Diesel on kuollut, diesel is dead

Kuole

16

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SeOnKuollut
    • Diiseli

      Höpö Höpö

    • tietoniekka

      Puhut nyt ilmeisesti Toyotasta, se on loppunut jo kauan sitten .😀

    • Tojoltaeisuju

      Toyotan dieselin on yleensä loppu jopa ennen kuin koti on ruostunut puhki.

      Muitten dieselit kestää.

    • todella.kärkipeleissä

      Toyota se ei saanut yli 50 vuodessa rakennettua edes diesel-automaattia.

    • No kuka hullu nyt jotain dieseliä enää haluaa kun on hybridi olemassa ? Ei kukaan järkevä maksa enää käyttövoimaveroa kun voi ajaa bensa-autolla joka vie 4-5l/100km.

      • E220_CDI

        Ehkä joku hullu, joka ei kierrä korttelia ruutukaavalla liikennevaloissa parkissa istuen, vaan ajaa vähän väljemmässä liikenteessä edes muutaman kymmenen kilometriä kerrallaan?

        Tai kenties joku, joka ajaa mieluummin isoa ja mukavaa autoa kuin pientä, ahdasta, hidasta ja meluisaa etuvetoista? Tämä valinta ei riipu niinkään moottorista, vaan siitä mihin se moottori on ruuvattu kiinni.

        Ellen halua tinkiä nykyisistä tiloista ja mukavuudesta, mitä keskimäärin alle 5 sadalle kuluttavia bensa-autoja on tarjolla?


    • dieselJaksaaHyvin

      Asiantuntijat ja useat autotehtaat ovat sitä mieltä, että dieselien tarina jatkuu vielä pitkään, mutta niitä ei tehdä ihan joka malliin ja kovin monia eri kokoja. Tästä on ollut paljonkin juttua lehdissä ja uutisissa.
      Toyota taas ei ole koskaan oikein osannut dieseliä ja siksi joutuivat luopumaan hyvin varhain surullisen kuuluisasta D-4D dieselistään.
      Suomalainen on sitä outo eläin, että se ei ymmärrä asioita ja häneen iskee välittömästi paniikki jo pienistäkin huhuista, kuten autoveromuutokset jne.....

    • Kyllä valtiolle raha kelpaa saahan sitä käyttövoimaveroa maksella ! Mutta tuskin siitä mitään kiitosta annetaan.

    • Hybriitti

      Toyotan hybridit vapaasti hengittävällä bensakoneella tappavat dieselit helposti. Hybridin kestävyys on samaa luokkaa kuin vanhojen imudieseleiden, kulutus yhtä pieni kuin dieseleissä eikä käyttömaksua. Kuka ihan oikeasti kaipaa enää dieseliä? Hybridi on taloudellisin vaihtoehto niin kaupungissa kuin maantiellä.

      • E220_CDI

        Uskon tuon heti kun olet ajanut koko kesän käytännön kaikissa ajoissasi jonkun Lexus GS:aa tilavamman mutta paljon halvemman hybridinauton alle 5 sadalle keskikulutukseen.

        Siihen saakka epäilen sinun yleistävän pienen ja ahtaan hybridin aivan oikeastikin pienen kulutuksen liian laajalle, ikään kuin se pätisi myös suurelle ja tilavalle hybridiautolle. Nykyisten näyttöjen perusteella näin ei näyttäisi olevan.

        Jos hybridi sopii sinulle, niin osta pois, mutta älä turhaan huolehdi siitä millä muut ajavat.


    • Ierika

      Erittäin ikävää pelaamista päästörajoituksilla myös luonnon kannalta.
      Diesel on yhä ylivoimainen CO2-päästöjen suhteen bensiiniautoihin ja useimmiten myös sähköautoihin verrattuna.

      • Toyota /Lexus hybridi on ylivoimainen bensaan ja dieseliin nähden! Ja sähköauton päästöt riippuu paljolti siitä millä se sähkö tuotetaan sähkärin päästöt on pahimmillaan normaali besa-autonluokkaa/km!


      • Peräkylän_Arska

        Oikeassa olet. Toyota iski kultasuoneen hybridiautoissa ja on täysin suvereeni sillä alueella. Hybridillä ajaminen on niin ylivoimaisen halpaa, että kaikki vähääkään taloutta ymmärtävät vaihtavat hybridiin. Ja Toyotan hybridiin, koska se on teknisesti edellä muita ja on äärettömän kestävä. Muiden merkkien hybridit ovat vasta harjoitelmia, etenkin vältettäviä ovat ne, joissa bensakone on turbo, sillä niissä tulee väistämättä kalliita korjauksia.


    • Tekniikkakehittyy

      EI OLE. EIKÄ PASKAN PUHUMINEN NETISSÄ.

    • eemelinen_

      Aloitukseen voisi vastata kuten kirjailija Mark Twain aikanaan huhuihin poismenostaan. Hän laittoi lehteen ilmoituksen, että "puheet kuolemastani ovat vahvasti liioiteltuja". -Tämä sama pätee jutuista dieselin kuolemassakin. -Polttomoottorit kyllä aikanaan häviävät tuotannosta, mutta siihenkin on vielä aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      153
      2607
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      197
      1880
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1657
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1341
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1008
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      998
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      989
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      190
      914
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      901
    Aihe