järviveden puhdistus

Onkos kokemusta järven muuttamiseen 80-luvun alun kirkkauteen levittämällä sinne polyalumiinikloridia? Sitä on muualla tehty ja tuloksia näkyy jo viikoissa. Ihmettelen vain että toimiiko noissa pikkulammissa joihin ojat lykänneet metsästä turpeen kaltaista sedimenttiä niin paljon ettei lampi enempää vedä.
2131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kysy Keuruun kemistiltä, vastaa varmaan, vaikkei kysyttäisikään

Äänestä

Keurusselkä järvenä on kohta tuhottu sillä vesi on niin mustaa, ettei se palaudu entiseen kirkkauteen edes tuhannessa vuodessa. Veneet, pyydykset, uimaportaat jne. ovat syksyllä mustan tervan peitossa vain 3-4 kuukauden vedessä olon jälkeen. Mieleen tulee kysymys onko soiden ojitus ja turpeen nosto järviämme arvokkaampaa? Kemikaalit ovat kuitenkin ensiapu ja vain väliaikainen toimi ellei saastumisen alkusyihin puututa. Poliittinen tahto vain taitaa olla kateissa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mökkiläisiä kirjoitti:

Onkos kokemusta järven muuttamiseen 80-luvun alun kirkkauteen levittämällä sinne polyalumiinikloridia? Sitä on muualla tehty ja tuloksia näkyy jo viikoissa. Ihmettelen vain että toimiiko noissa pikkulammissa joihin ojat lykänneet metsästä turpeen kaltaista sedimenttiä niin paljon ettei lampi enempää vedä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu