Töitä olisi heti 9000:lle

Pulleajalaiskakoodari

http://www.hs.fi/talous/art-2000005225501.html
"Suomessa vallitsevasta koodaripulasta on kirjoitettu kevään aikana paljon. Siitä puhutaan myös Heleniuksen kanssa. Hän haluaa tarkentaa: peruskoodareita riittää, mutta huipuista on pulaa."

"Luentosali on täynnä jo puoli tuntia ennen koulutuksen alkua. Turun yliopistossa tietojenkäsittelytiedettä opiskeleva Mikko Metsäranta kertoo hakeneensa koodarin pestejä kesäksi.

”En saanut. Olen sitten kesän kaupan kassalla”, Metsäranta, 23, sanoo.

Hän sanoo hakevansa kurssilta jotain, minkä avulla pääsisi kiinni ensimmäiseen pestiin."

11

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dkdkkdkddkkdkd

      Joo - ja 20000 vois antaa alalla potkut ja vaihtaa 29000 huippuun.

      No robotisaatio korvaa nämäkin - tarvitaan vain 29 huippua koodaamaan robotit. Loput joutaakin sitten kilometritehtaalle.

    • tylytylytyllyllei

      "Koulutusta on laiminlyöty kohta 20 vuotta."

      Vai niin? Saisiko tähän kommentin joltakulta kouluttavan organisaation edustajalta?

      "sen sijaan että he olisivat päättäneet pikaisesti opintonsa business and information technology -ohjelmassa ja ryhtyneet itse koodareiksi, miehet perustivat koodareita kouluttavan yrityksen."

      Ne, jotka osaa, tekee mitä vaan. Ne jotka eivät, ryhtyvät kouluttajiksi.

      "koulussa opetetaan koodaamisesta asioita, joiden avulla ei saa työpaikkaa"

      Hän viittaa tekstissä aiemmin mainittuun Haaga-Helia kouluun. Ehkäpä sitten oli väärä paikka mennä opiskelemaan. Olisi mennyt TKK:n tietotekniikan osastolle (mikä lie nykyään nimeltään) niin ongelmaa tuskin olisi.

      "Taloussanomat kertoi ”tavallisten superkoodareiden” kuukausipalkkojen liikkuvan 6 000–9 000 eurossa. Klemetti sanoo, että tässä kohtaa uutiset eivät pidä paikkansa."

      Klemetti taitaa väittää Taloussanomia valemediaksi. Onko enää mitään mediaa, joka ei olisi valemedia?

      "”Jos teet kolme vuotta yhtä ja samaa projektia kovalla liksalla mutta samalla teknologialla, sen jälkeen on kova urakka ottaa muut kiinni, kun teknologia kehittyy”, Klemetti kertoo."

      Tylyä.

      • Sarvikuonojen.Maa

        Sitähän se on eli keskeneräisiä projekteja jotka on jo alusta alkaen koodattu päin persettä ja josta alkuperäiset tekijät ovat lähteneet muualle - on vaikea saada tekijöitä sellaisiin tehtäviin. Ei siinä mikään opiskelija pärjää vaan menettää loputkin mielenkiintosta jos sellaista paskaa laitetaan tekemään. Samoin kokeneemmatkin kaverit lähtevät usein koeajalla kun tajuavat että ovat joutuneet pelkästään paikkaamaan keskenjääneitä projekteja ties kuinka pitkäksi aikaa.

        Firman oma syy on se jos projektit eivät tunnu koskaan päättyvän ja jengi vaihtuu. Heillä on itsellään vastuu projetin kokonaistoimituksesta ja sen laadusta.


      • Saranatlujilla

        Eficodessa käy ovi tiuhaan molempiin suuntiin. Eli ei yritys siinä mielessä mikään poikkeus ole muihiin verrattuna.


      • ldkdkdkkdkdkddkkd
        Saranatlujilla kirjoitti:

        Eficodessa käy ovi tiuhaan molempiin suuntiin. Eli ei yritys siinä mielessä mikään poikkeus ole muihiin verrattuna.

        Yleensä noin GPtW firmoissa - vaihtuvuus on korkea!


      • greatplace2workREALLY

        Kuinka kukaan haluaa lähteä jos on niin GREAT PLACE TO WORK? Voisi luulla, että tuonne halutaan ja sieltä ei missään tapauksessa haluta pois?


      • mentaaliprojektit

        Yleensä ne ihmiset, joilla on kovimmat lääkkeet pysyvät hommissa pisimpään - mikään kun ei heitä liikauta. Vasta orastava aivohalvaus saa heidät pois ruodusta. Sen sijaan omasta terveydestään huolta pitävät lähtevät aikaisin. Eikä suotta. Ja minkälaista koodia nuo sitten saavat aikaan - pihalle lääkittyinä tästä maailmasta. Sitä ei kukaan halua lukea - siitä saa pahimmillaan aivovaurion.


      • PastilliHuuleenkoJaHauta
        mentaaliprojektit kirjoitti:

        Yleensä ne ihmiset, joilla on kovimmat lääkkeet pysyvät hommissa pisimpään - mikään kun ei heitä liikauta. Vasta orastava aivohalvaus saa heidät pois ruodusta. Sen sijaan omasta terveydestään huolta pitävät lähtevät aikaisin. Eikä suotta. Ja minkälaista koodia nuo sitten saavat aikaan - pihalle lääkittyinä tästä maailmasta. Sitä ei kukaan halua lukea - siitä saa pahimmillaan aivovaurion.

        Noita erikoisimpia ideoita on saatu aikaiseksi kovissa aineissa jo 20-40-luvulta lähtien niin tekniikan, politiikan kuin musiikin saralta. Eli se että aineilla on keksitty mitä erilaisempia asioita ei ole enää tänä päivänä mitenkään uutta.

        Se on varmaa että kovat aineet sekä laittomat että lääkärisedän kirjoittamat apteekkitavarat jättävät pitkällä juoksulla omat jälkensä käyttäjän aivoihin. Kun ohjelmistotyö menee siihen että pitää olla pillerien käyttäjä joka ikinen päivä niin voi tietysti pohtia että mihin se johtaa lopulta. Ja näitä ihmisiä on nyky Suomessa todella paljon ja myös muillakin aloilla.

        Kyllä valtion instanssit ovat tietoisia siitä että osia työelämästä pyöritetään pillereiden voimin.
        Jos se yht' äkkiä lopetettaisiin niin monelta alalta tippuisi ns. ylityöllistetty asiantuntijahenkilöstö.


      • dkdkdkdkkdkdkdk
        greatplace2workREALLY kirjoitti:

        Kuinka kukaan haluaa lähteä jos on niin GREAT PLACE TO WORK? Voisi luulla, että tuonne halutaan ja sieltä ei missään tapauksessa haluta pois?

        GPtW on markkinointia. IT alan Lada on lujaa laatua.


      • Anonyymi
        greatplace2workREALLY kirjoitti:

        Kuinka kukaan haluaa lähteä jos on niin GREAT PLACE TO WORK? Voisi luulla, että tuonne halutaan ja sieltä ei missään tapauksessa haluta pois?

        Nämä paikat ovat täynnä sellaisia vittuilijoita ettei tosikaan.


    • beethooven

      Poika meni puolitoista vuotta siten jotakin koodailemaan vähäksi aikaa ja on sillä tiellä näemmä vielä edelleenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      41
      6105
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      307
      5037
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      159
      4841
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      135
      4659
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      19
      3877
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2394
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2178
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1782
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1772
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      214
      1459
    Aihe