa rouvaa ahdistaa siellä kopperossa:D:
Eihän Loordi rouva ole ei toki, neitokainen vielä ja kunnioitettavan 60 vuoden iän jo ohittanut impiumpi, kopissa kyllä asuu näin lähipiirin tietoa....
Shemale pikemminkin tämä ok- jne...
Vittu mikä daiju. Luulitko siis oikeasti että joku parvekekielto on joku todellinen juttu? Oot jauhanut siitä vuosikaudet, luulin että paskaa läppää jauhat yrittäen kevyesti trollata, todellisuudessa ootkin just niin palikka mitä jutusitasi voi päätellä. Ootko ikinä käynyt edes kerrostalossa?
https://www.omataloyhtio.fi/artikkelit/12744/parvekegrillaus_kuumentaa_tunteita.htm
"Taloyhtiön järjestyssäännöissä on siis voitu kieltää parvekegrillaaminen turvallisuussyistä ja tuolloin kieltoa on noudatettava. "
En lähtisi kokeilemaan kiellon rikkomista. Ainakin meidän yhtiössä otetaan asunto haltuun jo toisen varoituksen jälkeen, opiksi ja pelotukseksi muille.
Eli riittää, kun laittaa järjestyssääntöön kiellon perusteeksi turvallisuussyyt. Näinhän toki on monessa taloyhtiössä tehtykin.
Parvekegrillaaminen on kerrostalossa ankarasti kiellettyä jos järjestyssääntö niin sanoo, taas se tuli todistettua, näin se vaan on.
Tosin+suurimmassa+osassa+kerrostaloja+ei+tuollaista+järjestyssääntöä+ole+ollenkaan.+Ehkä+1%:ssa+saattaa+tuollainen+olla,+mutta+ei+todennäköisesti+noinkaan+monessa.+Ja+jos+enemmistö+asukkaista+hyväksyy+grillaamisen,+ei+tuollaista+järjestyssääntöä+koskaan+tulekaan.+Ja+hallitus+ei+tuollaista+määrää,+vaan+yhtiökokous.
Kannattaa myös muistaa, että järjestyssäännöt eivät ole pysyviä. Yksinkertainen äänestys yhtiökokouksessa riittää kumoamaan minkä tahansa säännön järjestyssäännöistä. Vaikka grillaus olisi kielletty yhdessä äänestyksessä, voidaan se kumota koska tahansa.
Taitaa+olla+yli+90%:ssa+yhtiöistä+grillauskielto.+Siinä+ei+jossittelu+auta.
Sori. Olet täysin väärässä. Olet myös tyhmä. Muuten et kykenisi kirjoittamaan mitään noin hölmöä. Muodostatko maailmankuvasi Suoli24:stä, vai minkä tekosyyn varjolla valehtelet meille?
.
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/143387-onko-taloyhtiosi-kieltanyt-parvekkeella-grillaamisen-kiinteistoliitto-ei-kannattaisi
.
Tässä vielä hevosen suusta, kiinteistöliiton vanhempi lakimies Kaisu Terkki:
- Grillaaminen kuuluu normaaliin elämään. Huoneiston hallintaanotto on niin järeä toimenpide, että järjestysmääräyksessä olevan grillaamiskiellon rikkominen jää yleensä vaille oikeusvaikutusta, mikäli grillaaminen tehdään paloturvallisesti. Sen vuoksi parvekegrillaamista ei kannata kieltää kokonaan yhtiön järjestysmääräyksissä
.
Myös LOORDIN aiempi aivopieru koskien tupakoinnin rajoittamista on osoittaunut TÖRKEÄKSI VALHEEKSI. Jostain syystä hän siellä jossain kotonaan haaveilee naapurillisten ihmisten asumisen vaikeudesta. Minusta se on henkisesti köyhän ihmisen toimintaa, johon pitäisi puuttua ennenkuin hän alkaa käydä oikeasti vaaralliseksi muille ihmisille Reaalimaailmassa. Ammatillisen kokemukseni avulla voin todeta, että esimerkiksi pyromaaneilla ja eläinten myrkyttäjillä on usein ennen oireiden puhkeamista taipumusta samantyyliseen maaniseen fantasiointiin.
.
