Töitä olisi heti 9000:lle

Pulleajalaiskakoodari

http://www.hs.fi/talous/art-2000005225501.html
"Suomessa vallitsevasta koodaripulasta on kirjoitettu kevään aikana paljon. Siitä puhutaan myös Heleniuksen kanssa. Hän haluaa tarkentaa: peruskoodareita riittää, mutta huipuista on pulaa."

"Luentosali on täynnä jo puoli tuntia ennen koulutuksen alkua. Turun yliopistossa tietojenkäsittelytiedettä opiskeleva Mikko Metsäranta kertoo hakeneensa koodarin pestejä kesäksi.

”En saanut. Olen sitten kesän kaupan kassalla”, Metsäranta, 23, sanoo.

Hän sanoo hakevansa kurssilta jotain, minkä avulla pääsisi kiinni ensimmäiseen pestiin."

11

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dkdkkdkddkkdkd

      Joo - ja 20000 vois antaa alalla potkut ja vaihtaa 29000 huippuun.

      No robotisaatio korvaa nämäkin - tarvitaan vain 29 huippua koodaamaan robotit. Loput joutaakin sitten kilometritehtaalle.

    • tylytylytyllyllei

      "Koulutusta on laiminlyöty kohta 20 vuotta."

      Vai niin? Saisiko tähän kommentin joltakulta kouluttavan organisaation edustajalta?

      "sen sijaan että he olisivat päättäneet pikaisesti opintonsa business and information technology -ohjelmassa ja ryhtyneet itse koodareiksi, miehet perustivat koodareita kouluttavan yrityksen."

      Ne, jotka osaa, tekee mitä vaan. Ne jotka eivät, ryhtyvät kouluttajiksi.

      "koulussa opetetaan koodaamisesta asioita, joiden avulla ei saa työpaikkaa"

      Hän viittaa tekstissä aiemmin mainittuun Haaga-Helia kouluun. Ehkäpä sitten oli väärä paikka mennä opiskelemaan. Olisi mennyt TKK:n tietotekniikan osastolle (mikä lie nykyään nimeltään) niin ongelmaa tuskin olisi.

      "Taloussanomat kertoi ”tavallisten superkoodareiden” kuukausipalkkojen liikkuvan 6 000–9 000 eurossa. Klemetti sanoo, että tässä kohtaa uutiset eivät pidä paikkansa."

      Klemetti taitaa väittää Taloussanomia valemediaksi. Onko enää mitään mediaa, joka ei olisi valemedia?

      "”Jos teet kolme vuotta yhtä ja samaa projektia kovalla liksalla mutta samalla teknologialla, sen jälkeen on kova urakka ottaa muut kiinni, kun teknologia kehittyy”, Klemetti kertoo."

      Tylyä.

      • Sarvikuonojen.Maa

        Sitähän se on eli keskeneräisiä projekteja jotka on jo alusta alkaen koodattu päin persettä ja josta alkuperäiset tekijät ovat lähteneet muualle - on vaikea saada tekijöitä sellaisiin tehtäviin. Ei siinä mikään opiskelija pärjää vaan menettää loputkin mielenkiintosta jos sellaista paskaa laitetaan tekemään. Samoin kokeneemmatkin kaverit lähtevät usein koeajalla kun tajuavat että ovat joutuneet pelkästään paikkaamaan keskenjääneitä projekteja ties kuinka pitkäksi aikaa.

        Firman oma syy on se jos projektit eivät tunnu koskaan päättyvän ja jengi vaihtuu. Heillä on itsellään vastuu projetin kokonaistoimituksesta ja sen laadusta.


      • Saranatlujilla

        Eficodessa käy ovi tiuhaan molempiin suuntiin. Eli ei yritys siinä mielessä mikään poikkeus ole muihiin verrattuna.


      • ldkdkdkkdkdkddkkd
        Saranatlujilla kirjoitti:

        Eficodessa käy ovi tiuhaan molempiin suuntiin. Eli ei yritys siinä mielessä mikään poikkeus ole muihiin verrattuna.

        Yleensä noin GPtW firmoissa - vaihtuvuus on korkea!


      • greatplace2workREALLY

        Kuinka kukaan haluaa lähteä jos on niin GREAT PLACE TO WORK? Voisi luulla, että tuonne halutaan ja sieltä ei missään tapauksessa haluta pois?


      • mentaaliprojektit

        Yleensä ne ihmiset, joilla on kovimmat lääkkeet pysyvät hommissa pisimpään - mikään kun ei heitä liikauta. Vasta orastava aivohalvaus saa heidät pois ruodusta. Sen sijaan omasta terveydestään huolta pitävät lähtevät aikaisin. Eikä suotta. Ja minkälaista koodia nuo sitten saavat aikaan - pihalle lääkittyinä tästä maailmasta. Sitä ei kukaan halua lukea - siitä saa pahimmillaan aivovaurion.


      • PastilliHuuleenkoJaHauta
        mentaaliprojektit kirjoitti:

        Yleensä ne ihmiset, joilla on kovimmat lääkkeet pysyvät hommissa pisimpään - mikään kun ei heitä liikauta. Vasta orastava aivohalvaus saa heidät pois ruodusta. Sen sijaan omasta terveydestään huolta pitävät lähtevät aikaisin. Eikä suotta. Ja minkälaista koodia nuo sitten saavat aikaan - pihalle lääkittyinä tästä maailmasta. Sitä ei kukaan halua lukea - siitä saa pahimmillaan aivovaurion.

        Noita erikoisimpia ideoita on saatu aikaiseksi kovissa aineissa jo 20-40-luvulta lähtien niin tekniikan, politiikan kuin musiikin saralta. Eli se että aineilla on keksitty mitä erilaisempia asioita ei ole enää tänä päivänä mitenkään uutta.

        Se on varmaa että kovat aineet sekä laittomat että lääkärisedän kirjoittamat apteekkitavarat jättävät pitkällä juoksulla omat jälkensä käyttäjän aivoihin. Kun ohjelmistotyö menee siihen että pitää olla pillerien käyttäjä joka ikinen päivä niin voi tietysti pohtia että mihin se johtaa lopulta. Ja näitä ihmisiä on nyky Suomessa todella paljon ja myös muillakin aloilla.

        Kyllä valtion instanssit ovat tietoisia siitä että osia työelämästä pyöritetään pillereiden voimin.
        Jos se yht' äkkiä lopetettaisiin niin monelta alalta tippuisi ns. ylityöllistetty asiantuntijahenkilöstö.


      • dkdkdkdkkdkdkdk
        greatplace2workREALLY kirjoitti:

        Kuinka kukaan haluaa lähteä jos on niin GREAT PLACE TO WORK? Voisi luulla, että tuonne halutaan ja sieltä ei missään tapauksessa haluta pois?

        GPtW on markkinointia. IT alan Lada on lujaa laatua.


      • Anonyymi
        greatplace2workREALLY kirjoitti:

        Kuinka kukaan haluaa lähteä jos on niin GREAT PLACE TO WORK? Voisi luulla, että tuonne halutaan ja sieltä ei missään tapauksessa haluta pois?

        Nämä paikat ovat täynnä sellaisia vittuilijoita ettei tosikaan.


    • beethooven

      Poika meni puolitoista vuotta siten jotakin koodailemaan vähäksi aikaa ja on sillä tiellä näemmä vielä edelleenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe