Siemensa R 10-15 päältäladattava kone jää paikoilleen kesken ohjelman, jää ikäänkuin yrittämään pyöräytystä, mutta keskeyttää ja kolme keltaista valoa vilkkuu. Ohjelman saa läpi kun vähentää märän pyykin määrää koneessa. Viimeisin satsi oli vain neljä t-paitaa jonka jaksoi vetää. Kone on 10vuotias mutta mökillä ja vain harvoin käytetty. Mikähän vikana?
Siemens pesukone ei oikein jaksa pyörittää
Siimenssi
3106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moottorin hiilet todennäköisesti.voipi olla ohjelmakortilla vikaa esim juotokset. oliko poistanut veden kun lopetti kesken siis avasitko rummun . jos oli vettä niin poistopumpussa vikaa. Ellet osa korjata niin osta uusi tai käytetty paikallisesta kierrätysasemalta joka koneita myy.
Siis jää paikoilleen eli moottori yrittää alkaa pyörittään mutta ei jaksa. Kun vähentää pyykkejä niin sitten jaksaa toimia ja pesee ok loppuun asti
Kuulostaa moottorin hiililtä.