Helsingissä YKSI TALOYHTIÖ on hakenut tupakointi kieltoa. Senkin KÄSITTELY KESKEYTETTIIN.
.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/220525-tupakkakielto-tormasi-todellisuuteen-kallis-lasku-pelottaa-taloyhtioon-musta-lista
.
.
Nyt kun grillaaminen on taas sallittua ja tupakkaakin saa polttaa, niin mistä meidän Itku-Petteri alkaa seuraavaksi nillittämään? Jeesus tietää, mutta itse arvelen että luultavasti liian kuumasta kesästä. Tai siitepölystä. Naapureista? VITTU IHAN SAMA MEE HOITOON!!!!!!!!"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SAATANA
Meillä on parvekkeella grillaaminen sallittu sähkögrillillä. Grillaaminen hiili- tai kaasugrillillä on kielletty turvallisuussyistä. Tämä on talon järjestyssäännöissä jotka ovat nähtävissä alakerran aulan ilmoitustaululla. Kyse on kerrostalosta Helsingin ydinkeskustassa.
Itseeni ei tuo osittainen kielto mitenkään vaikuta koska en ole kiinnostunut grillaamisesta. Jos olisin, niin oletan että sähkögrillillä saisi ihan hyvää grilliruokaa.
Vaikka tällaisella: https://www.k-rauta.fi/rautakauppa/terassi--pihakalusteet-ja-grillit/grillit-ja-savustimet/sähkögrillit/sähkögrilli-weber-q-2400-jalustalla
Niin, jos 2200 W on "grillausta", niin mikä ettei. Eiköhän tuolla saa puolessa tunnissa Campingin lämpöiseksi. Mikrossa tietysti sama sujuisi minuutissa.
Meillä ok-talossa pelkän pietzosytyttimen teho on 2200 W. 8 poltinta pitää huolen, että parila tosiaan on kuuma eikä pikkaisen haalea. Grilliin voi laittaa kypsymään vaikka kokonaisen lampaan, jos siltä tuntuu. Sitä minä kutsun grillaamiseksi.
Loordi . joo, olen ennenkin lukenut tämän uuvatin juttuja ja jotenkin sairaita on ja samaa toistoa aina uudestaan eri termeinä, onkohan kyseessä oikea englantilainen arvonimi vai kaupungin tukiasunnossa kyhjöttävä harhainen homeli sitä pitää punnita.
Ihan kiva näitä huumoripläjäyksiä on lukea joskus mutta aina ei oikein jaksa vaikka varmanakin se on Loordille terapiaa ja ainoa keino olla elossa.
Moga, kuinka pahasti otit takkiin Vuosaaren kämpässäsi, vai etkö ole saanut sitä vieläkään myytyä?
Tainnut mennä Loordilla taas kakat housuun kun sekoilee ja mokailee itsekseen, outojen saitti tämä on kuten suoli24 yleensäkin.
Loordi herää vielä suomen "ihanuuteen" siinä vaiheessa kun joutuu kusivikaisena mamujen hoidettavaksi eikä kukaan enää hoidakkaan sua vaan saat mädätä kusiseen sänkyyn odottaen kuolemaa sairaalan poistoyksikössä....Nimittäin; näillä palkoilla mitä suomessa on ei enää ketään kiinnosta kuka asukas asuu missäkin muodossa tai missä kylässä....Suomi on jo romahtanut ja viisaat muuttavat koko ajan pois suomesta....Suomen inflaatio on järjetön eikä mahdollinen enää ylläpitää kauaa...
Tuskin raajarikon akan tilanne siitä kummoisemmaksi muuttuis kun nytkin on niin ja näin...
Kyllä se Loordi/Laardi on oikeassa sen suhteen että parveke yms. grillaus on kassulla kiellettyjen listalla. Oikeastaan olisi helpompi sanoa että mikä kassulla ON sallittua kuin se mitkä kaikki siellä EI OLE sallittua. Mutta nyt kyllä heräsi huoli että missä voivat Mehmed, Ahmed, Ritu, Kake sekä puukko-Pate ördätä kun niiden kantiskin eli aaltopellin palanen kassun takapihan vitikossa on bannattu. Noh, se on elämää kassulla. Vapaaehtoinen valinta sekin.....
Helsingissä YKSI TALOYHTIÖ on hakenut tupakointi kieltoa. Senkin KÄSITTELY KESKEYTETTIIN.
