Mulla on Canon G15 jossa ilmeisesti lamellirakenteinen linssinsuoja naarmuttaa etummaista linssiä. Suoja aukeaa ja sulkeutuu automaattisesti joten toimintaan ei voi vaikuttaa.
Linssin naarmut ova kaikki pustysuuntaisia ja selvästi havaittavissa ja vastavalokuvissa sameana kohtana. Canonilla eivät tunnistaneet tällaista vikaa eivätkä suostuneet korjaamaan takuuseen. Nettiä selaamalla voi löytää samanlaisia tapauksi runsaasti ympäri maailman.
Jotkin ovat kertoneet rakentaneensa puhki valotetusta filmistä suojan linssin eteen, joillekin paikallinen Canon on korjannut vian vähin äänin.
Jas Tekniikka ilmoitti, korjaavansa 200 eurolla linssin kuntoon. Tuntuu kalliilta kaksi vuotta vanhaa kameraa korjata joka on juuri takuun päättymisen rajoilla kun senikäisen kameran arvo ei ole paljonkaan korkeampi. Mukava kamera muuten mutta suoranaisesti viilaa linssiin.
Olin aikeissa hankkia G7 mkII:n mutta siinä on samanlainen linssinsuojaussysteemi joten kun ei ole varmuutta toimiiko siinäkään suojauis luotettavasti niin merkin vaihto on edessä.
Onko muilla samoja ongelmia?
Canon G15 viilaa linssiin
Fvilmari
2
172
Vastaukset
- 345345
Oletko varma ettei suojan väliin ole jäänyt muutamaa hiekan murusta? Helposti saattaisi kulkeutua sinne väliin ja kun suoja sulkeutuu niin vetäsee kivat naarmut linssiin. Joka tapauksessa huonosti suunniteltu p*ska.
- Canonisti______minäkin
Jos ei tarvitse videota (Panasonic LX100) niin käytännössä edullisin kunnon pokkari on Fujin X100T.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668