.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/220525-tupakkakielto-tormasi-todellisuuteen-kallis-lasku-pelottaa-taloyhtioon-musta-lista
Kuka puhui tupakointikiellosta? Nimimerkki kasarmi.penteleet kertoi kassujen grillauskiellosta, mikä pitää kyllä paikkansa.
Saat siis ördätä ja vetää norttia ihan rauhassa parvekkeellasi, mutta grillata et saa. Se on ankarasti kiellettyä.
Kuinka ankarasti? Laitahan faktaa sanojesi tueksi, mopopoika.
Asunnon haltuunoton uhalla. Jos järjestyssääntöjä ei noudata, asunto otetaan yhtiön haltuun. Mites muuten, kannattaisiko sun käydä vähän happihyppelyllä, kun tuntuu tuo pipo kiristävän melkoisesti? Miten menee?
Mitä se kasarmi ryökäle täällä kiukuttelee ?! Eikö se itseltä suihinotto oikein tahdo onnistua kun muiden pitäisi alkaa muka sun slaibaas lutkuttamaan ? Kuka perkele se sinunkin on käskenyt sinne kasarmille änkeytyä ja asettua taloksi ? Se on oikein että tuollaisilta KasarmiPenteleiltä kielletää körssin vetäminen ja parveke että kaikki muukin grillaus, vielä kun ottaisivat teiltä ihmisoikeudet pois niin olisi kaikki hyvin.
Juridisesti ajateltuna (taloyhtiön) järjestyssääntöjä voidaan pitää herrasmiessopimuksina, joilla ei siis ole minkään asteen lainvoimaa. Suomessa ei ole annettu AINOATAKAAN häätöä parvekegrillaamisen vuoksi. Erittäin harvoin tapauksessa tapauksesta nasahtaa varoitus, mutta pelkkä huomautus on yleisin seuraamus.
Miksi valehtelet?
Näytä yksikin tapaus väitteidesi tueksi.
Et pysty, koska sellaista ei ole tapahtunut.
Kuten avauksessa jo todetaan, SÄÄNTÖJÄ EI TARVITSE NOUDATTAA.
Taloyhtiön sääntöjä ei siis tarvitse noudattaa käytännössä, voi esim. polttaa tupakkaa rappukäytävässä siinä kuin omassa kämpässäänkin. Loordi on käynyt kerrostalossa, jossa oli määräys että taloyhtiön saunatiloissa ei saa käydä suihkussa vaan suihkussa tulee käydä omassa huoneistossa
Huh, huh onko tuo tottakaan. Minulla on saunavuoro tiistaisin 13.45-14.10 ja saan suihkutella yllin kyllin. Tosin asunnossa en saa käydä suihkussa hiljaisuuden aikaan 22-07 enkä vetää wc pönttöä. Näitä sääntöjä kun noudattaa, niin pärjää täällä kasarmilla.
Oletko niin tyhmä että yleistät tuon koskemaan suurinta osaa asuntokantaa? Itsekin olen käynyt omakotitalossa jossa oli ulkovessa ja home kasvoi seinistä. Kuvittele!
Sinä joka olet HC-luokan kasarmilude, et tunnistaisi OK-taloa vaikka sinut sinne sisälle talutettaisi. Mutta kasarmilude-taustasi vuoksi sinua ei edes lasketa edes OK-talon portin pielen yli jottei ne luteet & persenileet sieltä kassulta kantautuisi kuninkaallisen(sten) OK-asujan plantaasille. On ihan sama asia kuin aikoinaan kuulentojen alla ei astronautit saaneet puhua lähimmäistensä kanssa kuin tien yli kun yritettiin varmistaa ettei visvat & paskat kantaudu alukseen.
Olisit sinäkin aikanaan tehnyt järkevämpiä päätöksiä, niin ei tarvisi tuollaisessa kommunisti hyyskässä bunkata.
Mikä on HC-luokka? Tämä keskusteluketju on laadukas ja mielenkiintoinen, mutta ammattisanastossa näköjään minulla on aukkoja.
Omakotitaloissa on nähty myös näitä suihkukieltoja eräässäkin talossa oli suihkukielto ja wc kielto mutta saunassa sai käydä ja tähän oli syynsä.